Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyi magyar van Kassán?

Mennyi magyar van Kassán?

Figyelt kérdés

A 2021-es szlovák népszámlálás szerint Kassa lakossága 229 ezer fő, ennek 2,5%-a, mintegy 5600 fő magyar.


DE: Nemrég eltöltöttem egy pár napot a városban. Az adatok alapján arra számítottam, hogy maximum a turistáktól hallok majd csak magyar szót, de tévedtem.

Bementem egy könyvesboltba, ahol több polcnyi magyar könyv volt, fizetésnél az eladó elkezdett szlovákul beszéni, kérdeztem hogy english, majd ő kérdezte hogy magyar vagyok-e, hisz magyar könyveket vettem.

Utána elmentem ebédelni egy belvárosi étterembe, ahol a pincérnő, ugyan nem hibátlan, de igen jó magyarsággal köszöntött, majd az ebéd további részében is magyarul kommunikált, nagyjából C1 szinten.

Az már kevésbé lepett meg, hogy a Rákóczi házban, illetve a Szent Erzsébet dómban magyarul beszélt a jegyeladó, hisz ezekre a helyekre gondolom magyar turisták járnak.

Ezek alapján merült fel bennem a kérdés, hogy valóban csak 2,5% lenne a magyarok aránya, vagy esetleg több, mindenképp kíváncsi lennék egy helybéli véleményére.



2023. aug. 5. 00:24
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez engem is érdekel.


Kis érdekesség; már tényleg nem tudom hol, meg milyen felsőbb "elit", meg ilyen olyan kassai szlovák, amúgy magyar származású. De gondolom az ukokák, sőt a gyerekek (40esek, 50esek) nem beszélnek magyarul.


Viszont Kassa múltjából ez nem meglepő.


Ha eljátszunk a gondolattal, revízió, én Kassát már nem csatolnám vissza, sem Kolozsvárt. Sajnos szinte tökéletes lett a demagyarizáció, másrészt ezek a városok másodikak az említett országokban.

2023. aug. 5. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
73%
Most olyan nehéz elképzelni, hogy él ott egy csomó magyar, aki a népszámláláson szlováknak vallja magát, pedig az anyanyelve a magyar, nem a szlovák?
2023. aug. 5. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
41%
12. Múltkor megszámoltam őket.
2023. aug. 5. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a népszámlálás adatai reálisak. Nem tudhatod, hogy aki magyarul beszélt veled tényleg magyar öntudata van-e. Siman lehet vegyes házasságból szlovák iskolát kijárt magát szlováknak valló is.

Kassától délre olyan 20-30 km-re vannak magyar falvak. Szepsi és Torna környékén akik feljárnak Kassára dolgozni. Sok magyar diák tanul Kassán. Illetve a délkeleti magyarság Királyhelmec es Nagykapos környéke is Kassa vonzáskörzetébe sorolható, sokan költöznek onnan is fel.


Szóval simán lehet ( több mint valószínű), hogy akikkel magyarul beszéltél igazából nem is Kassaiak.

2023. aug. 5. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos elszlovákosodtak. A magyar nyelvet beszélik származásuk alapján, de már szlovákok.


A nyugat-magyarországi svábok is beszélnek németül (már amelyik), szívesen jártak ki Ausztriába dolgozni, akkor amikor még csak nekik adtak munkavállalási engedélyt, de magyar barátaik vannak, magyar feleségük van, magyarul jobban beszélnek mint németül, és ők már magyarok.

2023. aug. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A #4es mondd valamit egyébként.
2023. aug. 5. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Szerintem összességében valahol a kettő között van a az igazság. Valószínűleg a lakosságnak valamivel több mint 2,5%-a lehet magyar, csak valamilyen indokkal nem annak vallotta magát, illetve ahogyan írták, magyarlakta területekről is biztos sokan járnak Kassára dolgozni, tanulni.
2023. aug. 5. 17:30

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!