Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért a pártok döntenek a...

Miért a pártok döntenek a listás képviselők sorsáról, esetleg csak a legfelsőbb szinten? (Úgy értem a listán belüli sorrendet. )

Figyelt kérdés
Szerintem úgy kéne, hogy területi listás, meg országos kompenzációs listás (2014-től várhatóan csak országos lista lesz a kompenzációs mandátumokra ültetett emberekről pedig a pártok utólag döntenek) mandátumokra beültetett emberekről nem a pártok vezetői döntenek, hanem arról is a választók, oly módon, hogy szavaznak egy pártlistára, mint eddig, azonban a pártok nem határozzák meg a lista sorrendjét, hanem a választópolgár a listán belül is kiválaszt mondjuk három embert, és a lista sorrendje úgy áll össze, hogy ezeket a szavazatokat is összeszámolják(Tudom, ezt egy kicsit tovább tartana megszámolni, lehet a konkrét személyek csak hétfő estére derülnének ki, vasárnap este csak a pártok eredményei, de szerintem megérné így csinálni.),és az adott párt SZAVAZÓI döntik el a listán belüli sorrendet, nem a pártvezetés. Természetesen ha valaki nem akar személyeket is kiválasztani, attól még a pártra szavazhat.Szóval szerintem ha már csinálnak egy új választási törvényt, akkor jó lenne egy ilyet belerakni.Ha jól tudom Szlovákiában is van valami hasonló.
2011. máj. 15. 18:44
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem, szerintem ez így tökéletes, ez csak megnehezíteni az egészet, és a pártok úgy is megmondanák a választóknak, hogy kiket x-eljenek be, igen, akkor nem tudnák olyan könnyen összeszámolni, és a sok analfabéta sem értené, meg teszem azt, ha valaki ne adj Isten meghal, akkor mi van?
2011. máj. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mi lenne, ha meghal? Az, mint eddig, a következő helyezett kapja a mandátumot.
2011. máj. 15. 19:00
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem barátkozz kicsit még a választási rendszerünkkel, főleg a droop meg d'hondt formulákkal.

Híresen komplikált és arányosságra törekvő ez a rendszer. Megjegyzem a listára a húzóneveket teszik, vagyis akikre szavaznának a legtöbben. Tehát ugyanott lennénk. Meg azt is vedd figyelembe, hogy a legtöbb képviselő nem listáról kerül be.

2011. máj. 15. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Figyelj, tisztában vagyok a jelenlegi(Eddigi.) rendszerrel.:)Azt is tudom, hogy mi az a d'hondt, eg egyéb ilyenek.:) Egyébként eddig 210 listás, és 176 egyéni volt, tehát nem értem hogy érted, hogy a többsége nem listáról került be.
2011. máj. 15. 20:02
 5/7 A kérdező kommentje:
És szerintem nem az a célja, hogy egy választási rendszernek, hogy minél egyszerűbb legyen.Egyébként a felvetésemnek az arányossághoz nem értem mi köze lenne, de a mostani rendszer sem teljesen arányos, hisz 53%-os népszerűség 68% mandátumot jelentett.:)
2011. máj. 15. 20:05
 6/7 anonim ***** válasza:
A listákat meg kell szüntetni,miért kerüljön be egy csomó csótány szavazás nélkül a parlamentbe.
2011. máj. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Pont ez lenne a lényeg. A lista az arányosság miatt szükséges. Tisztán egyéni rendszerrel egy 53%-os párt szinte az összes mandátumot vinné. Tehát a lista kell, de pont ez az, hogy így az egyes listás képviselőknek is lenne közvetlenül a választóktól kapott felhatalmazásuk is.
2011. máj. 15. 22:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!