Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nyíregyháza népességfogyása...

Nyíregyháza népességfogyása miért ilyen elenyésző a többi magyar nagyváros népességfogyásához képest?

Figyelt kérdés

Amúgy én nyíregyházi vagyok és csak kíváncsiságból kérdezem.

Szinte az összes magyar nagyvárosnak csökken a lakossága köztük Nyíregyházáé is de(!) az ő népessége igen kevés mértében fogy ha a többi magyar nagyvároshoz hasonlítjuk.


És ezt azért nem értem mert ez az ország egyik legszegényebb régiója (talán csak Borsod megye szegényebb Szabolcsnál) és emiatt itt is vándorolnak el a legtöbben de ennek ellenére a Dunántúli városok népessége sokkal nagyobb ütemben csökken, pedig az a régió ezerszer gazdagabb.



2013. okt. 2. 14:22
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
13%
Mert ott rengeteg a cigány.
2013. okt. 2. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
Miskolcon is rengeteg a cigány és mégis neki is nagyobb ütemben fogy a lakossága.
2013. okt. 2. 14:36
 3/31 anonim ***** válasza:
86%

az 1. válaszoló egy tudatlan bunkó.

Én is nyíregyházi vagyok és szinte csak a huszártelepen vannak cigányok a többi részen elvétve.

2013. okt. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok odavalósi, dunántúli vagyok. Gondolom nálatok ilyen szívóhatás van, a környező falvakból érkeznek az új lakók, meg talán a természetes szaporodás pozitív egyenlege is rásegít. Miskolc, Ózd, Barcika, Salgótarján stb volt ipari városok népessége a 90-es évek óta folyamatosan csökken, "köszönhetően" az ipari üzemek bezárásának. Én Tatabányán lakom, itt is már a 80-as évektől kezdve csökken a népesség mióta tönkrement a bánya és az erre épülő feldolgozóipar. Most talán megáll a fogyás, egyre több új gyár települ ide, van munkahely. Emellett Győr, Sopron, Veszprém népessége is fokozatosan növekszik, de keleten ott van pl. Szeged is, ami gyarapszik. Nagy nálunk a belső migráció. Gondolom ismered a KSH honlapján a helységnévtárat, ott minden település népessége évről-évre követhető 1990-től 2012-ig.
2013. okt. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
87%

Ennek az egyik legfőbb oka szerintem kulturális, amit persze sokan nem fognak elfogadni, de ha jól tudom ezt a szakirodalom egy része is elfogadja.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az egész ország "legvallásosabb" megyéje. Nem csak sokan vallják magukat vallásosnak, hanem ezek közül sokan gyakorolják is vallásukat, gyakrabban járnak templomba, mint például az ország középső részein.

Az egyik legnagyobb felekezet a görögkatolikusoké és ha megnézed a 2001-es népszámlálás eredményeit, azt látod, hogy sokkal kisebb arányban csökkent a számuk, mint más felekezeteké (dacára az elvándorlásnak.

A vallásos népesség pedig sokkal családcentrikusabb, egy családban több a gyerek. Tévedés, hogy Szabolcsban csak a cigányság száma szaporodik... A valláshoz való ragaszkodást az is megkönnyíti, hogy Szabolcs a szocializmus idején is kimaradt a nagy iparosításokból (volt itt is persze, de nem úgy mint a szomszédban) alapvetően mezőgazdasági jellegű maradt. Így a társadalom is "archaikusabb" , ami szintén erősíti a családhoz (a valláshoz), nagy családhoz való ragaszkodást.


Ezen kívül lehet még említeni persze a cigányság szaporodását (de az sokkal nagyobb mértékű Borsodban és Nógrádban) meg azt, hogy Szabolcsban az egyetlen nagyobb város, ahol úgy-ahogy munkát lehet találni, az Nyíregyháza.

2013. okt. 2. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
Mert nyíregyháza se nem agrár, se nem ipari város - jellemzően ezeknek a lakossága fogy a városok közül, viszont elég nagy ahhoz, hogy a környező területekről a munka miatt beszívja a lakosokat.
2013. okt. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
A vallásos dologban lehet valami, a görög katolikusok kivásárolták kb a fél belvárost. De azért cigány is meglepően sok van, akármi nagyobb rendezvény, fesztivál volt, kb több cigányt láttam mint magyart.
2013. okt. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%
Mert az ottaniak igazi magyar keményfejűek,akik már hozzászoktak ahoz,hogy a jég hátán is megéljenek.
2013. okt. 2. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:

Még mielőtt leírnám a véleményem, hozzáteszem én is nyiregyi vagyok.


Abban, hogy a vallásosság és a népességnövekedés között lehet összefüggés, abszolút jó meglátás. De, ha Nyíregyházán valamicskével nagyobb is a görög katolikusok aránya, mint az ország többi részében, és ebből következően a görög katolikus egyház befolyása, még így sem alkotnak jelentősebb nagyságú közösséget.


Másrészt kb. vagy 5-10 ezren vallják magukat a 120 ezres népességből görög katolikusnak, de az már megint más téma, hogy ebből mennyien gyakorolják is. Az átlag nyiregyi fiatal életfelfogásban, stílusban, szinte ugyanolyan, mint egy átlag pesti. A helyi fiatalok nagy részének eszükben sincs 30 éves koruk előtt gyermeket vállalniuk, azért, hogy lemondjanak az éjszakai életről, a "kalandozgatásokról", a függetlenségükről. Az átlag tizenéves nyiregyi ugyanúgy plázákban csavarog, a haverjaival deszkázik, bulizik, piázik, züllik, mint bárhol másról az országban, a többi tizenéves. A lányok jó része ebben a régióban pedig iszonyatosan nagy khm..., aki jó pénzért fűvel és fával összeáll, sőt ennyire elvtelen, bugyuta, "könnyűvérű" lányokkal az országban máshol nem is nagyon találkozok. A közel kétmilliós Pesten, nem látok olyan sok kikent-kifent, agyonszolizott plázalibát, mint itt Nyiregyen.


Az idősebb, 40-50 feletti korosztály pedig nagyon erősen szoci. Nem hiába volt az MSZP-s Csabainé olyan sokáig hatalmon.


Ezeknek a fényében nem hiszem, hogy a csekély nagyságú görög katolikus közösségnek lenne köszönhető a népességnövekedés. Sokkal inkább a betelepülés viszi a népességet. Bármennyire is csóró ez a város, de az utóbbi jó pár évben történtek jelentősebb fejlesztések, ha csak az ipari parkra gondolok például. Egy átlag baktai, nem biztos, hogy a fővárosig akar menni, pláne nem külföldig, mert nem teheti meg anyagilag, hogy kiköltözzön a családjával együtt, sem azt, hogy hetente ingázzon, ezért sokan települnek be, az egyre inkább lecsúszó szabolcsi falvakból és kisvárosokból, a jobb megélhetés reményében Nyíregyházára.

2013. nov. 15. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

"Az átlag nyiregyi fiatal életfelfogásban, stílusban, szinte ugyanolyan, mint egy átlag pesti. "


Ezzel vitatkoznék. Mármint a következtetéssel. Ha az átlag az amit leírtál, akkor valóban nem különbözik az átlag pestitől. De én úgy veszem észre, hogy sokkal kisebb arányban figyelhető meg itt ez az életmód, mint Budapesten. Kirívó esetek itt is vannak, de én meg pont ellenkezőleg látom. Én Nyíregyházán nem sűrűn látok olyan fiúkat mászkálni, akiknek az alsógatyája kilátszik - pár éve Pesten rengeteg ilyen "vagány" volt - a hétköznapokon a lányok is sokkal szolidabban öltözködnek, alapjában véve az ún. szubkultúrák nem nagyon találhatók meg itt, ami nem azt jelenti, hogy nincsenek, csak nem jelentősek.

Egy másik dologra is érdemes odafigyelned, ha egyszer lesz időd és eszedbe jut. Ha közösségi oldalakon nézelődsz a szabolcsiak sokkal gyakrabban (ez azt jelenti, hogy valamilyen szinten fontosnak tartják) írnak le magukról olyanokat (vagy akár társkereső oldalakon, a múltkor néztem rá erre, csak emiatt, mert érdekelt) amik a hagyományos család és életfelfogással állnak kapcsolatban. Ilyen például az, mikor leírják a vallásukat, a saját falu vagy város fontos helyen szerepel náluk...stb. Ez keleten és főleg Szabolcsban sokkal gyakoribb.

Ezt egyébként alátámasztják a felmérések is, még mindig itt a legmagasabb a hagyományos családmodellben hívők aránya és az se véletlen, hogy a születések száma is magas. Kár lenne ezt csak a cigányokra fogni, de már vissza is jutottunk a kályhához.

2013. nov. 15. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!