Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon az állam miért...

Magyarországon az állam miért ellenzi azt, hogy minél többen menjenek felsőoktatásba?

Figyelt kérdés

Az unokatestvérem Ausztriában tanul egy "Fachhochschuleban" (szakfőiskola vagy mi).Alap bachelor diplomát ad.


A tandíj még magyar szemmel nézve is baráti, valami 370 eurót fizet félévente.

Mellette dolgozik is.


A felvételi követelmények minimálisak,szinte mindenkit felvesznek.Bent maradni viszont nem könnyű.Az 1. év egyfajta rosta, sokan kiszóródnak.Az 1. évben derül ki, hogy a diák alkalmas-e a szakra.

Szerintem sokkal életszerűbb, mint a magyar rendszer, hogy "írj jó érettségit és felvesznek".

Ő sem volt a tanulás hőse, a német nyelvet szerette.Felvették és már 4. szemesztert fogja csinálni.



Azt mondta, Ausztriában az állam nagyon támogatja azt, hogy felsőoktatásba kerüljenek a diákok.

Ahova ő jár, ott huszonévestől az ötvenesig mindenféle korosztály előfordul.


Emellett, több egyetem van,jóval több szak is,nagyobb a választási lehetőség, mint Magyarországon.

Pedig lakosságra nagyjából ugyanakkora a két ország.



Magyarországon meg ennek az ellentéte zajlik.Az állam nem támogatja a felsőoktatásba vágyókat.


Én magyar egyetemre járok, költségtérítésesre, a tandíjam dupla annyi, mint az osztrák egyetemé, ahova az unokatestvérem jár.

A szakon, amit évek óta kinéztem, megugrottak a pontszámok.


Ezért kellene ezt a pontszámítós rendszert eltörölni,a tandíjakat meg lecsökkenteni.


Nem normális, hogy az állam kedvére emelgeti a ponthatárokat.



2016. júl. 27. 19:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy ez hosszú vita lesz és nem szeretnék belefolyni viszont:


-más országokban télleg támogatottabb a továbbtanulás (északi államokról van szó, szóval az összehasonlításnak semmi alapja sem lehet)

-én úgy tudom, hogy a pontokat nem az állam, hanem a jelentkezők alakítják


Az meg édes mindegy, melyik párt/kormány birtokolja a parlamentet, mert egyiknek sem lesz érdeke az oktatási rendszer fejlesztése. Szóval ne arról szóljon ez a topic, hogy megnevezünk közéleti személyeket.

2016. júl. 27. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
67%

Igen, teljesen egyetértek veled, el kellene törölni a pontrendszert. Butaság, és többet érne az, ha az első 1-2 évben kiszórnák a nem oda való diákokat.


Egyébként az ország kezd kifogyni a rendes, jól képzett szakemberekből, mert mindenki a felsőoktatást választja, és diplomát akar, viszont a munkalehetőség kevés. Ezért emelik folyamatosan a ponthatárokat, hátha több tanuló választja ezáltal a szakma kitanulását, a felsőoktatás helyett.

2016. júl. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
23%

"Magyarországon meg ennek az ellentéte zajlik.Az állam nem támogatja a felsőoktatásba vágyókat.

"


hogy-hogy nem támogatja? nem tudom észrevetted-e, de így is nagyon sokan nem tudják csúszás nélkül elvégezni a mérnöki szakokat, és a BME-t sem pedig oda már elméletileg azokat válogatják be, akik a legjobbak voltak a reáltárgyakból


"Nem normális, hogy az állam kedvére emelgeti a ponthatárokat.

"


inkább az, hogy akik elvégzik azokat a hűdetúlpontozott szakokat a jelentős részük a nagy tudásával nem talál állást

2016. júl. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Minden értelmes országban támogatják a felsőoktatást.

A lgtöbbet az oktatás egészsgéügy,szociális háló viszi el.


Rengetegen mennek innen külföldre tanulni,mert fizetősé vált magyarországon az adott szak.


Franciaország konkrétan a költségvetése 20%-át öli az oktatásra.

Magyarország 2%-ot vagy 3-mat költ.


Anglia 500 fontot költ diákonként. (Brexit előtti írásból való adat,szóval Brexit előtti árfolyamon kb 1 font*400 forint=200 000ft)


Minden fejlett országban vegyes a hallgatói összetétel nem csak az általad említettben. Lehet akad néhány első diplomáért beülő,de szerintem a többség újabb diplomákért ül be,továbbképzésen vesz rész stb.


Rengeteg tehetség veszlik el pont amiatt,mert nem képes kifizetni a tandíjakat,vagy bármilyen más felmerülő költséget,amit diákhitel nem fedez.

Rengeteg olyan történetet hallottam,hogy képtelenség volt diákmunka mellett adott szakon kellő mértékben tanulni és élhető környezetben végigvegetálni az egyetemet,emiatt félbeszakadt a tanulmány stb stb.


Egyébként én is támogatnám a kihullós rendzsert,amennyiben nem akárkiket lehetne felvenni.

Ingyenes,ösztöndíjas,vagy könnyített (,mint a nyugati oktatási rendszerek) költségű lehetőség ponthatár felettieknek járna.

A többiek önköltségesre jelentkeznének. Azért,hogy kiszórja a rendszer a potya jelentkezőket. Ha nem lenne feltételhez kötve a felsőoktatás,boldog boldogtalan szívná az állam/a mi pénztárcánkat.

A ponthatár alattiaknak még mindig ott a diákhitel és a később ösztöndíjassá válás lehetősége.


A diákhitelt is át kellene alakítani brit mődira. Ahol egyetem elvégezte után x értékű fizetés elérése után kell csak törleszteni kezdeni.

2016. júl. 27. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
*mármint az öregek közzül a többség valszeg a sokadik diplomájáért ül be.
2016. júl. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

A tandíjak csökkentéséhez erősebb gazdaság kellene,vagy adóemelés,esetleg máshonann forráselvonás a lyuk betöméséhez.


Tény,hogy forráshiányos a felsőoktatás és az alattalévők is,de költségcsökentéshelyett valami diákbarátabb finnanszírozási rendszet kellene kidolgozni. Ami hosszútávon fenntartható és nem elidegeníti a diákokat.

2016. júl. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

jelenleg semmit sem kell fizetni... ennél diákbarátabbat nem tudok elképzelni


aki meg tényleg annyira szegény, az kap szoctámot meg biztos kollégiumot


ausztriában hogyha csóróval nyugodtan megdögölhetsz, szoctámot csak az kap akinek a szülei ausztriában adóznak

2016. júl. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Mindenki azt hangoztatja, hogy nincs szakember, miért nem mennek szakmát tanulni, minek az a diploma. Eközben diplomás szakember sincs elég. Igen, vannak olyan szakok, amik lószart nem érnek, de azokból viszonylag kevés van, míg jelenleg leginkább az zajlik, hogy tereljük át az értelmiséget a szakmunka irányába. Csakhogy kizárólag szakmunkások sem tudják fenntartani egy ország gazdaságát.
2016. júl. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Igenis vannak szakemberek Magyarországon,csak hülyék lennének ilyen p**csányi fizetésekért elmenni dolgozni,inkább kihúznak külföldre.
2016. júl. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországra jobbágy prolik kellenek, nem értelmes emberek.
2016. júl. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!