Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország miért nem lehet...

Magyarország miért nem lehet olyan fejlett és gazdag, mint Dél-Korea?

Figyelt kérdés
Nagyjából ugyanakkora a két ország, Dél-Koreában ráadásul kevés nyersanyag van, ennek ellenére szinte az IT iparban piacvezetők. Nem erőltetik agyon a mezőgazdaságot sem, az egész ország GDP-jének 2,6%-át adja, és a munkaerő 7,3%-át foglalkoztatja az ágazat. Ellenben a tudásra épülő dolgokban világelsők. Mitől sikeresebbek ők, mint mi? Hiszen még az adottságaikat tekintve is kedvezőtlenebb helyen élnek. Miért tartanak ők ott ahol és mi miért nem?

2012. ápr. 13. 16:21
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Ott nem barmolták szét az oktatási rendszert (mondjuk az is igaz, hogy ott a sulikban olyan fegyelem van, hogy nem szívesen tanulnék ott, egyetemi kollégiumban pedig szigorúan tilos szexelni).

Másrészt az USA rengeteg pénzt beleölt az ország felzárkóztatásába.

2012. ápr. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
93%

Dél-Koreában semmi irigylésre méltó dolog nincsen, lehet, hogy nagy iparuk és informatikai fejlettségük van, de az átlagember életkörülményei ott sem jobbak, mint nálunk, ráadásul a koreai kultúra sajátosságai és a kapitalizmus kelet-ázsiai verziója miatt nagyon nagy stresszben élnek az emberek, hatalmas szociális korlátok és tekintélyelvűség van ott, olyanok, amiknél talán még a középkori magyar kultúra is liberálisabb volt.


Dél-Koreában például elképzelhetetlen dolog, hogy egy gyerek ellentmond a szüleinek, akkor is, ha már huszonéves, elképzelhetetlen, hogy ellentmond egy alkalmazott a főnökének, akkor is, ha az a "főnök" csak egy ranggal magasabb nála.


Emiatt a túlhajszoltság és hangyaszorgalom miatt tartanak ott, ahol tartanak, de szerint mi sokkal jobban élünk, hiába nincsenek saját fejlesztésű robotjaink és egy Samsung-kaliberű cégünk.

2012. ápr. 13. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
93%
1. Dél-Koreát erősen támogatta az USA. 2. Rengeteget fektetnek oktatásba és tudományos fejlesztésbe.
2012. ápr. 13. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
27%

Magyarországon fél évszázadig komcsi tervgazdálkodás volt, ami annyira szétbarmolta az egész országot, hogy ezt még direkt sem csinálhatták volna jobban.

Dél-Korea pedig egy kapitalista kirakatország volt, amivel mutatták, hogy nézzétek meg Észak-Koreát, bezzeg Dél! Kedvezményes jenki hitelekből lettek ők is fejlett ország... ami nekünk nem adatott meg, pedig lehetőségünk lett volna rá (Marshall terv).

2012. ápr. 13. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
89%
Egyrészt Magyarországon mindenki a mezőgazdaságra veri, pedig nyilvánvaló, hogy az innovációra és az oktatás fejlesztésére kéne fordítani az energiákat. Jelenleg az összes tudósember külföldre van száműzve, mert itthon a rendes munkavégzésre nincsen semmi lehetőség. Persze értem én, hogy a "szent hazai föld" szókapcsolattal sokkal több embert fel lehet állítani a választásokhoz, mint valamilyen tudományos maszlaggal, de azért nem ártana végre előre gondolkodni. Japán, Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr, stb. Az ő útjukat kell követni.
2012. ápr. 13. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk egy elég elcseszett kormányunk van. A koreaiak meg tudják mit csinálnak és nem a hazájuk ellen dolgoznak.
2012. ápr. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
35%

"Japán, Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr, stb. Az ő útjukat kell követni."


Had gratuláljak! Egy több mint ezer éves európai ország az ázsiai "utat" válassza, amikor ég és föld a két kontinens közötti kulturális, gazdasági stb. hagyományok! Az ázsiai országok vették át anno az európai szokásokat, és nem fordítva :)!

2012. ápr. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
69%

Ehhez csak annyit, hogy az említett ázsiai országok mezőgazdasági adottságai csapnivalóak. Japán és Tajvan nagy része erdős hegyvidék, csak a keskeny partvidéken van némi művelhető sáv. Szingapúrról nem is beszélve. Ők kényszerből választották a high tech utat, ugyanakkor majd mindenből (alap élelmiszerekből is) behozatalra szorulnak.


Nekünk ellenben világviszonylatban is kitűnőek a mezőgazdasági adottságaink, és bűn lenne nem kihasználni őket. Már csak azért is, mert jóval könnyebben tudnánk e téren sikereket elérni, mint az ipari szektorban, ahol kb a nulláról kéne indulni. De ha mi nem, majd kihasználja más. Máris tolonganak a külföldiek, hogy magyar földet vegyenek, zsebszerződések révén a termőföld harmadára már rá is tették a kezüket.


Nem azt mondom, hogy az innovációba nem kéne fektetni, mert az is fontos lenne. De mielőtt valami újat akarnánk meghonosítani, talán előbb azt kéne rendbe rakni, ami már (még) megvan.

2012. ápr. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

"Ehhez csak annyit, hogy az említett ázsiai országok mezőgazdasági adottságai csapnivalóak."

És szerinted ez a kézenfekvő magyarázat a mezőgazdaság hanyagolására? Miért van az, hogy az olyan mezőgazdasági nagyhatalmak is mint Franciaország, Hollandia és az USA is a GDP 2-3%-át kitevő mezőgazdaságot tart fenn, amely a munkaerő nem több, mint 4-5%-át foglalkoztatja?! Ne ezzel magyarázzuk már a rossz bizonyítványt! Ezek tények!


"Nekünk ellenben világviszonylatban is kitűnőek a mezőgazdasági adottságaink, és bűn lenne nem kihasználni őket."

A mezőgazdaság nem termel nagy hozzáadott értéket, tehát ebből egy ország sem fog jól élni.


Tényleg ennyire turbó magyarkodók vagytok, hogy nem fogjátok fel, hogy a mezőgazdaság az élelmezésen kívül semmit nem ér?!

2012. ápr. 13. 20:52
 10/17 anonim ***** válasza:

Teljesen félreértesz.

Nem azt mondom, hogy legyünk agrárország, és kizárólag a mezőgazdaság fejlesztése révén váljunk hűdegazdag országgá. Hidd el, én is tisztában vagyok vele, hogy a jelenlegi technikai színvonal és gépesítés mellett a lakosságnak csak töredékét tudja foglalkoztatni, még a rá épülő feldolgozóiparrar együtt is.

Mindössze azt mondom, hogy a gazdaság rendbetételét ezzel kéne kezdeni. Hogy miért? Nem tudom, hallottál-e olyanról, hogy komperatív előnyök? Ez alatt azt kell érteni, hogy egy ország arra az ágazatra koncentrál, amiben a többiekéhez képest jók az adottságai, így az adott szférát viszonylag könnyen versenyképessé fejleszti. Márpedig nekünk jók a mezőgazdasági adottságaink.


Persze volt olyan időszak, amikor homlokegyenest az ellenkezőjét csináltuk, az agrár szférát teljesen elhanyagoltuk, és olyan iparágakat fejlesztettünk, melyeknek a feltételei szinte egyáltalán nem adottak. Például az 50-es években, amikor a nehézipart erőltettük, a többi rovására. Meg is lett az "eredménye". Aztán a hatvanas évektől korrigáltak, és jött az új gazdasági mechanizmus. Amiről persze megint lehet vitatkozni, de tény, hogy jobban figyelembe vette az ország adottságait.


A GDP-ről és a mezőgazdaság részarányáról:

Aki valamelyest tanulta, hogy hogyan számítják a GDP-t, az legalábbis sejti, hogy ez egy nagyon csalóka szám, és erősen torzít. A tercier szektor erősen felülreprezentált, holott valójában az állít elő legkevésbé bármiféle új értéket. Persze szükség van rá, mert egyedül az ipar és a mezőgazdaság nem tud kellő mennyiségű embert foglalkoztatni, ám végeredményben a tercier szektor is másik két szektor által megtermelt javakat fogyasztja, azokból él.


Ezért cserébe persze -ahogy a nevében is benne van- szolgáltatást nyújt. Ám ez a lényegen nem változtat, a gazdaság 3 szektorában dolgozók csak annyi terméken osztozkodhatnak, amennyit az első 2 ténylegesen megtermel. Teljesen logikus, hogy a gépesítés során egyre hatékonyabb a termelés, az ipar és mezőgazdaság egyre kevesebb munkaerőt igényel, így a többit a 3.-nak kell felszívnia. A GDP-t tekintve pedig azt látjuk, hogy a tercier szektor aránya a gazdasági teljesítményben egyre nő. Ám még egyszer hangsúlyozom, ez a szektor a másik kettőből él!


Ennyit a GDP és foglalkoztatás részarányról.


Sajnos Magyarország jelenleg ott tart, hogy lassan még azokból a termékekből is behozatalra szorul, amit itthon is versenyképesen elő lehetne állítani, sőt, amiből nagy mennyiséget exportálhatnánk. Mint a rendszerváltás előtt. Persze akkor még KGST tagok voltunk, nem EU-tagok. Most nagyon nehéz a dolgunk, mert olyan országokkal kell versenyeznünk, melyek egyrészt fejlettebbek nálunk, másrészt túltermeléssel küszködnek, így nem hogy exportálni nem nagyon tudunk oda, de még a belső piacainkat is nehezen védjük meg tőlük.


Szóval egyre inkább kezdek egyetérteni azokkal, akik azt mondják, hogy a legjobb lenne kilépni, és inkább keletre nyitni.

2012. ápr. 14. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!