Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy igazságos társadalomban...

Egy igazságos társadalomban esélyegyenlőség van?

Figyelt kérdés

Hogy függ össze a társadalmi igazságosság és az esélyegyenlőség?


Lehet-e társadalmi igazságosság pl egy arab államban, ahol a nők jogilag nem egyenlőek a férfiakkal?


Tehát egy országban, ahol megvalósul a társadalmi igazságosság ott esélyegyenlőség is van-e ugyanakkor?

Vagy fordítva, ahol esélyegyenlőség van ott van társadalmi igazságosság is?



2014. márc. 16. 15:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem pontosan tudom mire gondolsz társadalmi igazságosságon.

De azt tudom, hogy az esélyegyenlőségnek is legalább 3 elvi értelmezése is van (gazdasági, állami szerepvállalás értelmezése szerint):


Egyenlőség, mint szabadság és esélyegyenlőség: teljesítmény alapú társadalom, a bőrszín, vallás, nem ne számítson, szabad út legyen mindenkinek az egyéni élet kialakításához, tehetség kibontakoztatásában, szorgalommal teljesítmény

Viszont itt az állam egyáltalán nem segít be. Szóval ez bizonyára itteni szemszögből nagyon igazságtalan, nagyon nagy jövedelmi és lehetőségbeli különbségek.


Egyenlőség, mint az esélyek azonossága: ez a legbővebb legbonyolultabb fogalom. Azt veti fel, hogy az egyenlőtlenség kialakulása miért van, mik az okok. Itt ugye olyan bonyolult dolgok is vannak, hogy valaki okosnak/butának születik, szépnek/csúnyának, szorgalmasnak/lustának. Jó családból kerül ki stb. És akkor az állam hogy tudja ezt tompítani. Akár még olyan furcsa kérés is felmerül, hogy ha valaki tehetséges, akkor őt ne fejleszthessék tovább az adott területen, hanem pont hogy a gyenge képességű diákot kell továbbképezni, hogy behozza a lemaradást. Ugye itt is valamiféle igazságot keresnénk, de mint látható, nem nagyon van olyan, és nincs kivitelezhető megoldás. Az emberek különbözőek, különböző képességekkel, különböző családi háttérrel. Ha beavatkozunk legalább annyira igazságtalan, mintha nem.


Eredményegyenlőség: különbség eredményét tompítani hivatott az állam. De ugye ha arra gondolunk, hogy mindenki pont ugyanannyit kapjon, akkor megint értelmetlen. Pl. egy néhány hónapos csecsemő, meg egy 40 éves férfi nem ehet ugyanannyit. De akkor meg van az, hogy "méltányosan", csak itt is, hogy mi a méltányos nem lehet objektívan értelmezni. Itt sem lehet abszolút igazságosságot kialakítani.

2014. márc. 16. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!