Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szóltok ahhoz, hogy...

Mit szóltok ahhoz, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes plágiumot követett el? (Annak ellenére, hogy tagadta) Az ELTE eljárást nem indíthat ellene, de erkölcsileg vétkes és ez nem évül el. Pont annál aki az erkölcsről prédikál.

Figyelt kérdés

"Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes súlyos tudományetikai vétséget követett el 1992-es szociológiai szakdolgozatával, állapította meg az ELTE-n felállított bizottság. A vizsgálat arra jutott, hogy jelentős a szövegazonos egyezés Semjén diplomamunkája és konzulense két írása között. Eljárást viszont utólag már nem tud indítani az egyetem, a megállapításoknak az intézmény részéről nem lesz következménye. A dékán ugyanakkor úgy fogalmazott: "az erkölcsi vétkek nem avulnak el". Semjén közölte, hogy lezártnak tekinti az ügyet."



[link]


És egy hasonló történet.

"

Schmitt-ügy: a tagadástól a lemondásig

A Schmitt Pál lemondásához vezető plágiumügy 2012. január 11-én robbant ki, amikor a hvg.humegírta, hogy a köztársasági elnök 1992-es, summa cum laude minősítésű olimpiatörténeti témájú kisdoktori dolgozatában 215 oldalból mintegy 180 szó szerinti, hivatkozás nélküli fordítás és átvétel egy bolgár sporttörténész, Nikolaj Georgiev évekkel korábbi tanulmányából.

Egy héttel később az Index megírta, hogy a Schmitt-dolgozat egy német sportszociológus, Klaus Heinemann korábbi munkájából isszó szerint tartalmaz 17 oldalt. Március 6-án újabb oldalakról derült ki, hogy máshonnan másolták őket, a táblázatokkal és diagramokkal együtt 225 oldalas doktori disszertációból így 213 oldalról sikerült megállapítani, hogy korábban megjelent művekből származnak.

A SOTE tényfeltáró bizottsága március 27-én megerősítette, hogy a dolgozat nagy terjedelmű szövegazonos fordításon alapul. Az egyetem szenátusa a doktori tanács javaslatára március 29-én megfosztotta megfosztotta Schmitt Pált a doktori címétől. Schmitt mindvégig tagadta, hogy etikátlanul járt volna el, szerinte nem sértette meg az akkor érvényes doktori szabályzatot. Az egyetem döntésekor külföldön volt, és azt nyilatkozta, hogy nem mond le a köztársasági elnöki posztról. Hazaérésekor, március 30-án emlékezetes interjúban próbálta cáfolni, hogy plagizált volna. Április 2-án azonban az Országgyűlésben mégis bejelentette a lemondását, mondván a személye megosztóvá vált."


2012. dec. 7. 15:32
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
Semjén egy barom. Egy diploma akkor ér valamit ha tudás is társul hozzá. Hogy nála nem azt mindannyian tudjuk. De ebben az országban nem ő az egyedüli ilyen. Nem a plágiumon, a tudáshiányon kéne fennakadni. Engem simán műthetne olyan sebészprofesszor aki a szakdolgozatát másolta, viszont azóta már minden a kisujjában van. Egyetlen szavam sem lenne.
2012. dec. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
28%

Távol álljon tőlem, hogy túlzottan megvédjem, de a plágium nem azt jelenti, hogy nem vesz át sehonnan, hanem azt, hogy a forrás pontos megnevezése nélkül vett át dolgokat, adatokat, gondolatokat.

Én a szakdolgozatomban van, hogy majdnem egy oldalon keresztül szinte teljesen idézek egy történelmi írott forrást. Persze lábjegyzetben megjelölöm a pontos hivatkozást. Így nem plágium. Az, hogy "nagyon jelentős szövegegyezés" van az még nem plágium, ha meg van jelölve, hogy kitől vette át. Az már más kérdés, hogy ha ez valóban így van, akkor az a kétség merül fel, hogy a szakdolgozat nem felel meg a doktori fokozat kritériumainak. Tehát az index ismét nem fogalmaz pontosan és világosan, mint már megszokhattuk...

Az meg a másik, hogy az ELTE csak ne mosogassa magát, mert ez nekik is ciki, hogy így megadták a minősítést, és nem dobta vissza a kozulens az egészet még időben. Már ha igaz az egész, én nem láttam a doktoriját, az index meg szinte minden témában rendszeresen csúsztatni szokott.

2012. dec. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

"Az meg a másik, hogy az ELTE csak ne mosogassa magát, mert ez nekik is ciki, hogy így megadták a minősítést, és nem dobta vissza a kozulens az egészet még időben. Már ha igaz az egész, én nem láttam a doktoriját, az index meg szinte minden témában rendszeresen csúsztatni szokott."


Vagy a politika már akkor is közrejátszott.

2012. dec. 7. 17:42
 4/6 A kérdező kommentje:

És ami a forrásmegjelölést illeti:


"A hvg.hu kilenc nappal korábban számolt be arról, hogy a miniszterelnök-helyettesnek a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián 1991-ben megvédett teológiai disszertációja közel 40 százalékban magyar, német és angol nyelvű források megfelelő forrásmegjelölés nélküli átvételén alapszik. Egy nappal később pedig arról írtunk, hogy Semjén az ELTE-n 1992-ben megvédett szociológiai szakdolgozata jelentős átfedést mutat az egy évvel korábbi teológiai értekezésével, továbbá olyan részeket is tartalmaz, amelyek megfelelő forrásmegjelölés nélküli szövegátvételek más, magyar és idegen nyelvű forrásokból.

A hvg.hu Semjén Zsolt dolgozataival foglalkozó első cikkeinek megjelenése után az ELTE Társadalomtudományi Kara nem akart vizsgálatot indítani. Tausz Katalin november 22-én közreadott közleményében indokolatlannak tartott bármilyen vizsgálatot. Pedig két nappal korábban a Népszabadság és a hvg.hu is beszámolt arról, hogy 1992-ben a bíráló tanárok véleménye megoszlott a kereszténydemokrata politikus szakdolgozatáról. Az egyik elismert szektakutató egyest adott a dolgozatra, a másik tanár – a diplomamunka születését nyomon követő konzulens, Molnár Attila – pedig jelest, végül egy harmadik bíráló felkérésével oldotta fel az intézmény az ellentmondást. Fokasz Nikosz, a szociológia tanszék jelenlegi vezetője a Népszabadságnak november 20-án még azt nyilatkozta, a dolgozatra azért adott egyest az egyik bíráló, mert „a mű nem szociológiai, hanem teológiai természetű”, vagyis nem kapcsolódott „szorosan ahhoz az ismeretanyaghoz, amelyből a jelölt oklevelet kíván szerezni”. Egy nappal később viszont már megváltoztatta a véleményét, és arról beszélt, hogy a Semjénnel szembeni "támadások" politikai jellegűek.


November 26-án a hvg.hu arról írt, hogy az ügy kirobbanását követően a kormány honlapján nyilvánosságra hozott szociológia dolgozaton a „második javított kiadás” felirat szerepel, ami arra utal, hogy a Pázmány Péter Egyetem könyvtárában található – vélhetően első – változatot Semjén kijavíthatta, kiegészíthette. A második kiadás közel 22 oldallal hosszabb, ráadásul 14-15 oldalnyi szöveg azonos Molnár Attila egy 1992-es és egy 1993-as tanulmányának szövegével.


Ezt követően jelentette be az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánja, hogy vizsgálat indul. Tausz közleményében akkor arra írta: „Semjén Zsolt szociológia szakdolgozatának más szerzők által publikált tanulmányokkal való részleges azonosságára vonatkozó állítások láttak napvilágot a sajtóban, melyek az ELTE Társadalomtudományi Kart és intézményünk oktatóinak szakmai hitelességét is érintik”. Még a vizsgálat bejelentésének napján megszólalt Molnár Attila is, aki azt hangsúlyozta, a Valóság című folyóiratban 1993-ban megjelent tanulmány a saját szellemi terméke, illetve azt állította, „az egyetemi életben megszokott módon számtalan közös kutatást folytattam hallgatóimmal, a vallásszociológia terén is, így ebben az esetben is”.


Arra viszont akkor nem adott magyarázatot, hogy Semjén szociológia dolgozata és az ő írásai miért egyeznek meg szinte szó szerint, és ki a szerzője azoknak az új részeknek, melyek Semjén „második javított kiadású” diplomamunkájában találhatók. Illetve arra sem adott magyarázatot, hogy későbbi cikkeiben – ha valóban közös kutatásokról volt szó – miért nem tüntette fel társszerzőként Semjén Zsoltot."

2012. dec. 7. 17:46
 5/6 Dick Esmen ***** válasza:
100%
Nem plagizált,értsétek meg,Isten súgott neki.
2012. dec. 7. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

xD


[link]

2012. dec. 7. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!