Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi torzítja el leginkább a...

Mi torzítja el leginkább a kereslet-kínálat egyensúlyát a magyar munkabérek alakulásában?

Figyelt kérdés
Vannak olyan szakmák, ahol ez különösen el van billenve valamelyik irányba?
2015. márc. 29. 11:28
1 2
 1/14 anonim válasza:
Az adók.
2015. márc. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Az adók, de föként azok, amiket nem fizetnek be.


Ha MO-on megfelelö adófegyelem lenne (MINDENKI számára), akkor a gazdaság sokkal jobban müködne, és a kereslet-kínálat jobban egyensúlyban lenne.

2015. márc. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
A munkanélküliségre, az alacsony bérekre, vagy a jövedelemkülönbségekre gondolsz?
2015. márc. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

# 3


Valószínűleg nem, de kifejtenéd?

2015. márc. 29. 12:53
 5/14 anonim ***** válasza:
Csak én nem értem a kérdést? A keresletet és a kínálatot mi torzítja el leginkább? Miért nem annyit képzünk mindenből amennyi kell? Azért, mert senki sem jós és nem tudja, mi fog történni 4-5-6 év múlva, mire elvégez valaki egy egyetemet vagy egy szakmát kitanul.
2015. márc. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

#4


Akkor nem tudom értelmezni a kérdésed.

Fogalmazd át, vagy írj még hozzá valamit, mert ez így nem értelmezhető!

2015. márc. 29. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Én sem értem annyira a kérdést. Az átlagbér azért alacsony, mert Magyarországon sok az alul képzett ember, akik betanított munkán kívül másra nem igazán alkalmasak. Viszont nincs annyi munkalehetőség számukra, hogy mindenki elhelyezkedhessen, így alacsonyak maradnak a bérek.


Vannak bizonyos szakmák, amiből viszont nagyon sok kell és ezért a vállalkozónak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, hogy az illető oda menjen dolgozni. Ilyen az informatikus, gépész, villamosmérnök, stb. Ezek azok a szakok, amiket bárki nem tud elvégezni, mert nehezek és éppen ezért kevés is az ilyen szakember.


Aztán vannak olyan szakmák (mint az enyém), ami nehézségi szintjét tekintve egy súlycsoportban van az informatikussal/gépésszel, még sincs rá akkora kereslet, ezért a vállalkozó (legalábbis rövid távon) fizethet annyit, amennyit egy betanított munkásnak. Aztán ha az öregek kihalnak és már mindenki aki képes volt rá lelépett nyugatra, majd ezen a szinten is emelkedni fognak a bérek.


Szerintem 10 éven belül radikálisan fognak emelkedni a fizetések egyébként, mivel egyre kevesebb munkára fogható ember van ebben az országban. Aztán minél kisebb a rendelkezésre álló munkaerő, annál magasabbak a fizetések.

2015. márc. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Az, hogy Kínában egy tál rizs-ért is dolgoznak napi 8 órát gyárban szalag mellett. Itt meg még pénzt is kérnének érte a proletárok.

Csak azért kapnak pénzt, mert a szállítási költség Kínából hozzáadódik a magyar melósok béréhez, ez az egyetlen szerencséjük. Különben itt is ételért kellene dolgozni, különben ha nem dolgoznának, akkor nem jönne ide egyetlen cég sem, mert távol keleten olcsóbban elvégeznék ugyanazt a munkát.

2015. márc. 29. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Aztán vannak olyan szakmák (mint az enyém), ami nehézségi szintjét tekintve egy súlycsoportban van az informatikussal/gépésszel, még sincs rá akkora kereslet, ezért a vállalkozó (legalábbis rövid távon) fizethet annyit, amennyit egy betanított munkásnak."


Ilyesmire gondoltam. Amikor egy munka többet ér annál, mint amennyit adnak érte, vagy éppen kevesebbet. És hogy ezt mi okozza? Gondolom te az orvos szakmára gondoltál, amit valóban nehéz elvégezni és még sincsenek megfizetve.


Valahogy úgy képzelem el, hogy a kereslet-kínálat nem azt mutatja meg, hogy kinek mennyit ér a munkája, hanem, hogy mekkora igény van egy adott munkára. Bár lehet, hogy ez ugyanazt jelenti, de ha esetleg mégsem, akkor milyen esetekben nem ugyanazt jelenti? Mik azok a tényezők, amik képesek ilyen torzítást létrehozni a kereslet-kínálat egyensúlyán?

2015. márc. 29. 14:47
 10/14 anonim ***** válasza:

Jaj istenkém, komolyan ezen mit nem értesz? Attól, hogy egy szakma nehéz, még nem biztos, hogy van is rá kereslet. A patkolókovács szakma is biztos baromi nehéz, de nem hinném, hogy túl nagy kereslet van rá manapság, így a munkabér is alacsony. (Most aztán lehet, hogy ez pont nem jó példa, de szerintem érthető.)


Az orvosok fizetése pedig csak az állami szektorban alacsony itthon. A magánkórházakban elég rendesen meg vannak fizetve.

2015. márc. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!