Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Népszavazás érvényességi...

Népszavazás érvényességi küszöbe mikor változott?

Figyelt kérdés

Mint tegnap este megtudhattam, Magyarországon egy népszavazás akkor érvényes, ha azon a választók több, mint 50%-a érvényes szavazatot ad le.

Én ezen nagyon meglepődtem, ui. úgy tudtam, hogy akkor érvényes, ha a választók több, mint 25%-a ugyanúgy szavaz (pl. nemmel). Biztos vagyok benne, hogy régebben ez így volt, pl. 2004-es uniós csatlakozásunkról rendezett népszavazáson ez a szabály volt érvényben. És pont azért változtatták meg így, mert az 50%-os részvétel csöppet sem biztos, hogy összejön olyan kérdésben, ahol egyébként nagyjából konszenzus van (pl. NATO-tagség, EU-tagság). Ezért is hangozhatott el tegnap, hogy többen szavaztak most nemmel ezen az érvénytelen népszavazáson, mint annak idején igennel az unióba való belépésről szóló érvényes népszavazáson.


Mikor, melyik kormány változtatta vissza ezt a szabályt és milyen motivációval? Nem hinném, hogy ennek nagy hírverést csaptak volna, mert én abszolút nem tudtam róla.


TISZTELETTEL KÉREK MINDENKIT, HOGY A MOSTANI NÉPSZAVAZÁSRÓL SZÓLÓ VÉLEMÉNYÉT (PRO VAGY KONTRA) SENKI NE ITT FEJTSE KI. EZ A KÉRDÉS NEM ERRŐL SZÓL!



#népszavazás #választójogi törvény
2016. okt. 3. 08:35
 1/7 anonim ***** válasza:
2010, Alaptörvény, Fidesz-KDNP alkotás.
2016. okt. 3. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
2016. okt. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
#1-es vagyok, elírtam 2011.
2016. okt. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a villámgyors reagálást!


Arról tudsz esetleg valamit, hogy mi volt a motivációja a változtatásnak, vagy mivel kommunikálták ezt a sajtóban?

Kommunikálták egyáltalán, vagy csak egyszerűen a sok más változtatás között szép csöndben ezt is odaírták?


Nekem ui. abszolút logikátlannak tűnik, hogy a kormányerő arra törekszik, hogy nehezebb legyen népszavazást érvényesen megtartani. Ha bárhová be akarunk lépni, ki akarunk lépni, bárkinek adni akarunk valamit (pl. magyar állampolgárságot), el akarunk venni, ki akarunk nyilvánítani, szembe akarunk fordulni stb.; akkor a kormány, ha mozgósítja híveit, ők lelkesen leszavaznak a kormány által javasolt módon (ha még ők vannak többségben), míg a velük egyet nem értők, meg a közömbösek vagy elmennek vagy nem. Így könnyű összeszedni egy erős támogatottságot a valóban szavazók között, de sokkal nehezebb a kiábrándult többséget odavinni a szavazásra. Jellemző most is: a szavazati arányt (98% a kormány álláspontja szerint szavazott) Lukasenkó fehérorosz elnök is megirigyelhetné, de a szavazók több, mint fele el se ment, ez meg fiaskó a kormánynak.


Mondom, minősíteni nem akarom a jelenlegi szavazás eredményét, egyszerűen nem értem, mi volt a céljuk a jogszabály megváltoztatásakor.

2016. okt. 3. 08:55
 5/7 anonim ***** válasza:
69%

"Arról tudsz esetleg valamit, hogy mi volt a motivációja a változtatásnak, vagy mivel kommunikálták ezt a sajtóban? "


Úgy kommunikálták le, hogy népszavazás keretében a legfontosabb kérdéseknek kell döntést adni és az ehhez illő komolyságot az 50%-os részvétel tudja csak megadni.


A valódi indok sokkalta inkább politikai taktika volt: A baloldali kormány 2 népszavazást is veszített, ami erősen rombolta a támogatottságukat is. Aki ellen sikeresen összehoznak egy népszavazást, az károkat szenved el, mivel ugye a "népakarattal szegül szembe". Ennek elkerülése végett a Fidesz-KDNP megnehezítette a népszavazás érvényességét, hogy véletlenül se legyen ez egy fegyver ellenük.

2016. okt. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linkelt cikket!

Elolvastam.

Így most már tudom, hogyan kommunikálták ezt akkor a sajtóban.

Azt továbbra sem értem, miért lett volna szerintük jó, ha érvénytelen lett volna a NATO-s meg a EU-s népszavazás.


Az a salamoni logika is fura, hogy "a közvetlen és a képviseleti demokrácia közötti viszony eltorzulása, hogy a korábbi szabályok alapján a választópolgárok kisebbsége felülbírálhatta az Országgyűlés döntését", hisz magát az OGY képviselőit is sokszor kisebbség szavazta be oda, de a kormányt mindenképp kisebbség juttatja hatalomra.


Azt sem értem, hogy a mostani népszavazás ötletekor sem merült föl bennük, hogy ez a szabály most az ő kezdeményezésüket fogja érvénytelenné tenni? Vagy ennyire biztosak voltak benne, hogy ami eddig billegve vagy úgy sem volt meg, az most nekik biztosan meglesz?

2016. okt. 3. 09:07
 7/7 anonim ***** válasza:

Végső soron mindegy a Fidesznek, hogy érvényes a népszavazás vagy sem.


A 2008-ás szociális népszavazáshoz hasonlóan az egész a következő parlamenti választás közpénzen tartott főpróbája volt, és mint olyan elérte a célját. Látják, a helyi vezetők közül ki teljesített jól, kit kell leváltani, és úgy általában mennyire érdekli az embereket a migráncsozás meg a terrorral való riogatás.


Mindezt úgy, hogy a Fidesznek pénzbe ne került, és a reklámköltésekkel még jól ki is tömték a holdudvart.

2016. okt. 3. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!