Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Osztrák közigazgatás átvétele?

Osztrák közigazgatás átvétele?

Figyelt kérdés

Olvastam tegnap a gyik-en egy kérdést és elgondoltam, hogy a kérdező amit leír, azzal nem tudom mit akar, de maga a gondolat jó!


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__644..


Az osztrák közigazgatást átvehetnénk.


Ausztriában hogy is néz ki a közigazgatási rendszer?


Ausztria államformája parlamentáris szövetségi köztársaság.


Az államfő a szövetségi elnök, akit a nép közvetlenül választ meg. Mandátuma 6 évre szól.


A végrehajtó hatalom a kormány, amelynek élén a szövetségi kancellár áll. A kormány tagjai: az alkancellár, a miniszterek és az államtitkárok.


A törvényhozó hatalom a parlament, azaz Szövetségi Gyűlés, amely kétkamarás:


Alsóháza a képviselőház, a Nemzeti Tanács

188 tag, 4 éves mandátummal rendelkezik.


Felsőháza a szövetségi tartományok képviselete, a Szövetségi Tanács

62 képviselő, a tartományi parlamentek delegálják őket.


Minden tartomány minimum 3 főt küldhet, illetve még a tartományok népességszámát tekintve ez kiegészül további létszámmal


Ausztriát 9 szövetségi tartomány alkotja. A tartományt a tartományi kormány igazgatja , melynek élén a tartományfőnök áll. A települések vezetőit polgármesternek nevezik.



Na ez Magyarországon is működne szerintem, én így képzelem el.


A megyék megszűnnének, helyettük NUTS 2 – Régiók lennének. Ez 7 nagyobb terület.


[link]


A régióknak lenne saját parlamentük, úgy működnének mint a megyei közgyűlés csak nagyobb kiterjedéssel és több jogkörrel. Mint egy autonómia.


Az önkormányzatok és a polgármesterek megmaradnának, csak a tartományi parlamentnek lennének alárendelve.


A Budapesti parlament meg intézni az ország ügyeit, pl BTK, pénzügy, hadügy, külügy stb. A tartományok működésébe viszont nem lenne beleszólása, ilyenek lennének pl az oktatás.


Nagyobb decentralizációt eredményezne és a vidéket is képviselnék, mert a mostani egyéni mandátum mire jó? Bekerül egy szavazógép a parlamentbe, aki azt csinálja amit mondanak neki és nem képviseli a vidéket.


Jó lenne?



2015. jan. 5. 16:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, jó lenne csak nehezebb lenne a mutyizás így.
2015. jan. 5. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem bármi átvehető lenne. Lásd az adónemek, amiből ha megtetszik egy másik országé fél év sem kell, már nálunk is lesz.

Off, (bocs), de az "átvétel" szón én is gondolkoztam az oktatás kapcsán. Ha látjuk hosszú évek óta, hogy milyen rosszul szerepelnek a magyar diákok a PISA-felmérésen, ha látjuk melyik országok szerepelnek jól, miért nem lehet onnan átvenni a jó, hasznos dolgokat??? Ha elhívnák a finn oktatási államtitkárt meg 5 kollégáját, plusz elhoznánák böröndben a tankönyveket (feltéve, ha nem akkora liberalizmus van náluk is, hogy egy 1. osztályos gyerek 40 féle olvasáskönyvből tanulhat meg olvasni) szerintem 5 mmunkanap alatt elmagyaráznák mit is kéne csinálni, tanítani, változtatni. De nem, jobb így szenvedni, bizottságokat alakítani, szakértőket felvenni, tanulmányokat íratni, ajvézni az egyre romló átlagos tanulmányi eredményeken, hoffmannrózsázni, sztrájkkal fenyegetni, mert 40 helyett csak 32 olvasáskönyv lesz, meg mert mennyi dolgozatot kell javítani (akkor ne írasson b.+ és akkor nem kelle javítania) stb. Soha nem fogjuk utolérni még a szlovén határ melletti első falut sem, és nem az EU miatt, hanem magunk miatt.

Visszatérve a kérdésedre, Mo-n nem tudnának működni a tartományok, mert a politikusok csak még jobban kiakarnák zsigerelni az embereket. Totális széthúzás, szétesne minden. Esetleg 1-2 tartományban működne az oktatás, eü., akkor odaakarna mindenki menni, akkor meg mi lenne? Engedély kellene Nyíregyházáról Győrbe költözni? Áh, nem tudunk mi felnőni ilyen dolgokhoz:(

(Egyébként szerintem ami Svájcban van, az is már a hülyeség teteje az überönálló tartományaikkal)

2015. jan. 5. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Finneknél nincs akkora liberalizmus, mint a svédeknél, hogy van fiú, lány és semleges nemű öltöző az iskolákban.


Svájccal egyetértek, az nekem is túlkomplikált.


Ausztria viszont teljesen jól működik, de abban igazad van, hogy mostani pártokkal/ politikusokkal nem működne. Kicsit nehezebb lenne lopni az tény, de a baj sajnos azon van, hogy így is megoldanák. Egy új párt kéne, amit nem valami ex bukott politikus hozott létre hanem pl fiatalok. Ha pl ez benne lenne a programjukban értelmesen kidolgozva, akkor én rájuk szavaznék és hinnék is benne hogy működhet.

2015. jan. 5. 17:33
 4/5 anonim ***** válasza:
Én egy közigazgatási rendszert vennék át. A valódi szovjetrendszert (még sztálinizmus előttről).
2015. jan. 5. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

1. Magyarország hagyományosan egységállam, 1000 éves közigazgatási hagyománnyal, föderalizációnak csak Nagy-Magyarország területén lett volna értelme.


2. Európában ez egyáltalán nem jellemző, még etnikai alapon is csupán devolúciós kormányzat létezik, kevés hatáskörrel (Nagy-Britannia, Spanyolország, Szerbia és tsai).


3. Németország és Ausztria történelmileg szövetségi állam, ugyanis a tartományai hajdanán független monarchiák/szabadállamok voltak (tehát nem mesterségesen alkották őket, a Porosz Szabadállam szétcincálását leszámítva). Nincsen Magyarországon ennek hagyománya, sőt igazából az országon belül sincsenek akkora különbségek nyelvileg, kulturálisan.


4. Még kaotikusabbá válna a törvényhozás/végrehajtás, még több bürokrácia.


5. A tartományi parlamentbe is ugyanazok a pártok kerülnének be, hasonló aránnyal, mint szövetségi szinten. A pártok támogatottsága Magyarországon egyáltalán nem annyira regionális jellegű, mint pl. Németországban a CSU.


6. Ha már felsőház, akkor ne szenátusalapút ugyanazokkal a pártokkal, amelyek az alsóházban vannak, hanem inkább pártfüggetlen szakértő tagokból álló, korporatív képviseletet. A régi főrendiházunk inkább ilyen funkciót látott el nálunk.


7. A közvetlenül megválasztott államfőnek igenis legyen beleszólása a végrehajtói hatalomba, és ő kontrollálja a kormányfő döntéseit, ne pedig a "parlament", ahol a kormánynak többsége van. Ha pedig ehhez a reprezentatív funkcióhoz végképp ragaszkodunk, arra még egy pártfüggetlen király/vagy egy kollektív államfői testület is jobb, mint egy megválasztott pártember.

2015. jan. 5. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!