Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a Rákóczi szabadságharc...

Ha a Rákóczi szabadságharc után jött volna létre a monarchia akkor hogy alakult volna Magyarország sorsa?

Figyelt kérdés
tudom nincs olyan hogy HA, de arra lennék kíváncsi hogy akkor az etnikai határok megváltozott volna. vagyi hogy miután a monarchia megtalakult a magyarság szaporodni kezdett na ha 150 évvel korábban jön létre a monarchia akkor növekedhetett volna a népesség,és gazdaságilag,technikailag is utolérhettük volna a nyugatot?
2012. aug. 20. 13:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem születhetett volna meg, ugyanis a Monarchia feltétele volt a polgári átalakulás és a politika modernizációja. Tehát akkor '48-nak és a reformkornak is a Rákóczi-szabadságharc előtt kellett volna történnie. 1848 különlegessége az volt, hogy ott már polgári átalakulás előzte meg a szabadságharcot, de a gyökereinek számító gondolatok meg sem születtek még 1711-ben.
2012. aug. 20. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 rémuralom ***** válasza:

1848 után sem jött azonnal az OMM (a monarchia megnevezést hagyjuk, az ismert magyar történelem kezdetétől fogva egészen 1918-ig monarchia volt). Volt egy majd' húszéves átmenet, amelyből az első tíz-tizenkét év a megtorlásé volt (először brutálisan, később legalább a látszatra ügyelve), a többi pedig a közeledésé, az egyezkedésé, mert a Habsburgok külpolitikailag megszorultak. A königgrätzi vereség után végképp kénytelenek voltak kiegyezni a magyar féllel. Így jött létre az Osztrák-Magyar Monarchia.


Hogy utolérhettük-e volna a nyugatot? Miért, nem értük utol? London után Európa második földalatti vasútja Budapesten volt. Az első olimpia rendezésére már bejelentkeztünk, mikor a görögöknél közbeszólt egy politikai válság - az 1920-asnak pedig már a rendezési jogát is megkaptuk, csak ott meg a világháború szólt közbe. Tudományos és kulturális értelemben is bőven utolértük a nyugatot, bizonyos tekintetben még le is hagytuk. A gazdasági fejlődés is nagy méreteket öltött (volt honnan fejlődni), de az azért nem volt elég a felzárkózáshoz, de majdnem. Hogy azóta megint a béka segge alatt vagyunk, az egyáltalán nem az OMM hibája, hanem mindazé, ami azóta volt. A Horthy-korszaké, a szocializmusé és az utóbbi huszonegypár évé.

2012. aug. 20. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Előző, ez butaság, hogy tudományosan utolértük volna a Nyugatot. A 19. század végének 100 nagy természettudományos felfedezése közül mennyi született magyar földön? Egy sem. A gazdaságban ugyanúgy jelentős maradt a lemaradásunk, mert a kiegyezés utáni nagy fejlődés idején a nyugati országokban is hatalmas konjunktúra volt, a lemaradásunk így alig csökkent valamit. A kultúra meg megítélés kérdése.


A kérdésre válaszolva biztos sokkal jobb lett volna a helyzet, de fejlett Nyugatot nem értük volna utol. Ha a Nyugat magországainak Angliát, Franciaországot és Németalföldet tekintjük, akkor azt látjuk, hogy ezeknek a fejlettségét egyedül Németországnak és az USA-nak sikerült elérnie az első világháború idejére. A mi lehetőségeink pedig nyilván mindenféleképpen elmaradtak volna ezekétől.

2012. aug. 20. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Hálistennek közép Történelem érettségi tételnek a Magyarország gazdasága a dualizmusban-t húztam, 98%-os eredménnyel, úgyhogy azt hiszem tudok felvilágosítást nyújtani.


Politikai szempontból 1711-ben még javában folyt a spanyol örökösödési háború, mi ezt használtuk volna ki, de a nacionalizmus bőven távol állt Magyarországtól. Mivel nincs nacionalizmus, ezért az Osztrák-Magyar Monarchiának se volt értelme (mert ez egy soknemzetiségű monarchia volt, ahol mi is ugyanúgy kisebbség voltunk). Rákóczi szabadságharc célja Magyarország függetlensége, és nem egy kölcsönös kompromisszum. Ennek feltétele lett volna több, mint száz évvel (!) hamarabbi francia forradalom, meg átmeneti békeidő, ami az egész történelmet megváltoztatta volna. Így nem tudom megtippelni se, hogy mi lett volna.


Gazdasági szempontból elég nagyszabású fejlődés ment végbe, főleg a közlekedés, a posta - tehát az információ áramlat - volt lényeges. Ha a szatmári békében jött volna létre a monarchia, akkor nem 150 év fejlődést nyerünk, hanem elcsúsztatjuk ezt az alig 50 évet 150 évvel korábbra. A monarchia is beszállhatott volna a gyarmatosításba, szintén gyarmattartó európai nagyhatalom lettünk volna (leginkább Afrika területén). Gyarmatok bővítik a piacot, fellendült volna a gazdaság. Véleményem szerint az instabil államberendezkedés miatt akkor nem a háború vetett volna véget a monarchiának, hanem önszántunkból függetlenedtünk volna a gazdaság erősödésekor - emiatt talán a világháborút is elkerültük volna (vagy épp a mi harcunk lett volna az ürügy az osztrákok és németek ellen). Fontos megemlíteni a művészetet is: az állandó viszályok, osztrákok és törökök közötti vívódás meggátolta a felvilágosodás gyorsabb kiteljesedését. Jelenleg Salzburg a művészetek központja, de emiatt akár mi is lehettünk volna egy művelődésnyi központ.


Etnikai szempontból nem változott volna (hacsaknem a korábban említett nacionalizmus csúszás miatt, de mondtam, hogy az megjósolhatatlan lenne), így bár továbbra is soknemzetiségű állam maradtunk volna, de a gazdasági fejlettség miatt és valószínűleg akkor az Antanti szövetség miatt nem hinném, hogy területeket vesztettünk volna el (az erdélyi románok nem akartak volna a fejletlen Romániához csatlakozni, a szerbek a fejletlen és anarchikus Szerbiához), talán csak Horvátország érte volna el a függetlenedést, esetleg Szlovákia (vagy Csehszlovákia), lényegesen kisebb területszerzéssel.



Mivel a világháborúk leginkább nemzeti érdekekből (az elsőnek talán még a gyarmatosítás érdekeiből is) robbant ki, így minden bizonnyal Magyarország sorsa jobban alakult volna. De mint mondtam, azért sincs HA a történelemben, mert nem gőzünk se lehet ahhoz, ami történhetett volna.

2012. aug. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!