Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Orosz mintára nem kellene...

Orosz mintára nem kellene végre megváltoztatni a magyar himnuszt egy dicső lelkesítő melódiára? Miért kell aranyérmes olimpikonoknak is ezt a depressziós gyászindulót állandóan hallgatni?

Figyelt kérdés

Most néztem egy videót a vívó vb aranyat nyert vidám, csinos lányokról, ahogy a dobogó legfelső fokán végighallgatják ezt a depressziós himnuszt miközben egy lelkesítő és vidámságot sugárzó dal illet volna. Nemcsak nekik hanem bármilyen más sportolónak. Eleve, hogy lehet így felspanolódni egy focimeccs előtt vagy ünnepelni egy aranyat?


Minden jeles eseménykor azt hallani, hogy "balsors akit régen tép" vagy "megbűnhődte" meg "áldd meg...jókedvvel". Mondhatni nagyon motiváló tud lenni egy sportolónak... De még átlagembernek is.


Az oroszoknak is valami középszer himnuszuk volt a 90-es években, de annak legalább lelkesítő volt a szövege.

https://www.youtube.com/watch?v=dWSFrh8jS5A

Viszont hozzájuk méltó módon átkomponálták a szovjet himnuszt aminek már a dallama is lehengerlő a mai napig.


Nekünk pedig még a szöveg is kész katasztrófa, a dallam alatt meg - ha nem ismerném a szöveget - el lehetne aludni, így viszont csak instant depresszió tör rám minden egyes alkalommal.


A közeljövőben mennyi esély van arra, hogy társadalmi/politikai kezdeményezésre lecseréljék a magyar himnuszt?



2023. júl. 30. 23:57
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

Egy nemzeti himnusz *szerintem* akkor jó,

1. ha tudja valamilyen módon képviselni az országot,

2. büszkeséget ébreszt az ország állampolgáraiban, és

3. felébreszti bennük a hazájuk iránti szeretetet.


1. Az országot sokféle módon lehet "képviselni", leírni. Lehet a természeti szépségeit dicsérni, a történelméről, elért eredményekről beszélni, egy frissebb állam esetében például a függetlenség elnyerését kiemelni és a szép jövőben való reményről írni. De a dallamvilága és a hangszerelése (például népi hangszerek szerepeltetése) is ide tartozik.

Ha valahogy sikerül megragadni az ország "esszenciáját", az jó. Szerintem a mi himnuszunk (Himnusz) tökéletesen illik az országhoz. A miénknél a történelem leírása a fő kapcsolódás a mű és az ország között. Szomorú a szöveg, elvégre a történelmünk is ilyen. Egy ilyen szövegre pedig nyilván nem lehet vidám dallamot írni. Viszont annak ellenére, hogy szomorú, mégis szépnek találom. A szövegét (az egész versnek) és a dallamát is.

Valószínűleg "művésziesebb" lelkem van a kelleténél, de számomra olyan, mintha a Himnusz szeretetteljesen átölelné a hazát és úgy kérne áldást.

Valljuk be, a szövegnek igaza van: egy áldás és egy szebb jövő valóban ránk férne már. Vagy egy szebb jelen.


2. Na igen, ez már egyéni dolog.

- Minden ember más, így ugyanaz a zene mindenkiből más érzéseket vált ki. Nem csak a himnuszokra gondolok, hanem általánosságban bármilyen zenére. Ami az egyikünk szerint a világ legjobb zenéje, attól lehet, hogy a másikunk falra mászik.

- Az sem mindegy, hogy milyen értékek jelennek meg az ország himnuszában, és a hallgatónak milyen az értékrendszere. (Ilyen szempontból zavaró lehet, hogy Magyarország himnusza egy vallásos költemény, elvégre nem vagyunk mindannyian hívő keresztények.)

- Nem mindegy, hogy az ember hogyan gondolkozik a hazájáról. Aki nem szereti a hazáját, egy olyan embernek teljesen mindegy, mit játszanak magyar himnuszként, egyik sem fog benne büszkeséget ébreszteni.

Az én esetemben - bár nem vagyok vallásos -, ez mégis működik. Nem tudnám megmagyarázni, miért.


3. Ez a legnagyobb hibája a Himnusznak: nincs benne semmi hazafiasság, hazaszeretet. Márpedig ennek egy himnuszban fontos lenne, hogy megjelenjen.

2023. aug. 27. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
#11 Megváltoztatni a tempót és a hangnemet nem volt éppen jó döntés. Az ismétléssel a végén nekem nem lenne bajom, jól hangzik, de mégis maradnék az eredetinél. Viszont a tempó és a hangnem megváltoztatása az egész mű hangulatára kihat. Ez így már nem ugyanaz a himnusz, nem ugyanazt az érzést váltja ki a hallgatóból.
2023. aug. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
100%
Miért a britteknek milyen himnuszuk van? Gyakorlatilag a királyt éltetik benne...
2023. aug. 27. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
0%
A brit himnusz is egy fos, a dallama mint egy tingli-tangli karácsonyi ének (engem a Mennyből az angyalra emlékeztet), a szöveg meg elavult. Nálam a dallamot és a szöveget együtt tekintve a cseh a legjobb: arról szól, hogy milyen szép az országuk, valóságos Paradicsom.
2023. aug. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!