Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Helyeselnétek olyan iskolarend...

Helyeselnétek olyan iskolarendszer bevezetését, ami arra ösztönözné a diákokat, hogy megkedveljék a természettudományok, ezeken keresztül nézzék a világ dolgait, inkább szakmunkásnak vagy term. Tud. Szakra menjenek, mint humánra?

Figyelt kérdés

Szerintem nagy probléma a mai magyar oktatás "humanizációja." A diákok elsősorban olyan tantárgyakat kedvelnek meg, mint az idegen nyelvek, a történelem és az irodalom. Kevés gyerek akar menni szakmunkásnak, vagy tudósnak, de Dunát lehet rekeszteni az önjelölt költőkből, könyvtárosokból, bölcsészekről, társadalomtudósokból.


A probléma gyökere szerintem a nyugat, azon belül is az angolszász kultúra átvétele, amiben a reál tárgyak iránt érdeklődőket "geek" vagy magyarosan "kockák"-nak nevezik és szociális izolációban részesednek kortársaiktól.


A régi rendszerben nem volt ilyen, ha akkoriban bementél egy osztályba, mindenki autószerelő, mozdonyvezető, traktoros akart lenni.


Régen már alsóban is inspiráló írások, versek voltak az olvasókönyvekben ilyen témában, pl.


"A gyufagyár füstje kígyót fest az égre,

Hallatszik a gépek vidám berregése.

Azt zúgják a motorok, kattogják a gépek:

Segítjük az embert, szolgáljuk a népet."



Én úgy képzelem el az ideális jövőt, hogy fiúk és lányok egyaránt, hasonló arányban, villáskulccsal a kezükben olajos arccal állnak kék munkásoverálban, az erősebb szellemi képességűek pedig valamilyen természettudományt tanulnak az egyetemen, ugyanis ez a fejlődés kulcsa.


A mai humán-központú oktatással másik hatalmas probléma az, hogy nem tanítja meg a fiatalokat a fizika és matematika törvényei által irányított logikus gondolkodásra, ezért egyre jobban terjednek az ezoterikus tanok és a szekták.



2015. júl. 29. 20:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
67%

"villáskulccsal a kezükben olajos arccal állnak kék munkásoverálban"


Továbbá pálinkázgatva Wartburgot szerelnek.

2015. júl. 29. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
46%

Ajjajj, megint egy Kádár-szökevény, úgy érzem...


Egyébként, mint tanár írom, hogy nem támogatom ezt a rendszert, mert nem erőszakkal kell tantárgyakat megszerettetni a gyerekekkel hasznossági elv alapján, hanem engedni, hogy ő maga fedezze fel az érdeklődését, hivatását és ehhez segítséget nyújtani.


"A probléma gyökere szerintem a nyugat, azon belül is az angolszász kultúra átvétele"

Ez pont nem igaz. Az angolszász pedagógia sokkal gyakorlatiasabb a mienknél, ha megnézel pl. egy John Locke-ot, vagy akár az amerikaiakat (Dewey, Wirt) az egész az empirizmusra épít.

2015. júl. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
0%

:D

Lottóznom kellene, annyira tudtam olvasás közben, hogy valaki be fog írni valami wartburgos célzást. :D


A kérdésre: valóban probléma a természettudományok háttérbe szorulása, de a fizika/kémia/matek/biosz "megkedveltetésétől" még mindig nem fogják többen életcélul kitűzni, hogy gyári melósok vagy szakmunkások legyenek.

Mozdonyvezetőből, autószerelőből, traktorosból pedig tudomásom szerint nincs is hiány, tehát felesleges lenne több embert képezni. (És régen sem akart _mindenki_ az lenni, azért ne túlozz. :)

2015. júl. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
5%

Tény, hogy a termésszettudományok mostohán vannak kezelve, de nemkülönben a humán tárgyak is.


Nagyon sokan becsmérlik büfészakként a bölcsészeteket, pedig legalább olyan fontosak, ha nem fontosabbak, mint a természettudományok.

2015. júl. 29. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
44%

Kérdező, az alapvető logikai hiba az "érvelésedben" (egyébként több hiba is van benne) az, hogy azt képzeled, hogy ez érzelmi kérdés. Vagyis ma azért sok a "bölcsész", mert gáz kockának lenni :D Ez azonban egyáltalán nem így van. A másik pedig, hogy nem értem, mi köze van az ezotériának a bölcsészethez, a humántudományokhoz... Semmi.


A kérdés inkább oktatáspolitikai, oktatásszerkezeti és szociológiai jellegű, és nem olyan, amilyennek te elgondolod. Ezzel együtt azt aláírom, hogy tényleg erősíteni kéne a természettudomány-képzést, az informatikus képzést és a szakmunkásképzést is, és az is igaz, hogy a bölcsészképzést nem kéne ennyire erőltetni és nem kellenének ilyen sok állami helyek belőle. Csakhogy ez a probléma nem úgy működik, ahogy te gondolod, hogy a bölcsészet az egy szar, értéktelen kacat, mert igenis szükség van erre egy társadalomban, mint ahogy szakmunáksokra, és természettudósokra, mérnökökre stb. is. Most a bölcsészet azért tűnik sokak számára feleslegesnek, mert túlképzés van belőle. De ha mondjuk lakatosokból lenne túlképzés vagy biomérnökökből, akkor ezek tűnnének felesleges szakoknak/szakmának. De ezek sem feleslegesek, csak meg kell találni azt a helyet irányt, hogy miből mennyi egy országban az egészséges.


Úgyhogy légyszi, a bölcsészeket ne nézze már le senki. Nem erről van szó.


Hogy ezt az egészet a kommunizmussal miért kellett összezagyválni, azt nem értem, de ezen nem is akarok gondolkodni, de remélem nem erre akarod kihegyezni ezt a kérdést (is).

2015. júl. 29. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

tényleg nagyobb a hangsuly a latin oktatáson mint a matekon

egyszerüen azért mert a humán tárgyakban elég magolni meg okoskodni könyebb a diáknak és a fő a tanárnak is

90 % kihulana ha a tényleges észbeli képeségeket erőltetnénk

2015. júl. 30. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"A diákok elsősorban olyan tantárgyakat kedvelnek meg, mint az idegen nyelvek"


Azért mert még az angolt sem tanulnák meg legalább közép szintre érettségi vagy diploma átvételkor.

2015. júl. 30. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"Én úgy képzelem el az ideális jövőt, hogy fiúk és lányok egyaránt, hasonló arányban, villáskulccsal a kezükben olajos arccal állnak kék munkásoverálban"'


https://www.youtube.com/watch?v=V5bYDhZBFLA

2015. júl. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%

Hülye vagy?

Pont, hogy a fasorban sincs az átlagmagyar nyelvtudása. Még ennél is kevesebbet tanuljanak angolul, németül?

2015. júl. 30. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

"Ez pont nem igaz. Az angolszász pedagógia sokkal gyakorlatiasabb a mienknél, ha megnézel pl. egy John Locke-ot, vagy akár az amerikaiakat (Dewey, Wirt) az egész az empirizmusra épít."


Akkor hogyan magyarázod, hogy Amerikában tobzódnak a kreacionisták, tudománytagadók, nem Magyarországon és a volt Szovjetunióban?

2015. júl. 30. 11:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!