Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A liberálisok tényleg elhiszik...

A liberálisok tényleg elhiszik, hogy Kádár alatt a médiák szabadabbak voltak, mint most?

Figyelt kérdés

Idézet a Klubrádióból:


"Kádár alatt a médiák szabadabbak voltak, mint most"


[link]


A médiafogyasztásom nagyrészt liberális (pont emiatt nem fogok soha liberálisokra szavazni).

Az okés, hogy a Klubrádión ilyesmi elhangzik. Hisz akármiről van szó, mindenből le tudják vezetni, hogy Orbán hibája. Emlékszem egyszer anno Bolgár Gyuri bácsi betelefonálós műsorában az volt a téma, hogy mi okozhatta a 2008-as válság súlyosságát Magyarországon. Nyilvánvaló, hogy az akkora kormánynak az égvilágon semmi köze nem volt hozzá. Szerencsére gyorsan meg is lett fejtve: Természetesen erről is Orbán tehet, mert 1998 és 2002 között túl sok kölcsönt vett fel, ami olyan láncreakciókat indított be, ami a 2008-as nagy gazdasági világválsághoz vezetett. Szegény Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon éjt-nap alá téve dolgozott azon, hogy menthesse a menthetőt, viszont a gonosz Orbán még az ellenzékből is mindent tönkretett és állandóan csak obstruált.

Ez világos.


Viszont ezt, hogy "Kádár alatt nagyobb szólásszabadság volt" ezt maguk az átlag liberálisok tényleg el is hiszik?



nov. 21. 09:28
A kérdező szavazást indított:
Igen, a liberálisok tényleg elhiszik ezt
Nem, azért ezt nem hiszik el, de legalább lehet egy jót orbánozni
A többség elhiszi, de az értelmesebbje már nem
A többség nem hiszi el, csak az a néhány nagyon fanatikus
Fele-fele arányban hiszik el
Nem vagyok liberális
10 szavazat
1 2 3 4
 1/36 A kérdező kommentje:
Bolgár Gyuri bácsit azért említettem, mert ő is rendszeresen szerepel a Klubrádióban
nov. 21. 09:29
 2/36 anonim ***** válasza:
95%
Nézd meg a megyei lapokat akkor, és most!
nov. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
93%
Igen, tényleg elhiszem.
nov. 21. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
92%
3as vagyok, kiegésziteném azzal, hogy kommunikációs szakon végzett újságiró vagyok, bár a kötelező gyakorlatot -amit egy Túristamagazin szerkesztőségében tudtam be, úgy jó 15 éve- leszámitva, sosem praktizáltam a médiában, de tisztában vagyok a jelen média helyzettel.
nov. 21. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
95%

A Kádár korszak mely időszakára vonatkozik a kérdés?

50-es évek végén nagyon nem, 80-as évek végén valóban szabadabb volt.

nov. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
93%

Most, 2023 november 21-én még a média úgy általánosságban szabad, ezt elég jól bizonyítja a telex létezése, egyik újságírójukat sem záratták börtönbe. Még "csak" annyi a baj, hogy a szabad sajtót gazdasági eszközökkel akarják gátolni, és hogy a kormány által a NER gépezetébe integrált médiákból szemrebbenés nélkül folyik a pofátlan, hazug, gusztustalan propaganda. Nyilván ez is nagy gond, de erre még mondhatja egy fidesznyik, hogy hát de FOX News is elfogult, akkor most mit zavar minket a TV2? Nézzed az RTL-t ha akarod.


Ami baljós, hogy mi lesz a "szuverenitás védelmi" törvényben. A kiszivárgott pletykák alapján simán lehet, hogy az tényleg lejjebb taszítja a médiaszabadságot a kádári időszaknál, de még a 80-as évek Szovjetuniójánál is. Hamarosan kiderül.

nov. 21. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
100%
Szabadabbak nem voltak, viszont akkoriban egy bizonyos szintig nem volt tabu a problémákról beszélni. Egyik válaszoló említette a megyei lapokat, az tökéletes példa erre. Ott is minden szép és minden jó de szalagcímen Brüsszel.
nov. 21. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
30%
Dehogy volt szabadabb...A 80-as években sem volt ellenzéki vagy szabad média..Lendvai Ildikó volt a főcenzor azidőtàjt...Az igaz,hogy a 80-as években màr nem vertek meg vagy nem csuktak le ha ellenzéki tartalmakat terjesztették vagy birtokolta,de egyéb inzultàciók érhettek...pl sokan emiatt repültek az egyetemről főiskolára,megvontàk még a piros útleveled is,nem kaptál fizetésemelést stb...
nov. 21. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
87%

Én éltem már akkor, úgyhogy saját tapasztalatomból beszélek. Engem nem lehet megvezetni a Kádár-rendszert illetően semelyik irányba.

Nem érdekel, ki, hogyan fog pontozni, én a tényeket írom le.


Nos, akkor nem volt alternatív nyilvánosság és nem volt internet. Volt a köztévé, közrádió, és az állam által felügyelt nyomtatott újságok. Ebből a megyei napilapok a megyei tanácsok és megyei pártbizottságok kezében voltak.

Ezek a sajtótermékek alapvetően csak azt írhatták meg, mondhatták ki, amit "fent" jóváhagytak. Ugyanakkor az 1980-as évek közepétől egyes tévéműsorokban már lehetett kritizálni jelenségeket, folyamatokat (a rendszer alapjait nem).


Ma van internet, amit az Orbán-kormány nem tud (de szeretne!) uralma alá hajtani. Így a telex.hu, 24.hu, hvg.hu és más honlapok tudnak a kormánnyal ellentétes véleményt is megfogalmazni, a kormány narratívájával ellentétes szemszöget is bemutatni, ill. a kormány által elhallgatni kívánt eseményeket, jelenségeket, összefüggéseket is bemutatni. Így értesülhetünk az akkumulátorgyárakban történt balesetekről, szennyezésekről, a hivatalok elnéző hozzáállásáról, a számukra kedvezővé tett jogi környezetről. Értesülhetünk a tanár-diák tüntetésekről, olvashatjuk a részt vevők véleményét, nézőpontját. Olvashatunk a NER-lovagok gazdagodásairól.

Az internet mellet még némely tévé adók (pl. ATV ill. internetes tévék) adnak kormányfüggetlen tájékoztatást az eseményekről.


Ugyanakkor a köztévét, közrádiót a kormány teljesen az uralma alatt tartja. Hasonlóan a kormány bekebelezett ill. megszüntetett kormányfüggetlen nyomtatott sajtótermékeket (pl. Népszabadság), a megyei napilapokat ugyanúgy uralma alá hajtotta, mint ahogy a Kádár-rendszer idején is a hatalom uralma alatt voltak.

Igyekszik megfojtani az internet tőle független részét is, sok éve az origot szerezte meg, később az indexet. Ezeket lezüllesztette, a maga csicskájává tette.


Viszont az tény, hogy ma mind a köztévében, közrádióban, mind a kormány által kézben tartott internetes hírforrásokban annyi kritikai hang sincs, mint a Kádár-rendszer idején volt a hatalom által ellenőrzött sajtótermékekben. Csak annyi a különbség, hogy most, a hatalom minden erőlködése ellenére is vannak még tőle független sajtótermékek (főként az interneten), míg a Kádár-rendszer idején ilyenek nem voltak.

nov. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
4%
" később az indexet" Nem azért de nem válltak valóban az indexxel kapcsolatos aggodalmak. Próbál középen maradni, szerintem kiegysúlyozott
nov. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!