Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon szerintetek is...

Magyarországon szerintetek is inkább a polgári kultúra és az azt tagadók közötti ellentét van, mintsem jobb- és baloldal közötti harc?

Figyelt kérdés

Az elmúlt száz év szerintem másról sem szólt, mint ennek a két csoportnak a szembenállásáról. Horthy alatt kiépített rendőrállam lehetővé tette a polgárságnak, hogy az életszínvonalát fenntartsa, de valójában a társadalom egésze, működése egyáltalán nem volt polgári.


A 45 utáni köztársaság még egy európai, polgári demokrácia reményét adta, amit aztán pillanatok alatt elsöpört szovjet támogatással a proletárdiktatúra. 56-ban tulajdonképpen megint a polgári eszme kerekedett felül, s lett a földbe döngölve. A Kádár-korszak konszolidációja is tulajdonképpen arról szólt, hogy az értelmiséget békén hagyta, szűk körben engedte létezni. Ez egészen a rendszerváltás előtti évtizedig működött, de ahogy meggyengült a hatalom, a polgári eszme tört előre.


Ez egy pár évig megint uralkodónak bizonyult, de a felszín alatt egyre inkább erősödött a másik tábor, s több mint 10 éve ők szabják az irányt. Ők az a tömeg, akiket szociális demagógiával, populizmussal lehet megetetni, s úgy látszik, mára gyakorlatilag minden párt őket szeretné kiszolgálni.


2014. nov. 5. 19:38
 1/9 anonim ***** válasza:
Pontosan mi az a polgári kultúra meg és milyen a nem polgári?
2014. nov. 5. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1: A polgári kultúra azt gondoltam, egyértelmű. [link]


A másik csoportot már nem ilyen egyszerű leírni, a proletár nem igazán jó rá, még ha sokan használják is rá. Gyakorlatilag mindazokra gondolok, akik a fentebb említett kultúra vívmányait nem ismerik és/vagy félnek tőlük. A polgárosodás útját adott időpontban ellenzőkre gondolok.

2014. nov. 5. 20:02
 3/9 anonim ***** válasza:

Érdekes meglátás, de kicsit osztályharcosan hangzik. Az teljesen világos hogy mi a (pejoratív értelemben vett) proli, de ki a polgár?


Mondjuk egy falusi gazda polgár? Vagy egy irodában egy közép vagy alacsonyabb beosztású ember? Ezek egy kalapba tartoznak a felső 10.000-rel?

Vagy... A polgári kultúra = liberális ("haladó" szellemiség), vagy polgári kultúra = keresztyén konzervatív ("békésebb", "családiasabb" szellemiség)?

2014. nov. 5. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

3: Én a proletár szót nem akartam használni, mert félrevezető. Sokkal szélesebb réteg az, akit az polgári kultúra ellenzőinek, megtagadóinak hívok.


A polgári kultúrába abszolút beletartozik a liberális és a konzervatív közeg is. Nagyrészt a klasszikus értelmiség tartozik ide, de ez nem fedi a teljes tábort. Egy egyszerű kisiparos vagy akár falusi gazda is tartozhat ebbe a kategóriába, a lényeg, hogy a polgárosodás eszméjében, értékeiben higgyen. Ugyanúgy, számtalan diplomás ember létezik ma, akik viszont (sajnos) egyáltalán nem tudják magukénak ezeket az értékeket.


Az állításom lényege pont az, hogy ez a harc független a jobb- és a baloldaltól, és hogy valójában ez az, ami a háttérben, kimondatlanul mozgatja a történelmünket. Ennek a harcnak a kimenetelétől függ, hogy végül egy nyugati típusú társadalmunk lesz, vagy visszamegyünk a feudalizmusba.

2014. nov. 5. 22:23
 5/9 anonim ***** válasza:
Ezt most úgy kell elképzelni, mint a Pusztító c. filmben a polgártársakat és a föld alatt élő huligányokat?
2014. nov. 6. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Továbbra sem értem, hogy mi bajod van a Horthy-korszakkal, polgárosodás volt, ugyanakkor volt magántulajdon stb. stb...
2014. nov. 15. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
6: Polgárosodás nem volt a Horthy alatt, az előtte kitermelődött polgárság létezett, de ez csak egy szűk szelete volt az akkori társadalomnak. Az akkori berendezkedés viszont lehetetlenné tette, hogy szélesebb tömegek is bekerüljenek ide.
2014. nov. 15. 18:05
 8/9 anonim ***** válasza:
7: Hasonlítsd össze az előtte lévő Károlyis-korszakkal, szerintem egyértelmű a különbség ;)
2014. nov. 15. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
8: Akkor ezek szerint te egyáltalán nem érted a kérdést... Én itt egy 100+ éve fennálló viszonyrendszert vázoltam fel, a Tanácsköztársaság fél évét idekeverni, ráadásul ahogy te teszed, teljesen értelmetlen. Hagyjuk.
2014. nov. 15. 18:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!