Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha jól tudom, Antall Józsefet...

Pro Patria kérdése:

Ha jól tudom, Antall Józsefet a baloldalon is tisztelik. Akkor mit szólnak ezekhez?

Figyelt kérdés

Antall József mondta miniszterelnöki beiktatásakor:

"Törvényes értelemben, a magyar közjog alapján minden magyar állampolgárnak, ennek a tízmilliós országnak a kormányfőjeként - lélekben, érzésben, tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánok lenni."

Biztos vagyok benne, hogy teljes vállszélességgel kiállna ma a kettős állampolgárság mellett, és Székelyföld autonómiájáért is.


Horthy Miklós szoborállításával kacsolatban pedig szeretném bemutatni a következőket; a kormányzó kenderesi újratemetése körüli felhajtásban, egy interjúban így nyilatkozott a kormányzóról:


"Szeretném leszögezni: Horthy Miklóst magyar hazafinak tartom, aki teljes joggal és erkölcsi alappal rendelkezhetett úgy, hogy hazai földben kíván nyugodni. Történelmi és politikai szerepének megítélése nemcsak a történészek feladata, a nemzeti történelem folytonosságában, a nemzet tudatában is tisztességgel kell elhelyezni. Ha nem lett volna annyi igazságtalan megítélés Horthy Miklós személyiségével kapcsolatban, akkor most nem lenne az a helyzet, hogy sokan politikai felhanggal vizsgálják a temetést, és így az politikai aktussá válhatott. Ahol egyszer hazudnak, ott a hazugság kiegyenlítése mindig emocionális és gyakran téves következtetéseket eredményez."


A fehérterror bűneit elismerte, ám azt a vörösterrorra adott válaszként minősítette:

"Egyetlen atrocitással sem lehet egyetérteni. Ugyanakkor senki se felejtse el, hogy Magyarországon 1867 óta nem voltak atrocitások. Magyarország alkotmányos királyságként működő ország volt. A kommunisták vezették be '19-ben a gyilkosságokat, ami sajnos – ahogy lenni szokott – reakciót is kiváltott." Hozzátéve: melyet Horthy nem szított vagy eltűrt, hanem "segített megfékezni".


A felségáruló, és az ellenforradalmi vezér toposzaira úgy reagált, hogy a kormányzóságának alternatívája nem volt; az "októberi forradalom köztársasága" "egyszerűen alkalmatlan volt a folytatásra"; s nem jelentett reális lehetőséget IV. Károly tervezett restaurációja sem. Az adott helyzetben "Horthy Miklós kormányzósága volt az egyetlen lehetőség, ami az országot stabilizálhatta kül- és belpolitikai szempontból."


A Horthy-korszakot összességében így értékelte:

"Ne feledjük, hogy ez az a korszak, amelyik megörökölte az egykori Magyarországnak minden baját: elmaradt földreformokat, elmaradt tulajdoni és egyéb szociális intézkedéseket, amelyek a háború előtti Magyarországra is jellemzőek voltak, s amelyeket nem sikerült átfogó módon megoldani. Horthy mindezeket konzervatív magyar politikusként, politikusokra támaszkodva igyekezett javítani és előrevinni. Ne felejtsük el, hogy mit jelentett a '20-as években Klebelsberg Kunó alatt a magyar művelődéspolitika emelkedettsége az óvodáktól a collegium hungaricumokig. Mit jelentett az egészségpolitikában és a szociálpolitikában ez a korszak, amiben természetesen az ellenzék gondolatvilága is benne volt. Mit jelentett az, hogy Magyarországon a parlamentben Kéthly Anna, Bajcsy-Zsilinszky Endre és mások olyan beszédeket mondhattak el, amelyeket csak a legdemokratikusabb parlamentekben lehetett ellenzékiként elmondani. Mit mondhatunk a kornak sajtószabadságáról és az ellenzék lehetőségeiről? Mit jelentett a gazdaságpolitikában a pengő bevezetése? Hogyan sikerült az infláció után stabilizálni Magyarország gazdasági életét, ami ugyan rövid életű volt, mert utána következett egy kegyetlen válság, amelyik az egész világot megrázkódtatta? A későbbi évekről is kijelenthetjük, hogy a gazdaságpolitikában, a belpolitikában és az alkalmazott politika számos szférájában nagy fejlődés ment végbe. Sőt a '30-as években a rendszer keretei között az ellenzék már a második reformkor reményében fordult az adott korszak politikai rendszere ellen."


A riporter felvetésére a "hárommillió koldus országával" kapcsolatban elmondta, hogy ez Oláh György szélsőjobboldali publicista írása volt, és "nem árt, ha ezt is a szociális demagógia körébe soroljuk."


Gyakori vád Horthyval szemben, hogy felelőtlenül háborúba sodorta az országot. Antall József ezzel kapcsolatban is világosan fogalmazott: Horthy a hadba lépést a kormány számos tagjához hasonlóan ellenezte. Ugyanakkor – tette hozzá a néhai kormányfő – "naivitás, ha valaki azt hiszi, hogy mi a háborúba sodródást elkerülhettük volna." Geopolitikai helyzetünk ezt nem tette lehetővé, ezért


"Horthy Miklósnak ilyen körülmények között arra kellett törekednie, hogy távol tartsa a legnagyobb veszélyeket, és a legkisebb gazdasági, emberi, politikai, erkölcsi veszteséggel próbálja ez a nemzet, ez az ország túlélni a II. világháború poklát."


Antall ehhez még hozzáfűzte: ha hazánkban 1942-43-ban ellenállási mozgalom bontakozott volna ki, akkor nemcsak magyarok százezrei pusztultak volna el, hanem az idemenekültek is, és "a magyarországi zsidóságnak az írmagját is kiirtották volna". Horthy éppen ezt a pusztulást akarta elkerülni – fűzte hozzá Antall.


Horthy antiazemitizmusáról így vélekedett:

"Meggyőződésem, hogy nem lehet Horthy antiszemitizmusáról beszélni az I. világháborút követően. Akkor volt egy közhangulat, különösen a Tanácsköztársaság alatt, ami igazságtalanság, hiszen nemcsak a Tanácsköztársaságban játszott a zsidóság egy része vezető szerepet – meglehetősen elítélhető szerepet -, hanem Horthy oldalán is. Horthy tartalékos tisztjei között, akik elfoglalták a szegedi laktanyát, igen nagy számban találunk zsidó származású tiszteket. A Tanácsköztársaság jellege, az abban szerepet játszók származása hozzájárult ahhoz, hogy az I. világháborút követően, a kommün bukása után kialakult az a hangulat, amelyet Horthy Miklós a későbbi évtizedekben visszaszorított. Hitler befolyása után, a '38-'39-es rendeletek, törvények után ugyanez érvényes, ezt megítélhetjük akár Teleki Pál, akár más politikusok esetében. Ha ezt összehasonlítjuk a szomszéd országok korai pogromjaival, a menekülésekkel, láthatjuk, hogy nálunk egészen a német megszállásig – a munkaszolgálat és minden más mellett – Európa akkori legnagyobb zsidó közössége a helyén volt.

A német megszállások után került sor a deportálásokra, amit súlyosan el kell ítélni. De Horthy Miklós amint a legkisebb önálló cselekvési lehetőséghez jutott a nyár időszakában, éppen Koszorús Ferenc ezredes Budapestre vezénylésével, megmentette a budapesti zsidóságot a deportálástól. A nyilasuralom – ami már Horthyt őrizetben találta – volt a vég tombolása.

Tehát ez megint egészen másképp és sokféleképpen megvilágítható kérdés, amely csak komoly történeti, politikai elemzéssel végezhető el."


Arról, hogy Horthy kormányzó háborús bűnös volt-e, összegzésként így fejezte be:

"Végül azt is meg kell állapítani, hogy Horthy Miklóst nem állították a nürnbergi bíróság elé, bár voltak, akik fáradoztak ezen. Nem véletlen, hogy nemcsak a vezető hatalmak – az angolszászokat és Sztálint is beleértve – nem tekintették Horthyt háborús bűnösnek. Így azok, akik ezt Nürnberg után még szeretnék túllihegni, azt hiszem, hogy nemcsak a történelmi igazságnak, hanem a magyar történelemnek sem tesznek jó szolgálatot."


2013. febr. 19. 23:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
82%
nem a kettős állampolgárság a gond, hanem a szavazati jog. vágod???
2013. febr. 19. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
97%
Az, hogy baloldalon is tisztelik Antallt, nem jelenti azt, hogy egyet is értenek vele mindenben.
2013. febr. 19. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
77%
Antall egy megalkuvó, határozatlan, megvezethető m. elnök volt. Inkább balra húzott, a csurkista részleg pedig, akik nemzetiek voltak, kiváltak végül. a bentmaradóak közül pedig sokan elég szép ívet megjártak a jobboldalról egészen akár a DK-féle másik végletig (lásd pl Debreczeni József...)
2013. febr. 20. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Sz1u ***** válasza:
66%
Bocs, de a hosszúsága miatt (mert elég késő is van már), nem olvastam végig! Én speciel egyáltalán nem tisztelem a miniszterelnökségi munkássága miatt Antall Józsefet.
2013. febr. 20. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
89%

Csak fideszeseknél (nálatok) szokás feltétel nélkül bólogatni a tisztelt személynek (viktorviktor). Amúgy ha egy olimpiai bajnokról megtudnád, hogy pl. az MSZP-re szavaz, akkor nem tisztelnéd a számodra ellenszenves politikai nézetei miatt?


Nem árt visszanézned a korábban kiírt kérdéseidre! :) Úgy tűnik a látókör-szélesítősnél kifogytál az eddig sem acélos (maximum aczélos - hahaha) érvekből...

2013. febr. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Kedves 00:22-es

Az, hogy egy olimpikon kire szavaz, merőben lényegtelen a sportteljesítménye szempontjából.

Antall József viszont politikus volt. A fenti téma pedig masszívan politikai tartalmú. Ekképpen, ha valakik őt tisztelik (és politikusként tisztelik, nem például tanárként, vagy más okból), akkor az azt jelenti, hogy az általa képviselt irányvonalat tisztelik. Hogyan lehetne az, hogy egy embernek megvetem a mondandóját, a gondolatait, elítélem a véleményét, de közben felnézek rá? Mire nézek fel, ha nem a szavaira, arra, amit képvisel?

Ez olyan, mintha felnéznénk Laci bácsira, megbecsülve szólunk róla a gasztronómia terén, miközben azt gondoljuk, hogy kifejezetten rosszul teszi, ahogyan főz, és ellene vagyunk a módszereinek.


A másik kérdésnél pedig, megnyugtatlak, nem "futottam meg". Át fogom rágni magamat a kommenttengereken. De nem most, hajnalban. Holnap is lesz nap.

2013. febr. 20. 00:38
 7/17 anonim ***** válasza:
75%

ez egy jó gyűjtemény.

Bár azt gondolom Antal Józsefnek lett volna lehetősége Kárpátalját, Magyarországhoz csatolni vagy tárgyalásokat kezdeményezni magyar lakta területek békés úton magyarországhoz csatolására(ugyanis a ruténok nem ukránok és sosem tartoztak ukrajnához vagy elődjéhez (Kárpátalja csak 45ben válkt a szu részévé).


Ugyanígy elhibázottnak tartom, hogy csehszlovákia szétesésnél nem lépett fel a magyarfél területi igényével. Ugyanis a csehszlovák állam szétesésével, semmiség vált a korábbi béke diktátum is, amit a csehszlovákokkal kötöttünk. A nemzetközi környezet erre adott volna lehetőséget a békés újra tárgyalásra! Hiszen Kelet-európában sok helyen újra rajzolták a határokat, ebben az időben ...


Bár tudom ekkor már beteg volt Antall Jószef, de kormány tehetett volna valamit ...

2013. febr. 20. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Antallt még a jobb oldalon sem tisztelték mindannyian. Ez a véleménye pedig nem igaz. Arisztokrata származású volt, nagyon vallásos, ezért idealizálja Horthyt.

A rendszerváltáskor sem az ország érdekeit nézte, hanem a külföldi tőke érdekeit.

.

2013. febr. 20. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
39%
antall józsi egy áljobboldali beépített ügynök volt!!!egyszer ezt mondta-egyszer azt, semmi jelentősége, egy pökhendi alattomos kommunistakiszolgáló gazember volt!
2013. febr. 20. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
95%

Senki sem cselekszi egész életében azonosan, de vannak meghatározó tettei, ezért szokás tisztelni, vagy sem. Antall tevékenységét a higgadtan mérlegelők többnyire ellentmondásosnak tartják. Végzetes tévedése volt, hogy lehetséges nemzeti burzsoáziát létrehozni. Nem lehet, csak nemzeti gazember-gazdagok csoportját. Ezt tudnia kellett volna. Volt több dolog, amit megtett, mert nem volt más választása. De nem feltétlenül értett egyet vele. És ezt - ha káros volt is - nem illik a nyakába varrni.

Antall jobboldali beállítottságú volt, és Horthyról alkotott véleménye összhangban van a világnézetével. Tehát őszintének tekinthetjük (szemben sok más politikus véleményével). Horthyt aljas nácibarátnak beállítani valóban tisztességtelen, mi több, hamis. De demokratának is legalább annyira hamis. Tett az országért, és hazai földbe temetést megvonni tőle, minimum méltánytalan. De - aktívan, vagy passzívan - tett ellene is rendesen, ezért akkora felhajtás és hőssé nyilvánítás hasonlóan, túllihegés volt. Nehéz a lovon egyenes gerinccel, megingatlanul középen ülni.

Antallt a politikai tevékenységéért nem, méltóságáért, józanságát mindvégig megőrizni igyekvéséért tisztelem. Horthyról alkotott véleményéhez azt szólom, hogy mértéktartó, a politikai beállítottságával összhangban lévő, helyenként túlzottan elnéző, helyenként téves megállapítások. A részletes alátámasztás több oldalt igényelne, attól eltekintek.

2013. febr. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!