Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Őfelsége a császár nevében a...

Őfelsége a császár nevében a tárgyalást megnyitom. Császárnak titulálták Ferenc Józsefet Magyarországon?

Figyelt kérdés
A Napfény íze c. filmben Sonnenschein Ádám így nyitotta meg a Főbíróság ülését. Arra volnék kíváncsi, hogy az akkori szokások szerint alternált-e a király- császár titulus, vagy csak a fontosabb/nagyobb titulus használták, vagy következetesen királynak szólították Magyarországon a magyar alkotmány szerint?
2012. dec. 29. 14:11
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
Magyarországnak sosem volt császára elvileg, itt királynak titulálták. II. József sem "kalapos császár" volt a magyarok szerint.
2012. dec. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

csak akkortól volt király, miután a kiegyezés és a koronázás megtörtént. előtte császár volt a hivatalos megnevezése. és a magyarok nem tekintették királyuknak.


És nem Ferenc József volt a kalapos király :)

2012. dec. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Hivatalos ügyekben mindig király volt a titulusa Magyarországon (persze ez nyilván csak a magyar szervek részéről igaz, az 1850-es években itt tevékenykedő császári hivatalnokok császárnak címezték őt).

Vagyis a hivatalos titulusa már 1848 óta a "király" volt, mert az, hogy ki az ország uralkodója, nem attól függ, hogy a magyarok egy része kit nem tekint királyának, hanem az ország törvényeitől. Eszerint pedig az 1867-es koronázásig Ferenc József "Magyarország Örökös Királya" volt, azt követően pedig "Magyarország Apostoli Királya" lett.

2012. dec. 29. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
De a filmben Sonnenschein Ádám Bécsben dolgozott, én úgy emlékszem.
2012. dec. 29. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Magyarország mindenkori királyának címe 1758 óta Magyarország Apostoli Királya. (Ez a Habsburg-házból tartozókra is vonatkozik)


Tehát Magyarországon Ferenc József hivatalos címe Magyarország Apostoli Királya. Ausztriában a hivatalos címe: Ausztria császára.


Érdekességképpen a teljes címe ez volt :D :


Ő császári és apostoli királyi felsége

I. Ferenc József

Isten kegyelméből Ausztria császára,

Magyarország apostoli királya,

Csehország, Dalmácia, Horvátország, Szlavónia, Galícia, Lodoméria és Illíria királya;


Jeruzsálem királya stb.;

ausztriai főherceg Toszkána és Krakkó nagyhercege Lotaringia, Salzburg, Steyer, Krajna és Bukovina hercege Erdély nagyfejedelme, Morávia őrgrófja Alsó- és Felső-Szilézia, Modena, Párma, Auschwitz, Zator, Teschen, Friauli, Raguza és Zára hercege Habsburg, Tirol, Kyburg, Görz és Gradiska hercegesített grófja Trient és Brixen hercege Alsó- és Felső-Lausitz és Isztria őrgrófja Hohenems, Feldkirch, Bregenz, Sonnenberg grófja a Szerb Vajdaság és a Temesi Bánság fővajdája stb.

2012. dec. 31. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:

Magyarországon ugyan király volt minden Habsburg I.Ferdinánd 1526-os megválasztása óta, de az uralkodót hivatalosan mindig német-római, majd 1806-tól osztrák császárnak és Magyarország királyának nevezték.

A császári és a királyi címeiket mindig egyszerre használták a Habsburgok. Minden hivatalos szerv 1867-ig kaiserlich-königlich, pl: cs.-kir. hadsereg. Azután a kiegyezés következtében beszúrták az ÉS szócskát, hangsúlyozandó Magyarországnak Ausztriával való egyenlő státuszát, az osztrák császári és a magyar királyi cím teljes egyenértékűségét.

2012. dec. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!