Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehetséges, hogy a jövő egy...

Lehetséges, hogy a jövő egy afféle ultra-kapitalizmusban lesz?

Figyelt kérdés

Ha megnézzük a mai világot, láthatjuk, hogy az osztogató "szoci" országok pl. Európa nagyrésze egyre jobban mennek tönkrefele (ma olvastam, hogy Franciaország is lassan a spanyol szintre süllyedhet) addig a szigorúan kapitalista, antiszocialista országok, legfőképp az USA és Kína nagyon jól tartják magukat, fejlődnek.


Ebből levonhatjuk azt, hogy a kapitalista demokrácia késő 20. századi értelmezése, ami Nyugat-Európában egy látszólagos aranykort teremtett, egy megvalósíthatatlan, segélyekből istápolt rendszer, aminek fenntarthatósági szemszögből nincsen lényegi különbsége Kádár Magyarországától.


Az USA és Kína sikere arra enged következtetni, hogy csak egyetlen fenntarható rendszer van a világon, a 18. és 19. századi értelemben vett klasszikus kapitalizmus, a koldusok és királyok világa. Ezen rendszer az egyetlen, ami képes biztosítani a gazdasági növekedést fenntarthatósággal együttvéve. A szociális piacgazdaság legfőbb problémája, hogy az embereket egy olyan életmód felé tereli, amiben túl keveset dolgoznak ahhoz, hogy megteremtsék életszínvonalukat, a maradékot pedig az állam segélyekből kipótolja. A "kisember" nem akar munkával "megnőni" mert élvezi, hogy az állam kicsinek tartja és pátyolgatja, a "nagyember" pedig nem tesz le eleget az asztalra, mert úgyérzi, minek, amikor az állam úgyis elvenné a pénzét, és szétosztaná a "kisemberek" között. A szociális piacgazdaság így egy természetellenes "középemberré" akar mindenkit tenni segélyekből. Se az ex-nagyember se az ex-kisember nem termeli ki azt az életszínvonalat a fent említett okok miatt, amit a szociális piacgazdaságban élvez, csak az állam hitelből emeli az életszínvonalukat.



Ha nem akarjuk, hogy gazdasági összeomlás sújtsa a fejlett világot, kénytelenek vagyunk egy olyan rendszert bevezetni, amiben az állam semmiben sem támogatja az embert, viszont alig kell adózni, könnyebb vállalkozásokat indítani, tőzsdézni, kereskedni, és az ÁFA hiánya miatt minden olcsóbb lesz.


Ezt a rendszert nevezhetjük anarcho-kapitalizmusnak is, hiszen lényegében anarchia lenne, a nagyon kicsi állam miatt nem lenne különbség fehér és feketemunka között, fehér és feketegazdaság között stb.


Költségvetésétől függően az állam vagy fenntartana egy minimális rendőrséget, igazságszolgáltatást, vagypedig lennének magánrendőrség-cégek és mindenki valamelyiknek védelmi pénzt fizetne a biztonságért.



2013. máj. 3. 22:53
 1/9 anonim ***** válasza:

Ez baromság.

Amit mi jelenleg csinálunk Európában, simán fenntartható lenne, csak eléggé kezd visszafejlődni az emberek viselkedése egy állati színvonalra. Több család kéne, több gyerek, jobban szervezett oktatás, társadalmi és munkaszervezés, kevesebb kicsapongás, kevesebb Európán kívüli bevándorló és jobb fizetések.

2013. máj. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az lesz a világvége !
2013. máj. 3. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Amit leírtál abból tartunk ki, ez volt pár száz éve. Ezek megdőlnek hamar, a sok koldus megdöntené a kevés király hatalmát, ezért a király ad a koldusoknak, hogy maradjon nyugton. Most is ez van, csak kérdés a "mennyit?". Amit most csorgatnak vissza még bőven elég, hogy ne legyenek lázongások. Ebből még van mit visszavágni, de vékony a jég.
2013. máj. 4. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

USA, Kína nagyon jól tartják magukat? Ezért a mondatodért igényesebb egyetemek elsőévesei körberöhögtek volna.


USA alig tér magához a válság óta, folyamatosan vesztik el a befolyásukat. Kína növekedése a nyugati országokéhoz képest még mindig erős, de számukra az utolsó 2-3 év adatai hatalmas csalódások. A luxuscikkláz véget ért, már jelentős a nemzetközileg is középosztálynak tekinthetőek száma és kezdik meglátni a társadalmi hátrányokat.


Pont az ellenkezője zajlik Kínában, mint amit leírtál, az iparosodás korabeli brit stílusú gazdagás.

2013. máj. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem lesz.
2013. máj. 4. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én értem amit a kérdező mond, de egy ilyen túlságosan kiélezett helyzet helyett stabilabbra lenne szükség.
2013. máj. 4. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Maga az indoklásod is egy kupac blab bla és semmi köze a valósághoz.


1, Az USA talán még jobban bukdácsol és omlik mint az Eu.

Azt a neoliberális butaságot amit a színész kezdett a 80as évek elején csak hatalmas eladósodottság mellett képes fenntartani.


2, Kínában mióta van jólét? Van néhány nagyváros ahol az emberek egy része tűrhetően él, a 90% a társadalomnak meg nyomorog. Ott tényleg diktatórikus röghözkötés van, mert a Kínai paraszt nem mehet a városba dolgozni, hanem havi 30000 ért köteles túrni a földet. Kína is csak az emberek és a természet diktatórikus kihasználása révén képes fejlődni.


Kit kell hibáztatni azért hogy az emberek egyre gyengébben élnek?


Pontosan azt a nagytőkét amit elkényezettet a neoliberalizmus és a globális kapitalizmus.

Egyre ellensúlytalanabb és egyre több terhet dob át a középosztály nyakába. Egyre kevesebb munkalehetőséget tesz lehetővé a fejlett világban és egyre inkább az állam csecsére kényszeríti a társadalmakat, miközben hőzöng hogy nem akar adózni. Ez a neoliberális mainstream robbantotta ki a válságot is a deriatívák gerjesztésével amit a felelőtlen és hasznon vezérelt deregulációjával.

Ennek a rendszernek már 15 éve meg kellett volna bukni ha csak kizárólag az általa favorizált szabadpiac modele érvényesül.


Mi lesz a jövő?

Ami biztos hogy a paradigmaváltás elkerülhetetlen.

De hogy a tőke észhez tér és visszább lép az élhető és gazdaságilag működőképes állapot jegyében, vagy még kapzsibbá válik és egy nagyon csúnya vadkapitalista világ felé vesszük az irányt, azt nem tudni.

2013. máj. 4. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem mondtam hogy Kínában jólét van, azt mondtam, hogy Kína pont azért tartja magát jól, mert nincs jólét, mert ahelyett, hogy segélyekből tartanák el a "parasztot" mindenkinek annyi fizetést adnak, amennyit valójában ér a munkája.
2013. máj. 4. 09:43
 9/9 anonim ***** válasza:

Amellett, hogy ez nem a jövő, hanem a jelen központi ideológiája, nem látom az okfejtés mögött a célszerűséget. Túlzás azt mondani, hogy Európa nem dolgozik eleget az életszínvonal növeléséért - az életszínvonal magas szintjének egy része éppen abból ered, hogy nem kell napi tizenhat órát robotolni a létfenntartásért, mint Kínában. A "munka", mint olyan, arra szolgál, hogy a létfenntartási cikkeket - kaja, lakás, ruha, gépek, gyógyszerek, egészségügy, oktatás - vagy azok ellenértékét előállítsa. Ezt Európa a kisujjából kirázza - az, hogy eközben hitelválságba esett, az nem a tényleges termelő szféra hibája, hanem a globális elosztási és kereskedelmi rendszeré. Mellesleg, véges rendszerben (aminek a határait a Föld erőforrásai jelölik ki) úgysem lehet végtelen növekedést elérni. Most akkor vezessük be a korporatív diktatúrát egy elérhetetlen célért?


Mindenki annyit kap a munkájáért, amennyit az valóban ér? A tényleges munkások teljesítménybért kapnak, a tőketulajdonosok viszont jutalékos rendszerben kapják meg beosztottaik munkateljesítményének ellenértékét - ami arra vezet, hogy jóval az eredményhez való hozzájárulásuk felett részesednek a profitból. A neoliberálisok emellett folyamatosan csoportosítják át a dolgozóktól adóba beszedett közpénzeket pl. a bankrendszerbe, hogy "megmentsék" azt a saját maguk által okozott csődhullámtól. Jól értem, hogy utálod azt, ha az önhibán kívül rászoruló szegényeket támogatják, de helyesled, ha ugyanezt felelőtlen milliomosokkal teszik?


A felhalmozódott tőkét a korábban megalakított óriáscégek arra használják, hogy akadályozzák az újonnan a piacra lépni szándékozókat. Hiába akarna a "kisember" munkával nagyra nőni, erre legfeljebb elméleti esélye van. Ha elég buta, akkor megy a répa után, mint a szamár, amelyiknek az orra elé lógatják - szép kis embereszmény!


Az meg, hogy egy ilyen rendszer "kicsi államot" hozna, meg alacsony adókat? Ó, persze. Nem is kell hihetetlen méretű rendőri és katonai ütőerőt, meg titkosszolgálatokat kiépíteni a politikai elnyomásra, az elégedetlenek eltiprására, meg az egekbe szökő bűnözés féken tartására, mint azt Kína meg Amerika is teszi.


Ha ez a jövő, akkor én inkább harcolok a világvége érdekében. Nekem nem az életcélom, hogy valami oligarcha luxusvilláit termeljem ki magamból napi tizenhat órában, napi egy marék rizsért.

2013. máj. 4. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!