Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek Kádár Jánosról?

Sulek Péter kérdése:

Mi a véleményetek Kádár Jánosról?

Figyelt kérdés
2016. febr. 27. 21:20
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
54%
Az hogy egy véreskezű, megalkuvó 56-os hóhér akinek a hiteleit a mai napig nyögjük.
2016. febr. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
52%
Voltak hibái, de az átlagember SOKKAL nagyobb jólétben és létbiztonságban élt a róla elnevezett korszakban, mint ma. Hasonló gondolkodásmódú politikusok kellenének ma is, akik nem csak a zsebük tömködésével vannak elfoglalva!
2016. febr. 27. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
73%

"SOKKAL nagyobb jólétben és létbiztonságban élt a róla elnevezett korszakban, mint ma."

Igen csak ez a jólét hitelekből sikerült, ami hosszú távon fenntarthatatlan. És ahelyett hogy János bácsiék ezeket a hiteleket befektették volna egyszerűen csak felélték. Hitelekből mindenki tud királyként élni (egy darabig) ehhez nem kell nagy tudomány...

2016. febr. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
42%
Ugyanaz, mint Melocco Miklósnak: "Kevés olyan szar ember volt a történelemben, mint Kádár!"
2016. febr. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
47%

Kádár János, az én meglátásom szerint, a XX. század legnagyobb magyar politikusa volt. Egy alapvetően rossz nemzetközi és belpolitikai helyzetből kihozta az elérhető legjobbat. Emberi kiállása, személyisége példa lehetne a mai politikusok számára.


A II. világháború után, a nagyhatalmak jaltai megállapodása minket a Szovjetunió fennhatósága alá sorolt, tehát az ún. szocialista tömbhöz kellett tartoznunk. Kádár János ebből az alapvetően vesztes helyzetből kihozta azt, hogy a Kádár-korszakra Magyarország lett az egész Szovjet-szféra legboldogabb, legszabadabb, leginkább élhető, leginkább emberarcú állama. "Legvidámabb barakknak" csúfolták, de az egyszerű emberek számára jó volt itt élni. Biztonságot, megélhetést, művelődési-tanulási-felemelkedési lehetőséget adott, csökkentette a társadalmi különbségeket, védőhálót nyújtott. Nem voltak munkanélküliek, hajléktalanok, alig volt bűnözés, közbiztonság volt és relatíve a legnagyobb viszonylagos demokrácia, szólásszabadság (ami az akkori szocialista táboron belül elérhető volt).


Kádár János a "jó kompromisszumok robotosa" volt, vagyis a legrosszabb körülmények között is megtalálta a legkevésbé fájdalmas megoldásokat és a kibontakozás lehetőségét. "Gúzsba kötve is képes volt táncolni."


Emberileg végtelenül szimpatikus, szerény, puritán, önzetlenül és önfeláldozóan dolgozó emberséges ember volt. Nem gyűjtött vagyont és élt luxuséletet. Egy szerényen berendezett háromszobás szolgálati házban élt (egy óvoda szomszédságában) a feleségével, aki szintén dolgozott, a kertben csirkéket tartottak...


Bűnéül egyedül az 1956 utáni rövid konszolidációs időszakot szokták felróni, aminek kétségtelenül voltak áldozatai. Tudni kell azonban, hogy a levert felkelés után Kádár hatalmi helyzete kül- és belpolitikailag is nagyon bizonytalan volt. Esély volt Rákosiék, Gerőék, Révaiék visszajövetelére, de rajtuk kívül is voltak még önjelölt rendcsinálók, akik ha hatalomra kerülnek akkor ceausescu-i Romániát, vagy honecker-i Németországot csináltak volna belőlünk is. Kádár János ezt akadályozta meg, ettől mentett meg minket, még saját népszerűségének feláldozása árán is. A szovjetek, NDK-sok, de különösen a Kínaiak húszezer feletti kivégzéssel járó példás megtorlást követeltek és vártak el, ellentmondani pedig akkor nem lehetett. Ennek ellenére Magyarországon mindössze néhány száz kivégzés történt és abba ügyes statisztikával beleszámolták a korábban felelősségre nem vont fasisztákat, politikainak átminősített köztörvényeseket, szökött fegyenceket is. Ezt nagyon nagy politikai és humanitárius eredménynek tartom még akkor is, ha kétségtelenül 1 ember halála is szörnyű dolog. Ha csak ennyit tett volna, már akkor is megérdemelné az utókor és a történelmi emlékezet háláját. Én még súlyos bűnözők esetén is ellenzem a halálbüntetést, mert helyrehozhatatlan ha tévedünk, de háborús, forradalmi, idegen erők által megszállt, és hasonló helyzetekben sajnos vannak áldozatok és nem lehet mindenkit megmenteni. Igen, a korabeli bíráskodási rendszer a mai szemmel primitív és jogi hibáktól hemzsegő volt. Igen, a korabeli bíróságok tévedhettek is, mint ahogy a maiak, sokkal jobb körülmények között is tévednek olykor. Igen, a bírák fejében ott volt a nemzetközi politikai elvárás nyomása, még ha közvetlenül nem is befolyásolták az ítélkezést. De akkor nem egy nyugati típusú polgári demokráciában éltünk, hanem egy nehéz és kényes diplomáciai munkával lassan önállósuló szovjet bábállamban.


A Kádár-korszakban volt lehetőség a személyes fejlődésre, boldogulásra azok számára akik nem hőbörögtek és nem akarták egyszemélyben megdönteni a Szovjetuniót, hanem csendben dolgoztak, alkottak, éltek, még a véleményüket is elmondhatták, ha nem is a tévében.


Ha ma is élne köztünk néhány Kádár Jánoshoz mérhető formátumú politikus, akkor a mai helyzetünkből is sokkal többet tudnánk kihozni.


Az egy más kérdés, hogy a kádári politika ma már nem használható, mert megváltoztak a körülmények. Ma már nem lehet azt a fajta szocializmust építeni, de ami abban jó volt azt át lehet menteni egy új szolidáris jogállami demokráciába.

2016. febr. 27. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
90%
Felnőhetett egy generáció akinek nulla teljesítményért cserébe garantálva volt egy élhető élet. Sőt szavazói létszámukból adódóan még ma is előbb szűnne meg az oktatás, közlekedés, meg úgy minden, minthogy a nyugdíjrendszernek és a nyugdíjasoknak "járó" dolgoknak baja essen...
2016. febr. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
93%
Mindenki dolgozott, mindenkinek megvolt mindene és mindenki lopott attól függetlenül, hogy megvolt mindene, de mégse hiányzott soha semmi.
2016. febr. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
66%
A mai napig ezt a mentalitást próbáljuk az életre kivetíteni, de senki se akar rendesen dolgozni, mert keveset kapunk, de azért kapunk keveset mert nem dolgozunk rendesen. Ördögi kör. A legjobb életszínvonalat biztosította, de még is egy országot tett tönkre és még nem halt ki az a generáció, aki jól járt abban a korszakban a "dolgozok, de közbe semmit nem csinálok és kapok mindent" - amit máig elvárnak egyesek. Tisztelet a kivételnek.
2016. febr. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
96%
Hát,én vele kapcsolatban mindig nehezen jutottam dűlőre. Nem vitatom például,hogy "véreskezű diktátor" volt,legalábbis a forradalom utáni években.Viszont ha nem ő jön,lehetett volna helyette egy újabb Rákosi,vagy jóég tudja.Végülis Magyarország akkoriban nem volt szabad,független ország.Az meg,hogy hitelből lettünk a "legvidámabb barakk",szintén igaz,de azért voltak országok,ahol ez hitellel együtt sem sikerült.
2016. febr. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
55%
Ja és Kádár nem is volt magyar hanem horvát, Fiumében született Csermanek néven, később magyarosította csak a nevét Kádárra.
2016. febr. 27. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!