Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyiben lehet igaza Gazdag...

Mennyiben lehet igaza Gazdag László közgazdásznak az alábbi cikkben?

Figyelt kérdés

[link]


Néhány részlet:


"Aki ma „versenyképes adórendszerről” (értsd: versenyképesen alacsony adószintről) beszél, valamint az olcsó béreket tekinti a másik versenyelőnynek, nem tudja, mit beszél. Csak a nemzetközi munkamegosztásba való gyarmati jellegű kapcsolódásunkat konzerváljuk az ilyen ostoba gazdaságfilozófiával!


Az egy főre jutó GDP Magyarországon ma az EU–27-ek átlagának 62%-a, míg a reálbérszínvonal a 22%-a. Ennyit a „túlfogyasztó” magyar lakosságról, a „megalapozatlan béremelésekről”


Volt kísérlet egy évtizeddel ezelőtt a bérfelzárkóztatásra: az I. Orbán kormány (1998–2002) minimálbéremelése (három lépésben) 19 600-ról 50 000 Ft-ra, majd a Medgyessy-kormány 50%-os közalkalmazotti béremelése (800 000 embert érintett!) 2002 szeptemberében. Nézzük meg ezek valós gazdasági hatásait! Az I. Orbán-kormány az inflációt 18%-kal veszi át, 9,8%-kal adja tovább – a nagyarányúminimálbér-emelések ellenére. A Medgyessy-kormány ezt a pénzromlási ütemet mérsékli 4-4,2%-ra, szintén a nagy béremelés ellenére. Bebizonyosodott, hogy nincs bérinfláció.


A két nagyarányú béremelés után (I. Orbán-kormány és Medgyessy kormány) az államháztartás hiánya is csökken, a 2001. évi 9,2%-ról 2004 végére (Medgyessyt 2004 szeptemberében buktatják meg) 6,4%-ra. Ebből látható, hogy nem a száznapos program az újbóli eladósodás oka! A GDP-arányos államadósság 2002–2004 között elkezd fölfelé kúszni (45%-ról 59%-ra), de nem a béremelések miatt, hanem azért, mert elfogyott a privatizálandó vagyon, illetve Medgyessy nem is akarta folytatni a megmaradt nemzeti vagyon kiárusítását. A kamatos kamat törvényeiből következett az újabb lassú adósságnövekedés.


Az adósságnövekedés majd a Gyurcsány-kormány idején lódul meg, és 59%-ról fölugrik az 1992-es csúcs közelébe, 80% fölé. Csak 2006-ban 1700 milliárd forinttal (tízmilliárd dollárral) nő az államadósság, de a nemzeti adósság (lakosság, önkormányzatok, vállalatok) újabb 1700 milliárd forint növekedést mutat ebben az évben: Magyarország adósságállománya egyetlen év alatt 20 milliárd dollárral nőtt! Közben 2007-ben megkezdődik a kapkodás („Őszöd-szindróma”), indul az újabb megszorítócsomag, a reálbérszint „dinamikusan” csökken, elenyészik a 2002 után elért eredmény. Az újabb eladósodási hullám oka a voluntarista gazdaságpolitika, a felelőtlen állami gazdasági szerepvállalás: pénzügyileg megalapozatlan autópálya- és metróépítési program, illetve a gazdaságnak nyújtott állami támogatás megnyolcszorozódása 2001-hez képest.


A lényeg: nem a béremelések, nem a száznapos program az újabb eladósodás igazi oka! A bérek emelkedése jótékony hatással volt a gazdaságra és az államháztartásra! Megnövekedett a profit és így a fejlesztési erőforrás a vállalkozói szférában, növekvő szja- és áfabevételek az államkasszában, növekvő tb-járulék-bevétel stb.


George W. Bush 1500 milliárd dollárnyi adócsökkentése (az amerikai GNP 15%-a!) ugyanilyen pénzügyi expanziót idézett elő, és ez a luftballon pukkadt ki az amerikai jelzálogpiacon, előidézve a világválságot! Szegény Obama most ezzel az évi 1500 milliárd dollár hiánnyal küszködik, holott az amerikai egészségügyi rendszer átalakításához éppen ez hiányzik.


Hasonló a hatása az Orbán-kormány meggondolatlan adócsökkentésének: 800 milliárd forint lyukat ütött a költségvetésben, ez a mostani fejvesztett kapkodás oka!


Ha emelkednek a bérek, a lakosság újra tud törleszteni, rezsit fizetni, sőt, ha elegendően nagy a béremelkedés üteme, akkor tud megtakarítani is."


2011. szept. 4. 09:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
70%

Nem tudom, nem vagyok közgazdász, hogy ilyesmit egyértelműen el tudjak dönteni.

A kommentek is érdekesek alatta

2011. szept. 4. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
55%
állj! a bácsi miért nem említi hogy megyessy hitelből emelt közalkalmazotti béreket?! îgy persze hogy nincs infláció!
2011. szept. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy Gazdag László eddig hosszú éveken keresztül a Magyar Nemzetben publikálta hasonló mondanivalójú írásait.
2011. szept. 4. 09:34
 4/12 anonim ***** válasza:
54%

Végre egy jobboldali közgazdász,aki reálisan látja a helyzetet,és nincs megelégedve Orbánnal.

Tökéletesen igaza van,hogy az adócsökkentés nem gazdaságnövelő tétel. A bérek emelkedése növelné a fogyasztást,ez pedig a termelést. Ha a termelés nő,akkor a munkahelyek száma is nő. Ez lenne a normális körforgás. Csak ezzel Orbánék nem törődnek.

2011. szept. 4. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
42%
orbán mindennel törődik csak azzal nem amivel kéne.
2011. szept. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"Aki ma „versenyképes adórendszerről” (értsd: versenyképesen alacsony adószintről) beszél, valamint az olcsó béreket tekinti a másik versenyelőnynek, nem tudja, mit beszél. Csak a nemzetközi munkamegosztásba való gyarmati jellegű kapcsolódásunkat konzerváljuk az ilyen ostoba gazdaságfilozófiával!"


Az milyen kedves dolog, hogy a Népszabadság 100%-ig a neoliberális irányzat mögött állt egészen a kormányváltásig, most meg jobbikos dumákat nyomat :)))))


"Az egy főre jutó GDP Magyarországon ma az EU–27-ek átlagának 62%-a, míg a reálbérszínvonal a 22%-a. Ennyit a „túlfogyasztó” magyar lakosságról, a „megalapozatlan béremelésekről”"


Talán nem kellett volna bagóért privatizálni az állami vagyont az istencsászár zseniális Bokros idején, később pedig nem kellett volna nyakig eladósítani az országot, és akkor most egy kicsit máshogy nézne ki az ország tőkemérlege és hitelpozíciója, de ez csak egy halk megjegyzés.


"A lényeg: nem a béremelések, nem a száznapos program az újabb eladósodás igazi oka! "


Ez köztudott. Úgy tűnik, Mesterházyék megkezdték a végső rohamot Gyurcsány ellen, és ennek egyik eleme ez a Népszabi-cikk.


"Hasonló a hatása az Orbán-kormány meggondolatlan adócsökkentésének: 800 milliárd forint lyukat ütött a költségvetésben, ez a mostani fejvesztett kapkodás oka!"


Nincs fejveszett kapkodás. Attól, hogy az Orbán-kormány azokon a rétegeken hajtja be a középosztálynak adott adócsökkentés költségeit, amely rétegekkel a cikkíró azonosul, még nincs fejveszett kapkodás. Ellenkezőleg: ezek hidegen kiszámított lépések, amelyek "kényszerű" lépéseknek vannak álcázva.


Adócsökkentés, aztán "bocsika, nincs elég pénz", aztán megszorítás. Így szokás csinálni, nem fordítva :)))))

2011. szept. 7. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

09:34


Akkor ezek szerint korábban a Fidesz jobbágya volt, most viszont a szocik vették meg kilóra. Kit érdekel? :))))

2011. szept. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

15:45


"Tökéletesen igaza van,hogy az adócsökkentés nem gazdaságnövelő tétel."


Baloldali előítélet, hogy az adócsökkentés csak akkor hasznos, ha "az egész országnak hasznos".


Nos, ez nem így van. Az adócsökkentés azoknak volt jó, akiknek csökkent az adójuk. A többiek meg megszorítást fognak kapni. A Fidesz a jobboldali szavazók érdekeit képviseli, nem a baloldaliakéit. Tessék ezt elfogadni, és akkor mindjárt nem kell azon görcsölni, hogy baloldali szemmel "nem eredményes" a gazdaságpolitikájuk :)))))

2011. szept. 7. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

'' Az egy főre jutó GDP Magyarországon ma az EU–27-ek átlagának 62%-a, míg a reálbérszínvonal a 22%-a. Ennyit a „túlfogyasztó” magyar lakosságról, a „megalapozatlan béremelésekről ''


Az hogy a GDP gyorsabban novekszik mint az europai atlag az azt jelenti hogy jo iranyba mennek a dolgok annal is inkabb hogy Az EU tagorszagok nagy resze fejlettebb Magyarorszagnal es ha igy fojtatjuk lassan behozzuk oket.

Az hogy a realberek kicsik az kizarolag az elozo szocialista kormany hibaja es nem lehet az MSZP rosz gazdasagpolitikaja miatt a jelenlegi kormanyt szidni ahogy altalaban az ATV es a Nepszabadsag teszi.En szemely szerint mar reges reg nem nezem az ATVt mert csak mindennek a rossz oldalat latja es felrevezeti az embereket a Nepszabadsag pedig fojtatja a regi kommunista szokasokat amik a regi rendszerbol maradt ra es az is teljesen valotlan dolgokat mond neha.

2011. szept. 8. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

21:29

"Talán nem kellett volna bagóért privatizálni az állami vagyont az istencsászár zseniális Bokros idején, ..."


Egyébként érdekes, hogy ez a Gazdag László a Bokros-csomag egyik legélesebb hangú kritikusának is számít, lásd az alábbi művét:


Gazdag László: A Bokros-csomag mítosza és a valóság


[link]

2011. szept. 8. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!