Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mekkora a különbség a jelen...

Mekkora a különbség a jelen magyar történelem szemlélete és tanítása a Horthy korszak illetve a Rákosi és a Kádár korszak magyar történelem szemlélete és tanítása között?

Figyelt kérdés
Illetve mik a főbb különbségek, esetleg hasonlóságok?

2014. ápr. 22. 21:13
 1/6 anonim ***** válasza:
58%

Megpróbálok objektívan válaszolni...


Horthy: sokkal kevésbé liberális. Vidéken csendőrök védték a rendet, akiket akkoriban egyébként a túlkapások miatt nem mindig szerettek, bár ma meg a rossz közbiztonság miatt sok helyen visszasírjak. Az állam nem volt annyira szociális beállítottságú mint ma, de pl. Klebelsberg politikájával jóval csökkent az analfabetizmus (ami nélkül esélytelen a felzárkózás). Városokban zajlott az élet, az emberek mentek moziba, hallgattak rádiót, jártak focimeccsre stb... Napirenden volt a politikában a nemzeti érdekek védelme, és Trianon revíziója (revízió nem egyenló irredentizmus, vigyázat!).


Rákosi: Elnyomás, terror, és besúgók időszaka. Ha családod gazdag származású vagy kulák, vagy politikailag a rossz oldalon volt aktív, akkor kiemelt figyelmet szentelt rád az állam. Ha nem, akkor pedig az "az a gyanús, aki nem gyanús" elv érvényesült. Az ország erőszakos iparosítása folyt a sztahanovista mozgalommal egybekötve. A szándék egyébként nem rossz, de látható pl. a Tanú című film híres narancsos jelenetében, hogy nem mindig a hozzáértők parancsoltak. Valamint a sztahanovista mozgalom során a mennyiség gyakran a minőség rovására ment.


Kádár: '56 megtorlása után fokozatosan enyhült a diktatúra. Viszonylagos jólét jellemezte a társadalmat. Tehát volt munka, a család nyáron le tudott menni a Balatonra kirándulni, az emberek jó zenéket hallgattak, stb... Az én családom egy nemesi száramzású lelkészi család, aki még '56-ban is tevékenykedett, úgyhogy mi egészen a rendszerváltásig más elbánásban részesültünk mint a többiek, de a többségnek tényleg jól ment a sora ekkoriban... Azonban tegyük hozzá, hogy ez a mesterséges jólét hosszútávon nem volt fenntartható, amint láthatjuk is...

2014. ápr. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ne haragudj társadalomszemléletet olvastam!!! szégyellem magam!
2014. ápr. 22. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

2: Szerintem ezt is szívesen elolvasták többen :).

Egyébként a kérdésre nem tudom a választ, de érdekelne engem is, ha valaki meg tudja válaszolni.

2014. ápr. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ég és föld a különbség...de tőlem ne várd hogy KONKRÉTAN válaszoljak mert kötetekre rúgna a válasz...


Legyen annyi elég hogy a Horty-korszakban ÉS a mostaniban a kizsákmányolók szempontjából mutatják be a történelmet míg a Kádár-rendszerben ÉS a Rákosi-rendszerben a dolgozók szempontjából.


Melyik az igazi?


Attól függ HOL állsz!

2014. ápr. 29. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Megpróbálok objektívan válaszolni..."


Az elgondolás helyes de attól még hogy a mondandódat kulturáltan megfogalmazott mondatokba(köntösbe)öltöztetted attól még nem igaz...-legalábbis a"Horthy-s fele"és a"Kádáros-vége".

2014. ápr. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Horthy idejében az elnyomók szemszögéből volt ábrázolva a történelem míg Rákosi és Kádár idejében az elnyomottakéból. Minden tisztességes, becsületes ember az elnyomottak oldalán áll. Olyan ez mint Horthy és Szálasi idejében minden tisztességes, becsületes katonaköteles férfi katonaszökevény volt. Aztán, hogy MA milyen a történelemoktatás (ez is a kérdésben van)...? Szerencsére konkrétan nem tudom de...biztos, hogy nem olyan mint Rákosi és Kádár idejében volt. Inkább hasonlíthat Horthy idejére. Tehát az osztályelnyomók a hősök és a kizsákmányoltak a gazemberek. Szomorú!
2021. jún. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!