Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egyetértessz-e azzal a megálla...

Egyetértessz-e azzal a megállapítással hogy: " A globális, multinacionális gazdasági felfogás a saját anomáliájiba kezd belefulladni?

Figyelt kérdés

Talán azzal kezdeném ami a kulcsa az egész rendszernek, és amivel a nagy közgázok is egyetértenek.

A GOBÁLIS GAZDASÁG MŰKÖDŐKÉPESSÉGÉNEK AZ ALAPJA, AZ ÁLLANDÓ NÖVEKEDÉS!

És itt van mindenek a lényege, ugyanis enek a növekedésnek a globalizmus kiszélesedésével arányosan folyamatosan emelkedni kellene ahoz hogy a rendszer működhessen.

A neoliberalizmusból fakad a globalizmus elterjedés, hiszen a közös alapjuk a szabad kereskedelem. " ami első ránézésre még jó is lehet"

Ugyanakkor a globalizmus egy teljesen új adalékot szolgáltatott, a tőke szebad áromlását. " ami szintén jó az első ránézésre"

De sajnos a 70 es évek közepén elterjednilátszó szabadkereskedelmi törekvéseket " aminek a lényege hogy a tőke földrajzi forrása nem változik és a helyi erőforrásokra, vagy import erőforrásokra támaszkodva folyik a termelés" felválltotta a kihelyezett tőke fogalma. Az az, a nagy és tőkeerős cégek, az alacsonyabb foglalkoztatási költségek irányában elmozdúlva fektetnek be.

Ami szintén jó" első ránézésre"! És itt van az ellentmondás. Ugyanis az első időkben a tőkebeáromlásnak köszönhetően, mindenütt a munkaerő igényét emeli a társadalmakban, nagyobb választékot és olcsóbb árakat jelent. A növekedés szárnyal, a fogysztás emelkedik és szinte idfilinek lehet nevezni az állapotot. Aztán eljön az az idő, amikor a lokálisan honos vállakozások kezdenek tönkremenni a kiszélesedett árharc és a multinacionális és globális cégek erőfölényének és terjeszkedésének köszönhetően. Az az, megfordul a trend, és mivel a multinacionális cégek hi-tech technológiát alkalmaznak, illetve olyan üzemmérettel rendelkeznek ami arányait tekintve sokkal kissebb élőmunkaigényt jelentenek, el kezd nőni a munkanélküliség. " ami a neoliberális felfogás szerint nem elsődleges"

Ekkor csökken a fogyasztás, és a növekedés lassúlni kezd. Az az, a lételeme a rendszernek hullikszét. Hiszen válaszul a globális cégek a kereslet csökkenése miatt már nem ruháznak be.

Ez a folyamat a 2000 es évekre kialakúl, és egy mesterségesen generált fogyasztással akarták a világ nagy és fejlett hatalmainak befolyásos üzletiszférái kiküszöbölni.

Az az, boldognak és boldogtalannak is hiteleztek a lehetséges minden formában. Hiszen így a fogyasztás, ami a növekedés motorja egy ideig még fenntartható.

Ez fulladt ki, 2008 ban, és okozta a mai hitelválságot. Az hogy az Amerikai ingatlanpiaban pukkant ki elsőnek, csak annak az oka, hogy ott koncentrálódik a világon az egyik legjelentősebb pénzbázis.

Illetve elég érzákeny ahoz hogy a feszültségek ott jelentkezzenek elsőnek.


Ezt sehol nem fogod látni így leírva, de szerintem nagyon is elképzelhető. Természetesen ez az egész nem ennyire egyszerű, de itt a részleteket nem lehet kifejteni.


Forrás dokumentáció:


[link]


[link]


[link]


2011. ápr. 2. 09:03
 1/7 A kérdező kommentje:

Egy dolgot kihagytam, ami nagyon fontos.


A globális, multinacionális cégek, politikára gyakorolt hatásait. Ami talán a legpusztítóbb!

2011. ápr. 2. 09:08
 2/7 anonim ***** válasza:
70%
Hát igen lehet benne valami, a pénzvilág minidig is mocskos volt és lesz is.
2011. ápr. 2. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"""erhnn válasza:


Hát igen lehet benne valami, a pénzvilág minidig is mocskos volt és lesz is.



Pontosan ez a baj, amire pld itt nem lehet kitérni.

A világban ma már nem létezik külön pénzvilág és reálgazdasági szféra. Az az, a pénzvilág nagyban függ azoktól a globális és multinacionális cégek működésétől akik meghatározóak a világban. Az az, a liberalizált világban az állami beavatkozás hiánya, a nezetgazdasági stratégiák hiánya miatt, a reálgazdaság és a pénzvilág összefonódása irányítja és szól bele a gazdasági fejlődésbe és annak irányába.

Az az, a nemzetgazdaságok " amik nem a leg nagyobbak" a döntésekben, és a polgáraik védelmében a perifériára szorúltak. Így a kisebb gazdaságú nemzetek, képtelenek az érdekeiket a gazdaságban érvényesíteni, és az a tőke amivel a saját belgazdaságukat szabályozhatnák " komparatívitás, multiplikáció, szinergiák kialakítása" kicsepegnek, bele a nagytőkések zsebébe.

Hiszen nem képesek az erőforrások a regenerálódni, mert a lokális érdekek a háttérbe szorúlnak.

2011. ápr. 2. 09:50
 4/7 anonim ***** válasza:
Igen, teljesen igazad van. De a pénzvilágot és a reálgazdaságot te hogy akarod külön választani?
2011. ápr. 2. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
„Bárki, aki hisz abban, hogy exponenciális növekedés örökké folytatódhat egy véges világban, az vagy őrült vagy közgazdász.” Kenneth E. Boulding
2011. ápr. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

gyakorivalasz2 válasza:


„Bárki, aki hisz abban, hogy exponenciális növekedés örökké folytatódhat egy véges világban, az vagy őrült vagy közgazdász.” Kenneth E. Boulding



És mennyire igaza is van.

Felhívnám a figyelmed az "exponenciális" jelzőre, mert az indukált. Az az, pontosan igazolja az elméletem.

Hiszen fenntartható mindíg is létezett és létezni is fog, mivel az magából az organikus fejlődésből ered.


Paradigma válltás amire szüség van, arra hogy a fenntartható fejlődést, ne akarja önös célból egy csoport sem indukálni. És ezt most egyre többen hangoztatják már a világon.

2011. ápr. 2. 11:46
 7/7 A kérdező kommentje:

erhnn válasza:


Igen, teljesen igazad van. De a pénzvilágot és a reálgazdaságot te hogy akarod külön választani?



Nehéz eset.

Építész vagyok nem közgáz, de sokat foglalkozok a témával.


A baj hogy a világ, a globalizációra rosszúl reagált.

Ahelyett hogy a lokális érdekeket hangsúlyosabban tartotta volna szemelőtt, inkább nagyobb csoportokba igyekezett olvadni. " lásd Eu" És ahelyett hogy a függőséget igyekezett volna megszüntetni, inkább a versenyt választotta. Ami sajnos a fejlett területeken, kevésbé fejlett az az " fejlődő" gazdaságokat bénítja.

Így azok a szépenhangzó mechanizmusok amiket az Eu szajkóz, teljesen üresek. Az erős gazdaságok " német, francia" a ma már jól látható 2utas Eus gazdaságiformát választották, de kudarc lett a vége. Hiszen a vállságok sorra törnek ki a kontinensen. Görög, magyar, és ír, spanyol, de jön a portugál is és az összes K-eu s országé. Ennek akkora ára val és lehet, hogy az erőssebb gazdaságu országok már nem akarják vállalni az általuk okozott károk konszolidálását. Ha pedig nem teszik, akkor maga az Eu kerűl veszélybe. Róka fogta csuka!


Hiszen a nagytőkével rendelkező gazdaságok, keletre vitték ki a termelést, csak hogy keleten is kialakúltak már a nagytőkések pontosan e-miatt. Most mindenki egyhelyben toporog, és várja azt a megoldást amit te felvetettél.


" A válaszom.


A lokális gazdaság magasabb szintű figyelembevétele, a gazdasági együttműködésekben. Az az, a liberális gazdasági feltételek lokális szabályzása a nagy rendszereken belül. Az az, semmit nem kell kitalálni valójában, pld az Eu esetében, csak úgy működni aminek tervezték annak idelyén. Védeni az Eu gazdasági érdekeit.

De nem egy egy országnak a gazdasági hatlma mentén, és nem a pénzvilág nyomására. Ennek vannak kezdeti jelei, pld az eladósodottság mértékének a csökkentése.

Persze a 2 utas rendszer még áll, hiszen mi 3,8% ra lettünk " beárazva" míg az angoloknál nem számít a 7% sem.


Tanulság!

Szép szavak, de a felszín alatt még mindíg a lobbi áll.


Ahogy mondani szokták a magyarok esetében " Nekünk Mohács kell! Na itt tart most a világ, mert még ez a vállság sem volt elég hogy a nyugati nagyok, megértség a lényegét.

2011. ápr. 2. 12:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!