Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Olvasta valaki a "Horthy...

Olvasta valaki a "Horthy Miklós titkos iratai" c. könyvet?

Figyelt kérdés

Felkeltette az érdeklődésemet, és már majdnem megvettem. De aztán rátaláltam a netre feltöltött változatra, de szomorúan vettem tudomásul, hogy a könyvet 1962-ben adták ki:

"(...)Az iratok Horthy által el nem pusztított része azonban nem

semmisült meg, 1944-ben Németországba hurcolták, s a fasizmusra utolsó csapásait mérő szovjet hadsereg egyik alakulata, más iratokkal együtt, vagonba rakva talált rájuk német területen. A háború során a Szovjetunió birtokába jutott nagy

mennyiségű iratanyag rendezése után a Szovjetunió Központi

Levéltári Igazgatósága 1959-ben Horthynak e bizalmas iratait

átadta a Magyar

Népköztársaságnak. Az értékes iratanyag 1960-ban került a

Magyar Országos Levéltár megőrzésébe.

Elsőrendű feladatunknak tekintettük, hogy ezeket az ellenforradalmi korszak történetének feltárása, megismerése szempontjából rendkívül lényeges dokumentumokat mielőbb hozzáférhetővé tegyük a kutatók és az olvasók számára"


Ráadásul a könyv egyik írójáról, Szűcs Lászlóról azt az információt találtam, hogy megjárta a koncentrációs táborokat (orvosként). Szóval lehet, hogy "kicsit" elfogult is volt. Horthy nagyon megosztó személy, még ma is. Honnan tudhatom, hogy az iratokat nem hamisították? Főleg, mivel a SzU idején adták ki őket.



2012. jan. 27. 23:25
1 2
 1/12 escrogar ***** válasza:
100%
Ha itthon kiadták '62-ben, akkor hamisítvány.
2012. jan. 28. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem biztos,hogy hamisítvány,de valószínű,hogy bizonyos részeket átírhatták,vagy kihagyták.
2012. jan. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

na igen:S ezért utálom én a történelmet...

De mindegy, megrendeltem egy antikváriumból párszáz forintért, majd meglátjuk:)

2012. jan. 28. 11:29
 4/12 escrogar ***** válasza:
Olvasd el inkább az emlékiratait. Az jó.
2012. jan. 28. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
azt is el fogom olvasni. Ilyen esetben mindig az a taktikám, hogy elolvasom mindkét oldal álláspontját, aztán megpróbálom valami reálisat kihozni az egészből:) Politikánál és történelemnél mást nem tudsz tenni:)
2012. jan. 28. 22:22
 6/12 escrogar ***** válasza:
Hát ez azért szerintem nem igaz. Vegyük '56-ot. Tehát elolvasod, hogy forradalom volt, aztán meg hogy imperialista ellenforradalom, aztán eldöntöd magadban, hogy kicsit ellenforradalom volt?
2012. jan. 29. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nem, nem egészen így értettem. Sokkal inkább úgy, hogy a teljes igazságot semmiről nem fogom megtudni, éppen ezért nem fogok álláspontot foglalni. Elolvasom mindkettőt, mert érdekelnek az eshetőségek, hogy különböző perspektívából hogyan ábrázolják a személyét, de nem leszek elfogult. Mivel vannak olyan helyzetek, amikor nem mondhatod egyértelműen azt, hogy ez "fekete", vagy hogy "fehér", mert a kettő van intervallum is.

Ennek a két könyvnek már csak azért sem lehet maradéktalanul hitelt adni, mert

1) Az Emlékirataimat Horthy adta ki, ő állította össze, és nyilván megpróbálja szépíteni a szerepét, amennyire lehetséges. Minden ember így tenné, megpróbálná tisztára mosni a nevét.

2) A másik könyvet a kommunizmus alatt adták ki. Ezidő tájt tudtommal Horthy nem volt egy példafigura. Emellett erősen folyt a cenzúra. Ha tehát kiadtak egy könyvet Horthyról, éppenséggel bele is rondíthattak, el is ferdíthettek a tényeken.

Ilyen az egész történelem. Csak akkor lehetnél biztos az állításokban, ha te magad győződnél meg személyesen a bizonyítékok hitelességéről. De erre sajnos lehetőség:S

2012. jan. 29. 15:40
 8/12 jakabaa válasza:

igen, kötelező olvasmány

Az Orsz. Levéltár adta ki, lelkük rajta, hisz ellenőrizhető.

De fotón van eredetiben is pl. Horthy felszólítása a világ kb. 30 vezetőjéhez 1932-ben (Hitler előtt javában), hogy álljon össze egy antibolsevista front, mert a világot veszélyezteti a SzU!. Ha Gorbacsov a vége, akkor Horthy e sorai az eleje a folyamatnak! Ha más nem, e sorai Horthyt Churchill, stb. fölé emelik.

2013. márc. 7. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Sok irat megvan benne fényképezve is.

Azt is érdemes nézni, hogy kik használták fel forrásmunkaként. Például hivatkozik rá Randolph Braham Amerikában élő világhírű történész is. Ő azért biztosan elvégezte a forrásvizsgálatot.

2016. aug. 22. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ez viszont érdekes abból a szempontból, hogy mennyire megbízhatóak Horthy visszaemlékezései:

[link]

2016. aug. 22. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!