Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A múlt század elején Budapest...

A múlt század elején Budapest világszinten is a zsidóság egyik központja volt?

Figyelt kérdés
Én nem tudtam, hogy a múlt század elején Budapesten tényleg több, mint 200 ezer zsidó élt, a lakosság negyede. Nem tudom más európai városokban mennyien voltak, de ez a szám azért elég combosnak tűnik. Most már értem miért mondták sokan "Judapest"-nek, hát tényleg nagyon erős volt a jelenlétük, főleg az értelmiségi szakmákban. Aztán persze a holokauszt idején jelentős részük elpusztult vagy kivándorolt, most már ez annyira nem téma, nem tudom mennyire vannak még zsidók.

márc. 31. 18:47
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
70%
Igen.
márc. 31. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
42%

Nem, dehogy.

A legtöbb zsidó akkoriban a lengyeleknél, a németeknél és a franciáknál élt.

Voltak persze Budapesten is, de ugyanígy Bukarestben is vagy Kolozsvárott.

márc. 31. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyik központja, igen.
márc. 31. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
86%

"A XX. század elején Budapesten élő zsidók száma jelentős volt, mivel a város történelme során a zsidó közösség fontos részét képezte. Az 1900-as évek elején a budapesti zsidó közösség több tízezer főt számlált.


Az 1900-as évek elején Budapesten tapasztalható zsidó népesség jelentős része a főváros egyes kerületeiben, például a VII. kerületben (Erzsébetváros), ahol a zsidó közösség életének központja volt, valamint más kerületekben is koncentrálódott."



Ennyit a 200 ezres számról.

márc. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
83%
A New York - Brüsszel - Budapest - Tel-Aviv tengely már akkor is létezett.
márc. 31. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
53%

Dobrev bolgár, Jakab meg még viccből sem zsidó.

A zsidók, átlagban, egyébként is okos, értékes, szociábilis emberek, nem olyan selejtek mint azok a szellemi retardok, akik köpködnek rájuk.

ápr. 1. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Mondhatni, igen, Budapest erős központ volt, és valamilyen szinten a mai napig is az. A lengyel(országi) zsidóság egy fokkal erősebb volt, mert ott több zsidó élt - 3+ millió. Nem csak értelmiségi pályákon mozogtak, ugyanúgy rengeteg pék, kocsmáros, kis- és nagyiparos (pl. suszterek) voltak közöttük. Eléggé látszik a hiányuk az országon.


A 2. világháború előtt ugyanakkor Magyarországon a zsidóság vidékre volt központosodva, ez volt az éltető erő, a háború utánra ez megfordult, mert a vidéki zsidóság eltűnt.

ápr. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

"Most már értem miért mondták sokan "Judapest"-nek, hát tényleg nagyon erős volt a jelenlétük, főleg az értelmiségi szakmákban. Aztán persze a holokauszt idején jelentős részük elpusztult vagy kivándorolt, most már ez annyira nem téma, nem tudom mennyire vannak még zsidók."


Nem csak az értelmiségi körökben, de persze ott is. Rengeteg iparos, kisiparos (pl. suszterek), pék, kocsmáros volt. Eléggé látszik a hiányuk az országon, nem itt tartanánk, ha még mindig meg lenne Magyarországnak a régi nagy zsidósága, mert rengeteget tettek hozzá az országhoz.


A kérdésre válaszolva: egyik központja, azért a 3+ milliós lengyel zsidóság is szép volt.

ápr. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Alex Fly ***** válasza:
100%
Nem igazán: a budapesti zsidóság alapvetően magyarnak tartotta magát és csak másodsorban zsidónak.
ápr. 3. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Nem csak a budapesti zsidóság, hanem eleve a magyar zsidóság döntő része vallota magát magyarnak. A magyarságukat sokszor még a zsidóságuk elé is helyezték, pl. 1848. A neológia erről szólt.
ápr. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!