Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lettünk szkítákból...

Hogyan lettünk szkítákból finn-ugorok?

Figyelt kérdés

Ady Endre még így tudta és azt vallotta verseiben, részlet a Történelmi lecke fiúknak című versből:


"Hódították ez országot

Derék, lelkes, úri szittyák,

Jótevői szegény népnek:

Iskolában így tanítják."


Vagyis akkor még így tanították, napjainkban most már:


"Iskolában nem így tanítják."


Miért?

Ady, Vörösmarty, Arany és a többi nagy költő zsenink mind tévedett volna az őseinket kulturális gyökereit illetően?


Akkor most finnek vagyunk vagy ugorok, mert a kettő egyszerre nem lehet.

Hogy voltak képesek két külön jelölő fogalmat a finnt és az ugort alaptalanul megragadni és a csak úgy kényük kedvük szerint összekapcsolni és nyelvcsaláddá gyúrni?


Antropológiai, kulturális gyökerei, népemlékezetbeli háttere(mesék, legendák, történetek) nincs a két létrejövő új nép, egy nagy létszámú régi népből történt szétválásának. Annak okán is hogy ezek a vélt rokonok mind nagyon kis létszámú népek, nem aprózódhatott volna ennyire szét ha valóban létezett volna ez a vélt nagyobb létszámú egy nyelvet beszélő nagy finn-ugor ősnépesség.



2013. aug. 18. 17:57
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%

Véleményem szerint az a gond, hogy létezik egy nyelvrokonítás és egy erre alapuló hipotézis, miszerint a magyar alapnép finnugor volt.


Másrészt vannak helyes etimológiák és vannak nagyon erőltettek is.


Az, hogy vannak obi-ugor elemek a nyelvünkben (számneveink rokoníthatóak 10-ig, agglutináló nyelv, tranzitív-intranzitív ragozás, néhány pl. a halászattal kapcsolatos alapszó), tény.


Azonban sok más a levegőben lóg:


Pl. az obi-ugor (pl. manysi) nyelveknek összesen kb. 6 ragja (locativus, lativus, ablativus, translativus, instrumentalis) van, míg a magyarnak 35.


Meg az, hogy a vogul-osztják nyelvek a 19. századig nem voltak írottak, ezért hogy kik hogyan miként hatottak rájuk, csak feltételezni tudjuk.


Talán még előkerülnek források a történelem pincéjéből...

2013. aug. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 Ozmium42 ***** válasza:
36%
Csak a nyelvünkre mondják, hogy finnugor, egyébként pedig a Habsburg-kor ármánya, mint sok minden más is. Ez a finnugor téma igazából csak hab a tortán. Több, mint ezer éve ugyanazt csinálják, frank, német, Habsburg, náci, EU fedőnevek alatt.
2013. aug. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
65%
A magyar rokonnyelv a finnel, észttel. Finnugor nyelv, ez tény, a bizonyítékot a szavaink és nyelvtanunk őrzi, amit nem lehet meghamisítani. Az, hogy a nyelvet beszélő népek is rokonok-e, már más kérdés. Azt ugye nem árt tudni, hogy a Honfoglalásban 7 törzs vett részt, sok információnk nincs róluk, s bár én nem vagyok szakértő, bármelyik jöhetett bárhonnan. Az biztos, hogy nem alkotott a magyarság a mai értelemben vett egységes nemzetet a Honfoglalás előtt. Voltak köztük feltételezhetően kazárok, alánok, bolgárok, berszilek, s elég sok közös vonás fedezhető fel iráni és török népcsoportokkal kapcsolatban is, feltehetően onnan jöhetettek szittya (vagy annak tartott) elemek és válltak honfoglaló néppé ők is. Ez azonban nem zárja ki azt, hogy más törzsek mondjuk az Urál mentéről érkeztek és mondjuk a finnekkel közös őseink, akiktől a nyelvünket is örököltük.
2013. aug. 18. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
38%

Kerülgetitek a forró kását, miért nem mondjátok ki?


Igen, már a Habsburgok is, de főleg az I. vh. után mindenképpen belénk akarta a nyugat verni, hogy felejtsük már el, hogy a magyar egy igen ősi, és igen fejlett, és igen sikeres őssel = szkíták, ősi mongolok, esetleg az ősi kínai területekről származó nép, hatalmas ősi korból hozott kulturával, stb. stb.

Le kell törni a magyarok "ősi dicsőség"-tudatát, hitükben, történelmükben, stb. stb. le kell őket taposni, mert különben, ki tudja, mi fog történni. (Személy szerint a szégyentelen trianoni-határ rendezés is ebből a megfontolásból ered.)

Így kiadták a tudósoknak a feladatot, keressenek, találjanak a magyaroknak egy "új őstörténetet".


Egyébként a felsorolásból kihagytátok, ha jól emlékszem Ady-versben (vagy Arany J.?)

"Góg és Magóg fia vagyok én". Nézz utána a Bibliában, mindkét név benne van az Ószövetség ha jól emlékszem a Nemzetségek-ben írnak róluk, tehát a magyar annyira ősi nép, hogy még ott is "jegyzik". :)))

2013. aug. 18. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
27%
ez a nyelvrokonság téma azért baromság mert a nyelv változik. Ha a mai nyelvet nézzük 90%ban török latin német keverék. Attól mert találtak 3 szót ami nem az és néhány erőltetett elmélet alapján finnugor szavakhoz köthető attól még nem leszünk nyelvrokonok. Kb ennyi szavunk vezethető vissza japán szavakra is. Szóval ez ezért baromság. A nyelvünk magyar ami egy keverék ahogy maga a nép is. Arról meg hogy honnan származunk a genetika pontos képet ad és aszerint se finnek se ugorok de még turulkergető szittyák sem vagyunk.
2013. aug. 18. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
73%

"ez a nyelvrokonság téma azért baromság mert a nyelv változik"


Igen, de megállapítható, hogy melyik szó vagy szóalak honnan származik, így a változása is nyomon követhető. Nekünk például a XIV. századig visszamenőleg vannak írásos emlékeink, tehát a Honfoglalás korához viszonylag közeli forrásból is lehet dolgozni, nem kell feltétlen a mai nyelvvel összevetni a finnugor nyelveket. Az életmódjukból pedig nem nehéz kideríteni, hogy mely szavak származhattak abból a korból. A nyelvtudomány önmagában csak egy segédtudománya a történelemnek, de annyira azért nem nagy baromság, mint sokan gondolják.



"Le kell törni a magyarok "ősi dicsőség"-tudatát, hitükben, történelmükben, stb. stb. le kell őket taposni, mert különben, ki tudja, mi fog történni. "


Elfelejtetted leírni, hogy a Vatikánban titkos dokumentumokat tárolnak a Szíriuszi magyarokról, amiket csak azért nem tesznek közre, nehogy újra nagy és dicsőséges nép legyünk (mert nyílván csak ettől függ).

2013. aug. 18. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 rémuralom ***** válasza:
44%

1. Ady Endre egy költő. Azaz művész. Nem tudós. Kéretik nem összekeverni a kettőt.


2. De, így tanítják. Nekem legalábbis az általános iskolai szöveggyűjteményeimben még szerepeltek a korántsem finnugor eredetet feltételező magyar eredetmondák, de a történelemtankönyveket is igazán átlapozhatnád, ha tiszta képet akarsz kapni a kérdésről.


3. Igen, a költők tévedhetnek, vagy elfogultak lehetnek a véleményük felé, vagy szándékosan megmásíthatják a történelmet, hogy összeálljon a kép. Ugye csak nem gondolod komolyan, hogy azon a bizonyos walesi lakomán minden úgy történt, ahogy Arany megírta? Mint már mondtam, a költők nem tudósok. Nem történészek, nem szociológusok, nem antropológusok, nem nyelvészek. Hanem költők. A véleményalapú elfogultságra kitűnő példa az idei magyarérettségi, ahol Vörösmartyt kellett Berzsenyivel összehasonlítani. Mindketten Napóleonról írtak, de ég és föld, az egyik az egekbe magasztalta, a másik meg épp csak nem suttyózta le. Na, akkor Napóleon világmegváltó volt, vagy aljas gonosztevő?


4. A finnugor rokonság (pontosabban, egy fontos, ám gyakran elfelejtett előtaggal: a finnugor NYELVrokonság) valószínűleg pusztán nyelvészeti kérdés. Attól, hogy ugyanúgy mondjuk a kezet meg a halat, mint a finnek, még nyugodtan lehet igaz az összes eredetmondánk nagy része.


5. Ugorok vagyunk, és finnugorok. Még sosem láttad a finnugor nyelvrokonság családfáját? A finnugor kettéválik finnre és ugorra. A finn nyelv a finn ágon van, a magyar az ugor ágon. (Közben természetesen további leágazások is vannak.) Két külön dolgot jelentő fogalmat meg úgy kapcsolhatnak össze, mint például az ablakot és a keretet az ablakkeret szóban, vagy mint a lengyel-amerikai koprodukcióban készült filmeket. A lengyel és az amerikai korántsem ugyanazt jelenti, de mindkettőhöz van valami köze.


6. De igen, szétaprózódhattak. A történelem viharos dolog ám, és hosszú ideig tart, bármi megtörténhet benne, és bárminek az ellenkezője is.


Kedves #4!

""Góg és Magóg fia vagyok én". Nézz utána a Bibliában, mindkét név benne van az Ószövetség ha jól emlékszem a Nemzetségek-ben írnak róluk, tehát a magyar annyira ősi nép, hogy még ott is "jegyzik". :)))"


Először is Adyé a vers, közlöm előre, nehogy sokáig gyötörjön a kétség. És fordítva ülsz a lovon: nem a magyar olyan ősi nép, hogy már az Ószövetségben is megemlítik (mert nem említik, csak Gógot és Magógot), hanem Ady származtatja a magyarokat Gógtól és Magógtól. Ezt te készpénznek veszed, ugyanakkor fel vagy háborodva, amikor a szlovák nacionalisták Szvatopluk örököseinek nevezik magukat. Érdekes...

2013. aug. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Ha mi a nyelvünket a finnektől meg az ugoroktól örököltük akkor a finnek meg az ugorok mit örököltek tőlünk?


Az nem lehet, hogy a magyarok szkíta, törökös őseitől örököltek egyes szavakat a finnugorok mikor egymás mellet, szomszédságban élt a két közösség és a mi nyelvünkbe is bekerülhettek finnugor eredetűnek vélt szavak, így keveredve a nyelv és így alakulhatott ki egy bizonyos elemi alapfokú nyelvrokonság a nyelvtant meg kevés rokon szót illetően, pont akkora mértékben hogy mint szomszédok megértsék egymást a mindennapokban. A meséket pedig már mindenki az újonnan kialakult szó készlettel mondat tovább de a mesék maradtak a régi ősöktől örökölt kulturális tartalommal ugyanis azt mindenki otthon a gyermekének mondta, amiből következik, hogy miért olyan eltérő a magyar és a finn kulturális hagyomány. Tehát nem hatott a két népművészet, népmese és népszokás egymásra, csak nyelvi szinten észlelhető egy alacsony fokú enyhe nyelvrokonság és semmi több.

Csak azt nem értem hogy ezt a kisfokú nyelvrokonságot miért nem kezelik a helyén, minek kellet ennyire felnagyítani és ezáltal zűrzavart okozni a fejekben?

2013. aug. 18. 18:58
 9/33 anonim ***** válasza:
54%

Számomra egyértelmű hogy történelemhamisítás.


Ahogy te is írtad.

Ha megvizsgáljuk a magyarság kollektív tudatalattiját, megnézzük a mondákat, népmeséket, népdalokat, írok költők műveit, elbeszélgetünk az idősekkel stb.


Finnekről, vikingekről nem fogsz hallani tőlük evvel kapcsolatban az biztos.


Viszont Nimród királyról (Sumérok), Szittyaországról, Atilla királyról és a Hunokról, Csaba királyfiról és a Hadak Útjáról...igen :-)


Vajon miért?


Mert ők a magyarok ősei, testvérnépei :-)



A másik: ha utána nézel, hogy meddig voltak a finnek írástudatlanok, aztán megnézed, hogy melyik az általunk ismert legrégebbi rovásos lelet, akkor az is azt fogja alátámasztani, hogy nem tőlük származik a nyelvünk, hanem fordítva.


Nézz utána a sumér-magyar nyelvazonosságnak.


Meg ott a harcmodor...

2013. aug. 18. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

És olyat nem hallottak még hogy, két nyelv vagy nevezd ágnak vagy ahogy akarod, keresztezik egymást egy ponton, térben és időben?


Minek kell egy ilyen valamennyi ideig tartó két nép általi nyelvi kereszteződést egy kiinduló pontból történetesen a nagy hipotetikus Finn-ugor alapnyelvből indítani?

2013. aug. 18. 19:15
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!