Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehet, hogy hülye kérdés, de...

Lehet, hogy hülye kérdés, de mikor fognak elkezdeni emelkedni a magyar bérek?

Figyelt kérdés

Az utóbbi pár napban már a harmadik cikket olvasom azzal kapcsolatban, hogy kevés a munkavállaló, nagy a munkaerőhiány és bevándorlókat kéne behozni.


Ugye a kapitalizmus alapja ha jól tudom a kereset és kínálat. Elméletben akkor már emelkednie kéne a béreknek is, nem? Közben a valóságban nem ezt látom, hanem a cégek inkább lenyelik a munkaerőhiányból fakadó veszteséget és ha valaki felmond nem próbálják meg marasztalni, sőt.


Egyes vállalkozók és cégek még mindig ott tartanak, ami 10 évvel ezelőtt volt a divat: ingyen túlórák és minimálbérre való bejelentés ami ha nem tetszik, tíz másik áll sorban mögötted (ami manapság már nagyon nem igaz). Az valamilyen szinten még elfogadható, hogy nem tudnak versenyezni a nyugati bérekkel, de olyan dolgokban azért fejlődhetnének már ami kvázi ingyen van; vagyis ne úgy beszéljenek a dolgozóval, mint a kutyával; fizessék ki normálisan a túlórákat és azért jó lenne, ha nem csak minimálbérre jelentenék be az embert... A normális körülményekről nem is beszélve...


Most azon apropóból írtam ki a kérdést, hogy én is most nemrégen mondtam fel pont ezek miatt. Ingyen túlóráztam, saját kocsival jártam helyszínekre (persze csak benzint fizetett, de havonta 3-4 ezer km egy autóban azért nem semmi), nem viselkedtek velem normálisan és zsebpénzeztünk. Hozzáteszem, mérnök vagyok (közgazdasághoz annyira nem értek, nyilván ezért tettem fel a kérdést)... és nem nagyon fognak találni embert a helyemre, mégsem próbáltak meg marasztalni.



2016. júl. 9. 16:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
67%

A reálbérek kb 5-8%-al emelkedtek a tavalyihoz képest.


Szóval az emelkedés már elkezdődött, de csak bizonyos szakmákban, mivel jelenleg rengeteg a szakképzetlen, felesleges munkaerő, miközben rengeteg magas képzettséget igénylő szakmából, pl ipari gépkezelő meg hiány van.

2016. júl. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

rengeteg a szakképzetlen mert a: kbszott drága a képzés vagy b: nem is indul c: nem fér bele a keretbe

Na így hogy legyen szakképzett a lakosság?

2016. júl. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
na jah fekete afrikai színvonalú oktatással hogy is lehetne itthon elég szakképzett munkaerő
2016. júl. 9. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Rendben, sok a szakképzetlen ember. Ez tény és ezt el is fogadom, hogy ők nem fognak sokat keresni és egyre nehezebb lesz elhelyezkedniük az egyre gyorsuló automatizálás miatt.


De ott vannak az olyan szakemberek mint faterom is, aki CNC gépeket programoz és nem emelkedett a fizetése már ki tudja mióta. Közben náluk is egyre komolyabb problémák vannak, mert a fiatalok vagy használhatatlanok vagy elmennek külföldre (tényleg ez a két véglet van). A maradék cégek pedig az itthon maradt munkavállalókon marakodnak és tényleg egymástól lopkodják el az embereket.


Mégsem érzem azt, hogy legalább próbálkoznának mondjuk egy szlovén szint megütésével bérek tekintetében (közel lakom Szlovéniához és rengetegen járnak át oda dolgozni dupla bérért).


De ugyanez a helyzet Győrben is. Megy a sírás, hogy nincs munkaerő és nem tesznek semmit. A magyarok meg szépen átjárnak Szlovákiába dolgozni mert többet tudnak ott keresni. Közben már évekkel ezelőtt is az volt a gond, hogy nincs elég ember és messziről kell őket odabuszoztatni.


Mellesleg azt sem értem, hogy miért akarnak munkaerőt importálni, amikor tele az ország rejtett munkaerővel. Vagy ha őket nem sikerült integrálni, akkor a harmadik világból érkezőket sikerülni fog? Ráadásul ki jönne ide, ha meg még megy pár kilométert és háromszor-ötször ennyit kereshet?


és akkor arról nem is beszéltem, hogy megéri külföldön bevásárolni, mert alacsonyabbak az árak, mint itthon...

2016. júl. 9. 17:22
 5/17 anonim ***** válasza:
54%

Minek emelkednének?

Nem jóléti társadalomban élünk, hanem munkaalapúban. Munkát akarj, ne pénzt!

2016. júl. 9. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
38%
esetleg a munkáért pénzt? de komolyan ott vannak a migránsok akik ugye csesznek beilleszkedni pedig ingyen nyelv oktatást kapnak ingyen szakmát Na itt jön a kérdés én miért nem?
2016. júl. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

# 6:


Egyszer meglesz az eredménye, hogy a szüleid nem egy ingyenes, lepukkant általános és középiskolába járatnak, hanem fizetős magániskolába.

2016. júl. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Igaz én csak egyszerű gyári melós vagyok de nálunk most kezdték emelni idéntől pont a munkerő hiány miatt. 20%-emelést kaptam. Betanított munka 160-190 nettó.
2016. júl. 9. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
A hiányszakmákban nőtt is a fizetés. Nekem 2 év alatt 300 forintot nőtt az órabérem.
2016. júl. 9. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

8-9: Budapest?


Nem semmi, errefelé nem nagyon emelnek, anyám szemét is kiszúrták egy 2,5%-os emeléssel, közben meg nem tudnak éjszakai műszakot indítani, mert nincs ember... és 8-as, te konkrétan 30-40 ezerrel többet keresel nálam. Marhára megérte tanulnom.

2016. júl. 9. 19:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!