Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az a szociális hozzájárulás...

Mi az a szociális hozzájárulási adó? Miért akkora, mint az összes többi adóm együttvéve?

Figyelt kérdés
Hova fizetek ilyen irdatlan összegeket és nekem ez miért jó?
2013. jún. 12. 18:40
 1/4 ConnectCare ***** válasza:

A szociális hozzájárulási adó olyan adónem, ami az adófizetés eredeti funkciójától eltérően nem közfeladatok ellátásának fedezetéül szolgál, hanem amit az állam a rablás tényállását megvalósítva, de a számonkérés alól mentesülve szed be majd ad oda olyan embereknek, akik az adott pénzösszeg megtermeléséhez nem járultak hozzá, de arra igényt tartanak.


Mivel Magyarország az általános közfelfogással ellentétben egy szocialista ország (a kormányzati intézkedések motivációja a jogszerűség biztosítása helyett az érdemektől független általános jólét biztosítása), ezért az adónem létezése tulajdonképpen nem meglepő.


A jogosulti oldalnak értelemszerűen jó, a befizetésre kötelezett pedig a mostani közfelfogás szerint leginkább örüljön, hogy még eltűri a társadalom azt, hogy önző érdekből profitra törekszik és nem embertársai boldogulásának szenteli az életét.


Ha majd egyszer végre rendszert váltunk (ha valaha...), lesz majd igazán értelme feltenni ezt a kérdést. Addig sajnos ez a szívás van.

2013. jún. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Nányi91 válasza:

Na az előzőekben olvashattad egy vadkapitalista válaszát. Vannak és voltak országok, ahol megvalósult az a társadalom, ahol ő szeretne élni. pl. a feudális Európa, az ókori Egyiptom, Anglia az ipari forradalom korában vagy ma mondjuk Szaud-Arábia.


Megpróbálom röviden leírni a lényeget. Kb. a 19. században jött rá az alsó 90%, hogy nem túl nagy buli a földet túrni meg a gyárban robotolni éhbérért, hogy amikor lebetegednek vagy balesetet szenvednek, ne adj isten megérik az öregkort, akkor szépen kirúgják őket és izgatottan várhassák az éhhalált (nem, ez nem túlzás). Ezért létrejött az ún. munkásmozgalom, a charteristák, később a szakszervezetek, akik azért küzdöttek, hogy neked, nekem és mindenkinek jobb élete legyen aki nem egy kastélyba született. Ebbe fektettek időt, energiát, tüntettek, sztrájkoltak és az életüket adták érte. Szó szerint, hiszen az első hozzászólóhoz hasonló gondolkodású emberek 100 évvel ezelőtt a tiltakozó tömegeket halomra lövették. De nem adták fel, így elértek olyan ma teljesen alapvető dolgokat, mint a 8 órás munkaidő, a hétvége, a szabadság, stb.


Először társadalombiztosítást Otto von Bismarck miniszterlenök vezetett be Németországban az 1880-as években a munkásmozgalom nyomására. Először betegség, majd baleset végül rokkantság és időskor esetére. Aztán szépen a 20. század második felére erre ráépültek a jóléti államok Európában, amik kontinensünket magasan a legjobb hellyé tették az egész világon. Nem véletlenül vándorolnak ide mindenhonnan és nem fordítva.


A szocho (vagy korábbi nevén társadalombiztosítás) lényege, a társadalmi szolidaritás. Mindenki bedob a közösbe, cserébe, aki bajba kerül azt a közösből megsegítjük. Ha nem szeretnél szolidáris lenni, nyugodtan elköltözhetsz mondjuk Kongóba vagy Kínába, csak ne sírjál majd ha lebetegszel és egy vagyont kell fizetned azért, hogy rádnézzen egy orvos, vagy megöregszel és hoppá, nincs nyugdíjrendszer.


Akármennyire szeretné az előző roppant tájékozatlan kommentelő elhitetlni, ez rohadtul nem szocializmus, ez a szolidaritásra épülő európai jóléti modell. Volt már olyan, hogy mindenki tojt a közösségre, meg lehet nézni a lexikonban milyen jó volt a manchesteri kapitalizmusban élni. Ott aztán senki nem fizetett tb-t...


Remélem érthető volt. Fizessed csak szépen a szochot és örülj neki, hogy fizetheted.

2018. ápr. 17. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Nányi91 válasza:
Jobban mondva nem te fizeted a szochot, hanem a munkáltatód.
2018. ápr. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Annyiban vitatkoznák a második válaszolóval, hogy a szochónak tudtommal nincs köze a nyugdíjjárulékhoz, illetve a tb-hez, melyeket te befizetsz szépen a bruttó béredből. Magyarországon nem kellene vagyonokat hagyni az orvosnál akkor sem, ha nem fizetnék utánad a szochót, elég az a 7000 valahányszáz forintot szépen kiperkálni. Nyugdíjadat sem érinti, úgyhogy valahol az első két hozzászóló között félúton lehet az igazság
2019. aug. 6. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!