Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyire korrekt egy olyan...

Mennyire korrekt egy olyan választási rendszer, ahol egy 20%-os támogatottsággal bíró párt az összes parlamenti mandátum alig több mint 10%-át szerezte meg?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 8. 19:30
1 2
 1/12 PHP de kóder! ***** válasza:
0%

nincs 20% tamogatottsagotok, csak almodoztok rola :)


egyebkent a fidesz megoldotta, hogy egyaltalan nem igazsagos

2014. ápr. 8. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

1. Miből gondolod, hogy az LMP, a Munkáspárt, az SMS, az MCP, vagy valamelyik másik, 20%-ot el nem ért párt szavazója vagyok ?

2. A kérdést pártoktól elvonatkoztatva tettem fel, a T/1-et ennek tükrében elutasítom. Különben sem vagyok híve ennek, a pártpolitikát illetően ugyanúgy nem, mint egy kedvenc sportcsapat esetében.

2014. ápr. 8. 19:54
 3/12 anonim ***** válasza:
76%
Nem igazságos, ahogy az sem, hogy az összes választásra jogosult ember 27% által trónra emelt párt a mandátumok 2/3-ával rendelekezik.
2014. ápr. 8. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
23%

Ne keverjük össze már az országos listát az egyéni körzetekkel.

A parlament összetétele leginkább az egyéni mandátuk során dől el mivel 106 képviselői helyet ez alapján osztanak el.Az a 45% amit a Fidesz kapott az csak az országos lista.A 45% 36-37 képviselői helyre elég.Ha kiszámolod ügyesen neked is kijön, hogy ha 93 hely szabad az országos listán akkor 45%-kal nem ennyi helyet kellett volna kapniuk.Azonban mivel a gyengébben szerepelt pártok többet profitálnak a töredékszavazatokból így lett 36-37.

Tessék megnyerni az egyéni körzeteket,ott dől el minden.

2014. ápr. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert rossz a rendszer. A körzetek határainak átalakításánl nagyon ügyesek voltak + a mostan irendszer miatt 40%-kal simán meg lehet nyerni bármilyen körzetet. De attól a Fidesz támogatottsága még nem lesz nagyobb a 27%-nál az összes szavazóképes polgár között. Kár, hogy a körzeti egyéni képviselők egy része 4 évente egyszer jár a saját körzetében (a választási kampány során). De én pl. 1 ujjamon meg tudnám számolni (illetve nem, mert nem kéne hozzá annyi ujj), hogy a mi egyéni képviselőnk hányszor szólalt fel a körzetünk érdekében vagy annak kapcsán az elmúlt 4 év alatt, de azért sikerült megint újraválasztani. Szerintem a valódi demokrácia úgy működne, hogy csak listára szavazunk, az alapján elosztják a 200 helyet, aztán a pártok a bejutott képviselőik között utólag osztják fel az országot körzetekre, így minden egyes állampolgárnak lenne 4 képviselője, ha épp 4 párt jutott be a parlamentbe, és ahhoz fordulhatna az esetleges problémáoval, akihez ő szeretne. Persze ilyen tudtommal sehol nincs, mert a kormányoknak nem áll érdekében.
2014. ápr. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
és ez, hogyan segíteni azt, hogy a körzetekbe olyan politikusok legyenek akiknek van valami köze a megválasztott körzethez?
2014. ápr. 8. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"És ez hogyan segíteni azt, hogy a körzetekbe olyan politikusok legyenek akiknek van valami köze a megválasztott körzethez?"

Ebből a szempontból nem feltétlenül lenne jobb, de arra kívántam célozni, hogy emiatt nem is feltétlenül van szükség egyéni képviselőkre. De ha feltesszük, hogy az általam vázolt rendszer ideálisan működne, akkor pl. ha X pártnak 5 képviselője van bent, akkor közöttük 5 részre osztaná az országot, de nyilván úgy osztaná fel, hogy minden körzetbe a szerintük legalkalmasabb ember kerüljön. Egy másik párt, aki több szavazatot kapott, több kisebb körzetre osztaná fel a sajátjai között, és így tovább. Valószínűleg úgyis mindenkit hasonló számú polgár keresne meg, mivel mindenkihez zömmel a saját szavazóik fordulnának. Persze azzal tisztában vagyok, hogy ezt nehéz/lehetetlen lenne ezt megvalósítani, de hadd filozofálgassak kicsit. :)

2014. ápr. 8. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
amúgy érdekes ötletnek tartom. Szóval akkor már előtte legyen egy + szavazás amin az adott párt helyi jelöltjei közül lehet választani :D
2014. ápr. 8. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Szóval akkor már előtte legyen egy + szavazás amin az adott párt helyi jelöltjei közül lehet választani :D"


Nem erre gondoltam, de amúgy ez is jó ötlet. :) Én arra gondoltam, hogy a pártok a választások után a bejutott képviselőik között utólag osztanák fel az országot (minden párt az egész országot, íghy mindenhol lenne pl. 4 képviselő, de a körzetek mérete pártonként eltérő lenne). És arra törekednének ideális esetben, hogy mindenhova az az emberük kerüljön, aki az adott körzethez legközelebb áll.

2014. ápr. 8. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 rémuralom ***** válasza:
Az attól függ, mihez képest. A tisztán pártlistás rendszerhez képest nem az (annak ugyanakkor vannak más hátrányai), a győztesnek bónuszt adó listás rendszerekhez képest még mindig nem annyira (ilyen pl. a görög választási rendszer: 250 mandátumot szétosztanak a d'Hondt-mátrix szerint, 50-et meg ajándékba odaadnak a győztesnek, hogy könnyebb legyen stabil kormányt alakítani, ne kelljen 4-5 párszázalékos pártocskát magad mellé szedni, hogy meglegyen a többséged), a tisztán egyéni rendszerekhez képest (az angolszász országokban jellemző) még mindig sokkal jobb ilyen szempontból. Gondolj bele, ha minden mandátum sorsa a választókörzetekben dőlne el, a Fidesznek ugyanezzel az eredménnyel több, mint 90%-os mandátumaránya lenne a parlamentben, az LMP csak álmodhatna a bejutásról, és még a Jobbik is örülhetne, ha bejuttatna egy vagy két képviselőt.
2014. ápr. 8. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!