Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha 500 éve a törökök mellé...

Ha 500 éve a törökök mellé álltunk volna vagy csak simán behódoltunk volna nekik, akkor jobban jártunk volna?

Figyelt kérdés
A törökkel közösen szeintem már, akkor szétverhettük volna a habsburgokat, talán ezt kellett volna tenni! nem?

2014. dec. 8. 08:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
75%

Amíg az osztrák-magyar monarchia meg nem született, addig a Habsburgok csak egy uralkodói család voltak, nem volt semmi közük Magyarországhoz. Így a kérdésed második részének nincs értelme.

Ami az első részt illeti, ugyan az folytatódott volna mint a 150 éves uralkodásuk idején. Akkor nem volt olyan jó ám az országnak, jobb hogy elmentek.

2014. dec. 8. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
36%
Nem.
2014. dec. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
38%

A török birodalom katonai és gazdasági vezetői a Spanyolországból elüldözött szefárd zsidó menekültek voltak.

Ebből sejthető, hogy a török érdekek inkább másodlagosak voltak.

Valamit az is elárul a dologról, hogy Buda bevétele után az első "gratuláció" Velencéből jött, amiben a bankárok örömüket fejezték ki, hogy lám így jár az aki pénzügyi érdekeiknek keresztbe tesz.


Szóval a török hódoltság igen sokat tett a kereszténység, és ezzel együtt az ortodox kereszténység gyengítéséért.


A kérdés úgy hangzana helyesen, hogy az országnak a sefárd zsidó pénzügyi érdekek szolgálata, vagy a Fugger bankház szolgálata lett volna inkább kifizetődő.


Ebben a játszmában számunkra szerintem nem volt jó választás.

2014. dec. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
53%
huh, Pozitív, erről még így nem hallottam. Köszönöm.
2014. dec. 8. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 hollófernyiges ***** válasza:
73%
Nem véletlen hogy nem hallottad mert nettó hülyeség. A török birodalmat ekkor elég keményen kézben tartotta Nagy Szulejmán meg Ibrahim nagyvezír. Velence azért dörgölőzött a törökökhöz, mert valahogyan próbálta elkerülni, hogy megtámadják a földközi-tengeri birtokait (Korfut, Krétát és Ciprust -egyébként hiába). A velenceiek zsidó kereskedőkhöz való viszonyát meg eléggé tükrözi, hogy a gettó szó a velencei Ghetto városrészből ered.
2014. dec. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%
Végül is az ország középső része "behódolt", az erdélyi fejedelmek meg a törökök mellé álltak, tehát végül is úgy történt, ahogy írod. Aztán így jártunk.
2014. dec. 8. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
92%

Demográfiai szempontból szerintem jobban jártunk volna. Ugyanis, ha megnézzük, hogy a románok, szerbek stb. nem szenvedtek el olyan veszteséget ilyen téren, mint mi, akkor azt kell mondani, hogy nem maga a török jelenlét okozott pusztulást, hanem a háború. Tehát nem azért csökkent Magyarországon a magyarság aránya 80%-ról 40-re, mert itt volt a török (akkor a román, szerb stb. miért nem csökkent?), hanem azért, mert a magyar-lakta területeken folytak a háborúk. Ha egész Magyarországot elfoglalja a török és csak felvonulási területként használja fel a Nyugat ellen, sokkal kevesebb népességveszteséggel megúsztuk volna.


Egyébként ha "egyben" behódoltunk volna a töröknek, akkor nem annektálta volna az ország területét az Oszmán Birodalom, mint a hódoltságot, hanem vazallus királyságként kerültünk volna valószínűleg oszmán kötelékbe, mint a Krími Kánság vagy a két román vajdaság vagy Erdély... Voltak is erről tárgyalások II. Lajos és Szulejmán között a mohácsi csatát megelőzően (a legújabb történeti kutatások szerint).


Persze az más kérdés, hogy a korabeli magyar elit hallani sem akart arról, hogy a kvázi térség egyik nagyhatalmaként számon tartott Magyarország, amely ősellensége volt eddig az oszmánoknak, csak úgy feladja a függetlenségét és behódoljon. Nem is lehet ilyen politikai áldozatot elvárni az akkori magyarságtól. Csak az más kérdés, hogy mi lett ennek az ára a későbbiekben.


De ha lenne most egy időgép, visszamennék 1526-ba és megpróbálnám rávenni a magyar elitet, hogy hódoljunk be mindenestől azzal a feltétellel, hogy vazallus állam leszünk és az ország területi integritása megmarad. Arra is megpróbálnám rávenni a magyar elitet, hogy semmiképpen ne Habsburg uralkodót válasszanak királynak. Bár behódolás esetén ennek a lehetőségét a török úgysem engedte volna meg...

2014. dec. 8. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
29%
[heteskétől törökverő HŐS vitézeink forognak az sírjukban]
2014. dec. 8. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Első ránézésre ebben van igazság, hogy forognak a sírjukban, de ennél szerintem árnyaltabb a kép.


Először is, én nem akarom az ő érdemeiket elvitatni, én is büszke vagyok a harcaikra és az érdemeikre, azért, hogy feláldozták magukat a kereszténység és a haza oltárán.


Viszont azt is látni kell, hogy amikor kialakult az, hogy politikailag a Habsburgtól és a töröktől IS függni kezdett a magyarság, nem egyszer történt, hogy ez miatt az áldatlan helyzet miatt magyar magyar ellen harcolt, az egyik Habsburg függés alatt, a másik török függés alatt! Nem egyszer előfordult az, hogy a törököktől kértünk szövetséget a Habsburgok ellen! Erre végtelen példát tudnék mondani, Szapolyai Jánostól kezdve Fráter Györgyön (persze ő bonyi eset) át Bocskai Istvánig, Bethlen Gáborig stb. mindenki török szövetségben (is) volt. Aztán ott van a Wesselényi-féle összeesküvés, ahol egyenesen az egész Magyarországot hűbéresül ajánlották fel a töröknek, csak hogy ne legyenek a Habsburgok uralmon. De ugyanezt tette II. Rákóczi Ferenc is, amikor a szabadságharca hanyatlani kezdett!


Tehát nem ördögtől való, amit írtam, maguk az akkori kortársak is nem egyszer elgondolkodtak ezen, és írtam, hogy már II. Lajos is. A töröktől való függés politikai realitás volt, én nem arról írok, hogy kössünk szövetséget velük. Mert ha török függés alá kerültünk volna, akkor úgyis arról szólt volna a történet, hogyan kerüljünk ki alóla, hogy az ország független legyen...

Én csak arról írok, hogy sokkal kevesebb véráldozattal járt volna a magyar történelem, ha nem alakult volna ki az a kétpólusú helyzet, hogy egyszerre a Habsburgoktól és a töröktől is függünk, akik a hazánk területét csatamezőnek használják, letarolva, a földdé téve egyenlővé Budától kezdve az egész országot :S . Azt hiszem, inkább akkor lettünk volna egy országként török vazallus állam. Szerintem, ha a törökverő hős vitézeink feltámadnának, és a történteket ismerve, hogy mivé lett így az ország, inkább egyetértenének velem.

2014. dec. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Szerintem, nem. Akkoriban nem volt nacionalizmus. Az egyik legfontosabb a vallás volt. Természetes, hogy inkább a keresztény Habsburgok, mint a muzulmán Oszmánok. De, inkább egy 3. választás lett volna a legjobb. II. Lajos is azért halt meg, mert az ország urai a saját érdekeiket nézték és nem a népét.
2015. jan. 11. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!