Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan Függ össze a kápolnai...

Hogyan Függ össze a kápolnai csata az olmützi alkotmány, a tavaszi hadjárat és a Függetlenségi Nyilatkozat?

Figyelt kérdés
2015. márc. 17. 17:08
 1/3 anonim ***** válasza:
ez a kérdés rossz kategóriában szerepel
2015. márc. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy 1849. február 27-28-án a kápolnai csatában az osztrák seregek visszaverték a Dembinszki parancsnoksága alatt működő magyar seregeket. A csatát az osztrák fővezér, Windisch-Gräetz túlértékelve azt üzente Bécsbe, hogy "a lázadó csürhéket szétkergettem". Erre az osztrák kormányzat úgy gondolta, hogy a Birodalom leverte a lázadásokat és kiadta az olmützi alkotmányt, amely a Birodalom minden népét egyaránt alávetett sorba kényszerítette (pl. megszüntették benne Magyarországot, mint különálló állami entitázst). Ez még a magyarországi nemzetiségeknek (horvátok, szerbek, románok) sem tetszett, mert nekik is fűt-fát, autonómiát stb. ígértek az osztrákok, amit ők sem kaptak meg (ez is hozzájárult ahhoz, hogy megkezdődtek a közeledési kísérletek a magyarok és a románok között).


Nagy meglepetésre viszont a "lázadó csürhék" egyáltalán nem lettek szétverve, csak az volt a baj a Honvédséggel, hogy a csökkent képességű Dembinszki vezette. Kisebb huzavona után végül Görgey Arthúr vette át a fővezéri pozíciót (ideiglenes fővezér volt Vetter tábornok helyett), és áprilisban megindult a tavaszi hadjárat, amelynek során a szintén csökkent képességű Windisch-Gräetzet a kisebb és gyengébb magyar sereg több csatában megalázóan megverte és visszaszorította a Duna vonaláig. Ezután Budát és Pestet helyőrséggel megrakva az osztrák sereg visszavonult Bécs irányába (miután ismét többször megverve őket, a magyar sereg felszabadította Komáromot).


A győzelmek hatására a magyar kormányzat is elbizakodott lett, és Kossuth (válaszul az olmützi alkotmányra) kikiáltotta Magyarország függetlenségét. Ez viszont legalább olyan ésszerűtlen lépés volt, mint Olmütz, mert semmiféle kül-és belpolitikai realitása nem volt egy magyar függetlenségnek. A két végletes politikai aktusnak csak az lett az eredménye, hogy sem a magyar, sem a Habsburg fél nem volt hajlandó a kompromisszumos békére ezek után, hanem a végsőkig folytatták a harcot. Mivel a Habsburgok győztek, a megtorlás kemény is volt a korábbi szabadságharcokhoz képest...

2015. márc. 17. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Szerintem a válasz nem hasznos.
2015. márc. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!