Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Régen hogy volt olyan erős...

Nem dávid kérdése:

Régen hogy volt olyan erős forint hogy 1ft volt egy kg kenyér?

Figyelt kérdés
2012. jún. 9. 11:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
18%
Háromhatvan volt, amit az "elvtársak" a mai napig visszavárnak.
2012. jún. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Inflációóó... elszabadultak a pénzverdék, -nyomdák és a banki adatbázisbeli-összeg-átírók. Minél több pénz van forgalomban, annál kevesebbet ér. Románék pl. néhány évvel ezelőtt odáig jutottak, hogy le is vágtak egy-két nullát a pénzük végéről. Zimbabwében pedig már sokmilliárdos bankók kötegeit használják vécépapírnak. Hát így.
2012. jún. 9. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Régen olyan is volt, hogy egy ló került 1 Ft-ba, nemhogy egy kenyér.
2012. jún. 9. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
10%
Úgy hogy akkor magyar búzából, magyar pék sütötte a magyarnak kenyeret.
2012. jún. 9. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
71%
Infláció az oka. Magyarországon volt a világon a legnagyobb infláció. Nagymamám mesélte, hogy lement a boltba és vett egy tojást 2 milliárd pengőért.
2012. jún. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
96%
4-es: olyan ma is van, de érdekes módon mégis sokkal drágább, mint a külföldi. Most akkor hogy is van ez...?
2012. jún. 9. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
76%

Erős volt a gazdaság világszinten. Most gyenge a gazdaság a világ többi országához mérten.

Egy példa: régen elég volt évi 1000 tonna almát előállítani és mi voltunk a királyok, mások a nyomunkba sem érhettek. Ma már 2000-el is csak a fasorban vagyunk. Arról nem is beszélve, hogy alma már senkinek nem kell - a gépgyártás, elektronika ipar, nagyvállalatok adják egy erős állam alapját.

2012. jún. 9. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 tetro ***** válasza:
Mert infláció van. Az infláció pedig a piacgazdaságban egy szükségszerű folyamat. Persze a mértéke nagyon sokat számít, de a 0% vagy negatív infláció gátolna a gazdaság fejlődését. Ha pedig csak 2-3%-os infláció lenne (ennél ugye a magyar jóval magasabb általában) ötven év alatt akkor is minden a többszörösére nőne. A kenyér ára, meg a bérek is.
2012. jún. 9. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 bumbi02 ***** válasza:
100%

Inflációt nem csak az válthat ki, hogy a pénzverdék sok pénzt nyomnak ki, ez csak az egyik lehetséges oka, de nem az egyetlen. Hiszen akkor egyszerűen csak a központi bankot kellene irányítani megfelelően, és máris nem lenne infláció.


Például ha növekszik a reálbér, de a termelékenység ennél kisebb mértékben nő, (vagy nem is nő), akkor a kieső profitot a vállalatok áremeléssel pótolják, ami végül árszínvonal emelkedéshez vezet. (költséginfláció)

Vagy ha a kereslet túl növi a kínálatot, az szintén inflációhoz vezet (keresleti infláció)


Illetve inflációt okoz az is, ha inflációt vár mindenki. Ha két éve 4% volt az infláció, tavaly 5%, akkor idei évre 6%-ot várnak az emberek, és így már hozzáigazítják magukat a várt inflációhoz, például a katalógusaikban már magasabb árakat tüntetnek fel, a várt inflációhoz igazítják az új munkaszerződésekben a béreket, és ez végül önbeteljesítővé válhat.


Amúgy pedig, az inflációnak vannak jó hatásai is, rövid távon magas infláció mellett alacsony munkanélküliség van, és fordítva is igaz, alacsony infláció mellett magasabb a munkanélküliség (rövid távon!).

2012. jún. 9. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Nagyon leegyszerűsítve a pénz értékét mióta letértek az aranyalapról az államok (kb a gazdasági világválság óta) egy dolog határozza meg: a vásárlóereje. Minél nagyobb a vásárlóereje annál erősebb.

Mivel lehet a vásárlóerőt növelni?

1. Több áru kerül a magyar boltok polcaira.

2. Kevesebb forintot nyomunk, így a pénzhez viszonyítva egyre nagyobb lesz az áru aránya.

A kormányok a világon mindenhol ha a költségvetésükben lyuk van (és szinte mindig van, mindenhol) akkor azt pénznyomással oldják meg, ettől viszont csökken a pénz vásárlóereje és inflálódik. A forintot ha jól emlékszem valamikor a 40-es évek végén vezették be, azóta elég sok idő telt el, és szépen eljutottunk idáig.

Egyébként semmivel sem lenne jobb nekünk, ha mondjuk bevezetnénk az új forintot, amiből mondjuk 1000 elég lenne egy autóra, mert ezzel együtt a fizetésed ugyanúgy arányosan csökkenne. A jó pénz az nem az ami erős a többihez képest, hanem ami stabilan tartja az értékét.

2012. jún. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!