Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mitől lehetne versenyképesebb...

Mitől lehetne versenyképesebb a magyar mezőgazdaság és állat tenyésztés?

Figyelt kérdés
2012. febr. 20. 15:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
65%
És mégis hol?
2012. febr. 20. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Mi az hogy hol?


Biztos nem a Moszkva téren!

2012. febr. 20. 16:05
 3/11 anonim ***** válasza:
65%
Miért szerinted a mezőkeresztesi és a homokmégyi talaj tök ugyan olyan? Ez esetben szerintem alapvető mezőgazdasági ismereteket vegyél magadhoz.
2012. febr. 20. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
95%
Attól, ha működne.
2012. febr. 20. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Mire alkalmas a magyar termőtalaj a szerkezetéből adódóan?



Bármire.


[link]



Mivel bányakincseink nem nagyon vannak, így még mindíg sokkal magasabb hozzáadott értéket képviselhetne a mezőgazdaság és a rátapadó feldolgozó ipar mint bármi más.


Ugyanis az hogy a multi behozzák a félkész terméket, mi összerakjuk, ők meg értékesítik, az 1 FT tőkejövedelemmel nemjár.


Az az nem sok más lehetőségünk van.

Illetve akadhatna lpd a szellemi tőke, és az inováció.


Ez viszont nagyon tőkeigényes és csak lassan megtérülő befektetés.



Mondj, mutass jobbat mint a mezőgazdaság?



Persze akadhat, ha összefüggésekben és szinergiákban gondolkodunk.


Az az a mezőgazdaságra építünk más ágazatokat stb stb.

Geotherm energia, annak az ipari vagy energia kiválltó rendszerei. Annak az inovatív és gépipari leképődései stb stb. Vagy a bioüzemanyagok.


A lkényeg az import kiváltás és az Export, lehetőleg minnélmagasabb hozzáadott értékekkel és tőkejövedelmekkel.



Tanácsolj jobbat!

2012. febr. 20. 16:44
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha elég tőke és szakember lenne a működtetéséhez. Valamint az időjárás is kedvező lenne. Az Alföld déli része sivatagosodik. Ott már nehéz jó termést elérni olyan növényekkel,amik régen bő termést hoztak.

A geothermia felszínre hozása és az eljuttatása a megfelelő helyekre nagyon drága. Nagyon soká térülne meg.

2012. febr. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"Ha elég tőke és szakember lenne a működtetéséhez.



Nem monokultúrában kell gondolkodni, és akor közel nem kell annyi tőke hozzá!


"Valamint az időjárás is kedvező lenne.


Nem tudom hogy a fólia, vagy a palántólt kultúrenökénytermelés miért időjárás függő.


"Az Alföld déli része sivatagosodik. Ott már nehéz jó termést elérni olyan növényekkel,amik régen bő termést hoztak.


Ez a termőföld terület 5%, persze öntözéssel minden megoldható. Amúgy is az intenzív termelés lehet csak gazdaságos, vízünk meg van bőven.


"A geothermia felszínre hozása és az eljuttatása a megfelelő helyekre nagyon drága. Nagyon soká térülne meg.


Dehogy drága.

És mi az hogy drága?

Nem egy félhektáros kertészetre kell gondolni.


Többcélú felhasználásra.

Állami ÖNK és lakossági fűtésre is.

Csak azután a mezőgazdaság.

És persze az állami és önk intézmények önellátó élelmezésű iskolál óvodák stb stb.

Hatalmas import megtakarítást eredményezne, és a költségességét egy egy kútnak radikálisan leértékelné.


Persze ha mi állítank elő, akkor sokkal olcsóbb lenne, sőt sok munkahelyet és inovatív megoldást jelenthetne.

Gépgyártás, beszerelés, stb stb



És persze az államnak csak a kutakat kellene létrehozni, és megpályáztatni az alkalmazást, és mindenre úgy telepedne rá, sok klaszter vállalkozás és tőke mint a gomba.

2012. febr. 20. 17:12
 8/11 anonim ***** válasza:
75%

Értsd már meg, hogy mezőgazdasággall nem lehet kitőrni ebből az ördögi körből. Az összes fejlett ország mezőgazdasága a GDP 2-4%-át teszi ki és a munkaképes lakosság csak 4-5%-át foglalkoztatja. Na most kalkulálj! Az, hogy az innovációhoz és a tercier szektorban lévő vállalatokhoz sok tőke kell, nem igaz. Legalábbis nem teljesen. Gondolj bele mekkora tőke kellhet egy Microsofthoz vagy Applehöz? És mégis az ilyen vállalatok egy jelentős részt képviselnek a GDP-ben. Egyébként vannak igéretes magyar szolgáltató vállalatok, itt az a baj, hogy róluk teljesen lehúzza az állam a sápot, hagy szakadjanak meg, a multik pedig semmit nem adóznak.

A magyar "mezőgazdaság" esetleg úgy tudna nagy hasznot termelni, ha az általad is említett bioüzemanyagokat vagy biotechnologiai termékeket támogatnánk - a biotechben a magyarok rohadtul elismertek. Meg azzal is sokat kereshetnénk, ha tennénk az EU-s direktívára és GMO-terményekkel foglalkoznánk, aminek nem kell feltétlenül élelmiszernek lennie.

2012. febr. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Csak mezőgazdaságból nem fogunk megélni, de egy jó alap lehet. Ehhez először az emberek fejében kell rendet tenni. Kezdjük a gazdákkal! Hogyan néz ki az ország mezőgazdasága? Sok nagyon apró, néhány hektártól néhány száz hektárig terjedő területtel rendelkező gazda van. De belőlük viszonylag sok. Sokaknak megvannak a drága gépeik, felszereléseik, tárolóik. Ez szép és jó... volt mindaddig amíg ezek beszerzése és felépítése az országnak gazdasági teljesítményt adott. Nade a legtöbb gazdának a földjéhez képest túlzott méretű infrastruktúrája van (tízhektárra többmilliós traktor és még kombájn is). Persze hitelből, amit fizetni kell, amit be kell építeni az eladáskor az árba... Két szomszédos gazda hogyan tekint egymásra? Ellenségként... Ami egyiküknek sem jó. És nekünk sem. Értelmesebb megoldás lenne a saját egyéni érdekek összekapcsolása, és a racionalizálás. Igen, ez az utóbbi években nagyon sokszor elhangzott szó. És annyira nem hülyeség, ha jól, tervezetten és szervezetten csinálják. Na erre nem sok példát láttam mostanában... Vegyünk egy traktort, amivel évente ezer hektárt lehet teljeskörűen ellátni, szántástól szántásig. Namost ha ilyenből tíz darab százholdas gazda mindegyikének van, az pazarlás. Milliókba kerül, és mind a tíznek bele kell építenie az áraiba, mert ki kell fizetni. Ha a tíz darab százholdas gazda összefogna, közösen venne egyet, akkor a költségeik jelentősen csökkentek, a versenyképességük ezzel egyidőben nőtt. Semmi másra nincs szükség, csak egy kis egyeztetésre. Idejük meg úgyis van amíg a termés beérik.

Hogy működik a nagykereskedelem? Minél többet veszel, annál olcsóbb az egységár. Tudod, kínai piac: "szok olcó". Jelenleg ha a gazda növényvédőért megy és megveszi a száz holdjára egyedül, akkor alig kap kedvezményt. Ha a fenti tíz gazda odamegy együtt ezer holdra valóért, akkor kapnak kedvezményt. Mégegy ponton racionalizáltunk. És ezt számos további ponton meg lehetne oldani. Ettől a gazdának nem lesz rosszabb. Kevésbé kell félnie, mert a traktor hitelének csak a tizede az övé. Mégis a munka el van végezve. Igaz ehhez jó emberi kapcsolatokra van szükség. Megoldhatatlan feladat? Nem hinném...

2012. febr. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

ma 18:33


Nem találtad fel a spanyolviaszt. :) Egy hónapja talán valamelyik adón (lehet ATV volt), az egyik szakszervezet vagy szakmai "kamara" vagy hasonló nyilatkozott és az általad felsorolt racionalizálások megvalósulásáról beszélt. Vagyis már folyamatban van. Hogy mi valósul meg? Majd meglátjuk.

2012. febr. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!