Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen gazdasági rendszer...

Milyen gazdasági rendszer volt a jellemző Magyarországon a dualizmus időszakában (1867-1914)?

Figyelt kérdés

2015. jún. 19. 22:41
 1/4 anonim ***** válasza:
Kapitalizmus-feudalizmus keverék.
2015. jún. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
félfeudalizmus-vadkapitalizmus
2015. jún. 20. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

városokban kapitaliuzmus (volt egy-két gyár), falvakban feudalizmus (birtokrendszer)


de ez élt tovább a horthy-rendszerben, sőt az inkább hasonlított az 1830-as évekhez, tehát visszalépés volt, kevésbé volt liberális szellemiségű

2015. jún. 20. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A mezőgazdaságban nagybirtokrendszer volt, a földeknek nagyon kevés hányada volt paraszti művelés alatt. Ebből következik, hogy rengeteg volt a zsellér, azaz olcsó volt a munkaerő a földeken, és ez miatt a mezőgazdaságot nem gépesítették, így ez a helyzet az elmaradottságot, az úri világ konzerválását eredményezte. Ennek ellenére az ország gabonakivitele az első volt a világon a 70-es évekig, amikor lenyomta az amerikai export.


Viszont ez nem volt megrázkódtatás, mert az OMM egy belső vámegység volt, és az osztrák és cseh piacokat továbbra is a magyar mezőgazdaság látta el élelmiszerrel, ezek a piacok pedig egyre bővültek, és felszívták a magyar kivitelt.


Az ipar viszont a magyar gazdaságtörténet egyik csodája volt a dualizmusban! Egyrészt Magyarországon óriási fejlesztések voltak, rengeteg találmányt ekkor találtak fel, ami sok ágazatban világmárkává tette a magyar ipar egyes szektorait, pl. a közlekedést. A villamos vagy a gőzmozdonygyártás Magyarországon világhírű volt, mindenki innen vette ezeket, ha jó minőséget akart venni. Ezenkívül autógyártás és repülőgyártás is volt a dualizmus vége felé. Budapest teleépült gyárakkal, ahol a legkorszerűbb technikákat alkalmazták, a villamosenergia-felhasználás is a világ élvonalában volt. Magyarországon alkalmaztak először váltóáramú utcai közvilágítást Európában (Temesváron). Budapesten is a fogaskerekű, HÉV, a villamos stb. első volt a kontinensen... Egészen más idők jártak akkor, mint most...


Ezenkívül jelentős volt az acélgyűrtás, a németországi Krupp művekkel karöltve Hunyad megyében és Nógrád megyében voltak nagy nehézipari központok (Trianonnal lecsatolták).


Fontos volt a könnyűipar is, ezen belül az elektronikai ipar, és fontos volt a malomipar is - Európa legnagyobb feldolgozóipara Budapesten volt, még Oroszországból is Budapestre vitték a gabonát lisztté őrölni...


A konzervgyártás is nagyon felfutott, abból is a világ élvonalában voltunk.


Ehhez az egész sikerhez hozzátartozott a közlekedés fellendülése, a folyószabályozások és a vasútépítés fellendülése. Európa egyik legsűrűbb vasúthálózata Magyarországon épült ki, nagyon fejlett és hatékony volt, ez is élvonalhoz tartozott! És ez egy csomó más gazdasági ágazatot is felvirágoztatott, és városokat emelt fel a semmiből. Ekkor épültek ki a városok mai arculatai, gyönyörű főterek és Budapest belvárosa is.


Persze mindez nem jött volna létre a külföldi tőke nélkül, úgyhogy az nagyon fontos. De az a lényeg, hogy a magyar történelem egyik csúcspontja volt, ami itt létrejött a gazdaságban, méltán lehetünk rá büszkék, sajnos a mai Magyarország állapota sokakban kételyt is kelthet, hogy amit én ide leírtam, az igaz volt..


Pedig igaz volt, olyannyira, hogy 1914-re Magyarország ipara kezdte lekörözni még Ausztria iparát is, ha minden úgy haladt volna, ma fejlettebb ország lennénk mint Ausztria.

2015. jún. 21. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!