Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondolnál egy ilyen...

Mit gondolnál egy ilyen rendszerről? Jó lenen egy ilyen demokrácia?

Figyelt kérdés
Nem lennének választások, hanem sorsolnák a Parlamentet. A nagykorú polgárok közül kisorsolnának bizonyos időközönként 200-at úgy, hogy mind a 8 millió polgárnak ugyanannyi esélye lenne bekerülni, teljesen véletlenszerűen. Így az egyes társadalmi rétegek aránya a nagy számok törvénye alapján megegyezne a lakosságon belüli aránnyal.Nem kellenének kampányok, amik úgyis a hazugságról szólnak, és nem lennének megélhetési politikusok sem, viszont garantáltan minden társadalmi csoport képviselve lenne valós súlya szerint.
2011. márc. 7. 22:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
84%
Ha tippelnem kéne azt mondanám a magyar lakosságnak a 80%-ának fingja sincs a politikáról, meg az állam működéséről úgy általában. Így e-szerint a logika szerint a Parlamentben is 80%-ban hozzá nem értők, kontárok ülnének. Rákosi rendszer féle apparátus kutyaf*sza lenne ahhoz képest.
2011. márc. 7. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
74%

Walter Sobchak:

"Így e-szerint a logika szerint a Parlamentben is 80%-ban hozzá nem értők, kontárok ülnének."

Szerintem most is így van.

2011. márc. 7. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
60%
200-at 8 millióból? Az ókori Athén bizonyos időszakainál is így működött, mondanom sem kell mi lett a vége... És ha sikerül pont kihúzni 200 milliomost aki totális arisztokráciát vezetne be?
2011. márc. 8. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
44%
Éljen a lottódiktatúra!
2011. márc. 8. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Kérdez: Ha téged húznának ki mit tudnál tenni az ország érdekében? Mihez értesz egyáltalán?
2011. márc. 8. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
72%

Azt, hogy ez nem demokrácia, csupán szerencsejáték!

Nem lenne jó!

Ki az aki sorsolná? Hogyan valósítanád ezt meg? Miért lenne ugyanakkora az esély, mikor van emberi hibatényező is a nevek összegyűjtésénél!

"Így az egyes társadalmi rétegek aránya a nagy számok törvénye alapján megegyezne a lakosságon belüli aránnyal" baromság! politikában nincs nagy számok törvénye!

Miért ne lennének megélhetési politikusok? Talán nem lenne rá lehetőségük, hogy élősködjenek?

2011. márc. 8. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Nem lennének választások, hanem sorsolnák a Parlamentet."


Az antik görög városállamokban volt sorsolás mint választási módszer. Nem feltétlenül rossz eljárás.


"A nagykorú polgárok közül kisorsolnának bizonyos időközönként 200-at úgy, hogy mind a 8 millió polgárnak ugyanannyi esélye lenne bekerülni, teljesen véletlenszerűen."


Ez elég rossz ötlet. A 200-ból eleve 60 funkcionális analfabéta lesz, és kb. 120-150 nem fog örülni, hogy megválasztották. Ez egy nagyon rosszul működő testület lenne.


A sorsolást lehet alkalmazni, de a parlamenti választások helyettesítésére nincs értelme.


"Nem kellenének kampányok, amik úgyis a hazugságról szólnak"


Nem arról szólnak, ez méretes félreértés. Ha csak annyit látsz a politikából, hogy "hazudnak", akkor egyszerűen nem figyelsz oda.


"nem lennének megélhetési politikusok sem"


Akkor a Kétszázak nem is kapnának fizetést? És mi lenne, ha nem lennének vagyonosak? Éhenhalnának?


Amúgy a politikusok fizetése röhejesen kevés a vállalati felsővezetők és tőketulajdonosok jövedelmeihez képest. Alapvető dolgokkal nincs tisztában, aki azt hiszi, hogy a politikusokat a pénz motiválja.


"garantáltan minden társadalmi csoport képviselve lenne valós súlya szerint"


Ezt már játszottuk 1950 és 1990 között, nagyon sokra ment az ország azzal a parlamenttel, amiben géplakatosok, szövőnők, focisták és színészek ültek.

2011. márc. 8. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

És ki lenne miniszter, miniszterelnök, köztársasági elnök? Ha a sorsolás véletlen úgy hozná, hogy tisztességesen a 200-ból egy se beszélne idegen nyelvet, nyelveket? Azok aztán jó diplomaták, külügyérek lennének!

De ez igaz minden szakterületre. Például egy ország pénzügyeit irányítani nem ugyanaz, mint mondjuk egy odasorsolt háziasszonynak otthon beosztani a kosztpénzt!

A megélhetési politikusok talán kissé túlzó megállapítás. Annyiban értem, hogy mire gondolsz, hogy már én is gondolkodtam azon, hogy a parlament gyakorlatilag nem más, mint pártok irányvonalát szavazógépként képviselő csoportok összessége. De nem látok bele a bizottsági munkákba, a programkidolgozásokba, a diplomáciába és még egy csomó olyan dologba, amit nem is tudok megnevezni.

A végeredmény, amit látunk, már a kész "termék", ami tényleg úgy tűnik, mintha felesleges lenne ott ülni több száz embernek, hanem elég lenne bemenni minden pártból egy embernek, szavaznának a kérdésekben és akinek több százalék jutott a választásokkor, annak a szavazata annyi százalékot érne. De mélyen nem látok bele, csak azt tudom, hogy ez jóval bonyolultabb dolog annál, hogy így tekintsek rá csak azért, mert nem ismerem és egyszerűsítem.

Amúgy a valós súly szerinti szereplés pedig magában hordozza a többség diktatúráját egy társadalmon belül.

Például egy ilyen ütemben öregedő társadalomban a Te rendszeredben gerontokrácia (idősek uralma) alakulhatna ki, akiknek fontosabb a "mostazonnalderögtön!" tizenixedik havi nyugdíj, mint az, hogy mi lesz mondjuk öt-tíz év múlva, hiszen nekik rövidebb a jövő, mint egy 20-50 év közti embernek.

2011. márc. 8. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

7:53


"Amúgy a politikusok fizetése röhejesen kevés a vállalati felsővezetők és tőketulajdonosok jövedelmeihez képest."


Kevés?

[link]

[link]

2011. márc. 8. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

08:24


Miért, szerinted havi 1,4 millió sok? Ne röhögtess, az egy középvezetői fizetés egy multinál, vagy egy jobb programozói fizetés. Magyarországon lehet vagy 100 ezer ember, aki ennél többet keres.


Nagy különbség: egy bankvezér nemcsak többet keres, mint egy vezető politikus, hanem még abban is bízhat, hogy a köv. választáson nem váltják le, és a hozzátok hasonló prolik gyűlölködésének sem céltáblája, a képe nincs az újságokban, hogy tessék őt gyűlölni.


Fel kellene fogni, hogy pl. egy bankigazgató csak akkor megy politikusnak, ha ez a hobbyja. Mert különben irtó nagy lemondás, lecsúszás számára mondjuk miniszternek lenni. (Amúgy ismerek egy ügyvédet, aki többször is képviselő lett. Később nem jelöltette magát, mert azt mondta, hogy most már pénzt akar keresni. Sikeres ügyvédként a sokszorosát lehet összehozni a képviselői bérnek.)


Alapdolgokat nem tudtok a társadalmi formációról, amiben éltek. Ezt úgy hívják, hogy kapitalizmus. Itt a tőke és a tőkés az úr.

2011. márc. 8. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!