Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van az, hogy a falvak...

Miért van az, hogy a falvak 10-15 év alatt szinte teljesen kihaltak?

Figyelt kérdés

Most 24 éves vagyok. Egy 1000 fős faluból származom ami mondjuk elég messze van a megyeszékhelytől. Bp.-re jártam BSC-re, MSC-t külföldön végeztem.

A történet lényege, hogy kb. 10-15 évvel ezelőtt még telis tele volt fiatallal a falu, akármikor kimentél az iskolaudvarra, szinte tömeg volt, meg amúgy is nagy volt az élet a faluban. Jelenleg pedig ilyen "szellemfalu" feelingje van. Szó szerint: Egyetlen árva fiatal sincs már ott, mind elmentek városba vagy külföldre élni. Egyetlen egy sincs. Csak nagyon öregek vannak meg egy-két 40-50 körüli közmunkás.

(Hozzáteszem már én sem lakok ott egy jó ideje nyilván)


Miért változik ilyen irányban a világ?


2015. máj. 4. 16:31
1 2
 1/15 TamásTóth ***** válasza:
88%

Én alapvetően ott látom a "problémát", hogy a falvakban nincsen munkalehetőség, vagy, ha van is nem feltétlenül elég/megfelelő a fiataloknak.


Kérdezzd meg magadat, te miért nem maradtál ott a faluban?


Illetve, ugye a kaptilaizmus alapvetően a versenyre épül, ami a falvakban a legtöbbször nem valosúl meg.

Teszem azt, ha van két kis élelmiszer bolt, akkor azok simán tudják manipulálni az árakat.


Másrészt általában a falvakban nem az értelmiség él.. (Ezzel nem lenézem őket) Például egyik ismerösöm faluból származik és az egész 5000 fös faluban 3 ember van akinek felsőfokú képzettsége van. A mai fiatalok nagy többsége pedig alapvetően a felsőfokú tanulmányok felé veszi az irányt.

2015. máj. 4. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 |Orfeusz| ***** válasza:
82%
Ugyan azért, amiért Te elköltöztél. A faluban nincs munka, az alapvető boltos, tüzépes meg napszámos állásokon kívül maximum vállalkozni lehet. Én is faluban lakom (fiatalként), de nem sok esélyét látom, hogy az egyetem befejeztével itt is maradok huzamosabb ideig. Rendes munka már csak a megyeszékhelyeken (jobb esetben) és Budapesten van sajnos.
2015. máj. 4. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
87%
Mert fővárosközpontú az ország, Budapesten,Győrben és Sopronban van sajnos munka. Én is inkább élnék Pécsen a szülővárosomban de még ott is nagyon rossza a helyzet, meg Debrecenben, Győrben is sajna....
2015. máj. 4. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
"Most 24 éves vagyok. Egy 1000 fős faluból származom ami mondjuk elég messze van a megyeszékhelytől. Bp.-re jártam BSC-re, MSC-t külföldön végeztem." - ezzel meg is válaszoltad a saját kérdésedet.
2015. máj. 4. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 ConnectCare ***** válasza:
83%

A városiasodás vagy urbanizáció világszerte megfigyelhető folyamat.


Egyrészt a mezőgazdaság az elmúlt 100 évben erősen gépesítetté vált, így annyi embernek már nem kell a földek közelében laknia. A közlekedés is fejlődött, így még akinek a munkája faluhoz is kötődik, az is ingázhat a városból.


A városok pedig magasabb szintű szolgáltatásokat tudnak nyújtani, ott vannak a hivatalok, több a munkalehetőség, ezért célszerűbb lesz városokba költözni.


Ahogy írták előttem, egyes esetekben még a városba költözés sem a legkedvezőbb, vannak szakmák, amikkel ha az ember haladni akar, szinte csak a fővárosban tud érvényesülni, mert pl. a nemzetközi cégek központjai ott vannak.

2015. máj. 4. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
68%
Mert egyre kevesebb a munkahely, a falvakban pedig gyakorlatilag már nincs is. Köszönjük, EU!
2015. máj. 4. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Melyik falu? Nálunk pl akkora a túlnépesedés, hogy már nagyközséggé lettünk avanzsálva és én már rohadtul félek a városi címtől, ha ez így megy tovább, még az is simán bekövetkezhet.
2015. máj. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
71%
Faluban élek. Annyi itt az ember, hogy egymásba ér a farkuk. Ez szerinted kihalás?
2015. máj. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Ez igencsak függ az országrésztől és a településszerkezettől is! Ha egy község két város között félúton fekszik, azok köszönik jól vannak, például sokan akiknek csak városi panel (vagy az sem) jutott, azok vesznek itt házat, amit városban nem tehetnének meg, elvégre innen könnyű ingázni.
2015. máj. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó két válaszoló bizonyára Pest megye valamelyik településén él, legalábbis itt jellemző néhány falura/községre a lakosság növekedése, különösen Budapest agglomerációjában. Ennek oka az, hogy sokan költöznek ki Pestről, ill. sokan költöznek más régiókból "Pestközelbe". Ez a lakásárakban is megmutatkozik: kb. ahogy távolodunk Pesttől, úgy csökken az ingatlanok ára; fontos befolyásoló tényező még az adott település infrastruktúrája és a közlekedés.

Pl. ott van Veresegyház, ami egy "koszos kis falu"-ból vált egész jó kis várossá az elmúlt évtizedekben; aztán Érd, ami nem tudom, mióta város, de igencsak sokat fejlődött minden szempontból; vagy Dunakeszi, ami régebben egy közepes méretű (vagy inkább kis-) város volt, manapság meg már kb. a duplája a lakosság száma a rendszerváltáskoriénak.

De itt is vannak városok és falvak, ahol a lakosság száma stagnál vagy csökken, és az eleve nagyon alacsony létszámú települések esetében (mondjuk 1000 fő alatt) ez előbb-utóbb tényleg elnéptelenedéshez fog vezetni.


A munkalehetőségekről és a kereskedelemről már írtak előttem, én egy másik tényezőt említek, ami a fiatalok és a középkorúak számára mindenképp nagy vonzerővel bír (bár szerintem sok idősnek is): a szórakozási lehetőségek, a kulturális események, szóval színház, mozi, koncertek, vendéglátóhelyek, könyvtárak stb. Itt, a környékben van sok kis falu, amelyekben szinte semmi program nincs (max. néha a "művelődési házban", már ha van...), így a környező nagyobb településekre járnak be szórakozni.

Aztán még egy: az oktatás. A falvakban van 1, azaz egy darab általános (vagy még az se), és kész, nincs választási lehetőség. Ha valakinek nagyon nem tetszik a helyi suli, utazgathat be valamelyik közeli városba (sokan csinálják), ha egyáltalán felveszik. (Mert elvileg szabad iskolaválasztás van, de gyakorlatilag a "körzeten kívülieknek" elég kevés esélye van bejutni.) Középiskolába meg mindenképp ingázni kell, az meg fárasztó; felsőoktatásról meg már ne is beszéljünk.


Szóval a kis falvakban egyszerűen "kényelmetlenebb" élni sok szempontból, ezért mennek el máshova az emberek. Persze megvannak az előnyei a falusi életnek is, bár ez egyéni ízlés kérdése.

Én pl. mindig is nagyvárosokban éltem, és hiába előnynek tartom a csendet, a tisztaságot, a természet közelségét, tehát ezek miatt szívesen élnék falun, de a fentebb leírtak miatt meg nem. Vagy pl. el nem tudnám képzelni, hogy csak egy orvos és egy fogorvos van (már ha van egyáltalán), így szintén nincs választási lehetőség, és akkor a szakrendelőket vagy kórházat még nem is említettem; sok helyen nincs rendőrség, tűzoltóság, mentők; vagy hogy nincs gyógyszertár (tudok ilyen falvakat is a közelben); vagy kiborulnék attól, hogy nem lehet normálisan bevásárolni, mert csak két-három kisbolt van, természetesen horror árakkal...

2015. máj. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!