Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez mégis hogy volt?

Ez mégis hogy volt?

Figyelt kérdés

Nagy Imre élettörténetét olvasgatva úgy gondolom, hogy '56 párton belüli hatalmi harcnak indult, s Nagy Imre a külső nyomásnak engedett valamelyest, de ő maradt kommunista.


Más kérdés, hogy állítólag a történtek mindenkit váratlanul értek.


Saját tapasztalatom:


Gyerek voltam. A nyári szüneteket Erdélyben, nagyszüleimnél töltöttem.


ÁVH-s ismerősünk -csak raktáros volt, tiszthelyettesi rangban, gyakran egyenruhában láttam- szólt, hogy összel nagy zűr várható az országban. Augusztusban ő is kilépett az ÁVH-tól.


Erre augusztusban szüleim is kijöttek Erdélybe, engem beírattak egy ottani magyar iskolába.

Ők novemberben hazajöttek, én vízumhosszabbítással kint jártam iskolába egy évet.


Szóval csak volt valami sejtése a vezetésnek is, ha még egy ávós ratároshoz is eljutottak ilyen információk.


(Bizonytalan voltam, hogy politika-, vagy tudományok kategóriába írjam a kérdést.)



2023. okt. 28. 15:13
 1/2 MDaniel98 ***** válasza:
Lehet, hogy érezték, hogy csúszik ki a kezükből az irányítás, illetve ahhoz sok ész nem kellett, hogy belássa valaki aki nem vakhitű kommunista volt, hogy a beszolgáltatások és a padlássöprések nem tesznek túl jót a rezsim népszerűségének.
2023. okt. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

'52-ben, a legsúlyosabb időszakban éppen Nagy Imre volt a A Magyar Népköztársaság begyűjtési minisztere, aki a "padlássöprésekért" felelős volt.


"1953-ban, Sztálin halála után Nagy Imre szenvedélyes beszédben méltatta a szovjet diktátort, és felszólította az országgyűlést Sztálin emlékének törvénybe iktatására."


Bár Kádár neki köszönhette, hogy amnesztiával kiszabadult a börtönből, '56 után ezt "szépen meghálálta" neki.

2023. okt. 29. 13:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!