Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » "Ahol könyveket égetnek, ott...

"Ahol könyveket égetnek, ott végül embereket is meg fognak égetni", mit gondoltok az idézetről?

Figyelt kérdés

A Magyar Idők című újság kötegeit égették el ismeretlen aktivisták Budapesten, a Kossuth téren egy kormányellenes tiltakozó akció keretén belül. Az extrémisták ezzel a Népszabadság – egy több mint 5 milliárd forint veszteséget felhalmozó MSZP-s lap – leállítása ellen tiltakoznak.


A történteket látva az Athéna Intézet extrémizmus-kutatóinak véleménye érdekes, de a helyzet korántsem derűlátó, a szakértők szerint:


„Ahol ilyen akció történik, ott idővel embereket is fognak égetni.”


“A történelem sajnos igazolta Heinrich Heine 1820-ból származó tragikus jövendölését, miszerint “ahol könyveket égetnek el, ott végül embereket is meg fognak égetni. Közel nyolcvan esztendővel Joseph Goebbels akciója után (...) Magyarországon extrémista csoportok tagjai ismét a könyvégetéshez fordulnak, hogy így fejezzék ki gyűlöletüket egyes közösségekkel szemben.”

– áll az Athéna Intézet belső jelentésében:

[link]


Évekkel ezelőtt az Index.hu “Radnótit és önmagukat égették a buta nácik” címmel számolt be egy könyvégető akcióról:

[link]

A 444.hu pedig szó szerint idézte L. Simon László közleményét, miszerint “A magyarokat a XX. század történelme megtanította arra, hogy akik könyvek listázásával és megsemmisítésével kezdik, azok, amennyiben lehetőségük nyílik rá, embertársaik listázásával és megsemmisítésével folytatják. Ma egy ilyen akció nem lehet más, mint egy marginális kisebbség feltűnési viszketegségének kiélése, esetleg tudatosan szervezett provokáció.”

[link]


Remélem, hogy a liberális sajtóorgánumok elhatárolódnak most is ettől a primitív, barbár tettől – aminek minden bizonnyal nincs helye egy demokratikus jogállamban.



2016. okt. 8. 21:55
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

Magyarországon nincs erőszak veszély, nincs társadalmi feszültség. Itt nem lesz polgárháború még sok-sok évig, évtizedig. Aki el akar menni az olcsó bérek és életszínvonal elől, az elmehet mivel EU-s állampolgár és joga van munkát vállalni olyan országban ahol megfizetik. Ami most megy, az inkább csak panaszkodás, de ez nem komoly gyűlölködés, csak a szokásos negatív magyar mentalitás.


Sokkal komolyabb a helyzet Németországban, ahol az emberek nagy része szélsőséges, igazán szélsőséges. Vagy szélsőjobbos, vagy szélsőségesen liberális, ha a migráció folytatódik, pár éven belül elképzelhető ott polgárháború, vagy sok halálos áldozattal járó atrocitások.

2016. okt. 8. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

[link]


De ez nem új dolog.

Az Inkvizíció ugyanúgy égette el a tiltottnak minősített könyveket, mint az eretnekséggel, boszorkánysággal stb. vádolt embereket.

A hitleri Németországban más cím- és jelszóval, de ugyanezt csinálták.

Azt szokták mondani, hogy a történelem ismétli önmagát.

Reméljük, most nem így lesz.

2016. okt. 8. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
64%
Akkor én is extrémista vagyok, mert nyáron grillezésnél örömmel dobtam tűzre a postaládába bedobott Ripost meg tökömtudja milyen szemeteket? Hagyjuk már a hisztériát. Mi értelme van összevetni napilapokat könyvekkel? Segítek, az egyik művészet vagy tudomány, művészek vagy tudósok által megalkotva, a másik meg egy papírlap hírekkel, amit az ember megvesz, elolvas, majd krumplit pucol rajta.
2016. okt. 8. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Ez az idézet leginkább úgy értelmezhető, hogy akik képesek elégetni az értelemre és érzelemre egyaránt ható műveket a hatalmi pozíciójuk megőrzéséhez, azok attól sem fognak visszariadni, hogy megöljék az útjukban állókat. A könyvek elgondolkodtatnak, kifinomul tőlük a személyiség, kibontakozásra késztetik az elmét, így olyan polgárokat teremtenek, akiknek erős a morális értékrendjük és van egy mélyenszántó, nem csupán felszínt kapargató világképük. Ha már Goebbelsnél tartunk, A könyvtolvajban is alkalmazták a könyvégetés motívumát, hogy ezzel érzékeltessék: a hatalom igenis fél attól, amit a könyvek képesek nyújtani az embereknek.

De ezek a kommersz lapok nem elgondolkodtatni akarják az embereket, hanem manipulálni, és ezért csupán a dolgok felszínét mutatják be, természetesen úgy torzítva, ahogy nekik tetszik. Nem azt akarják, hogy láss a sorok mögé, hanem hogy csupán a sorokat nézd (amik amúgy igénytelenül fogalmazottak, gyakran helyesírási hibákkal és elírásokkal tarkítottak: ez pedig szerintem elég nagy szégyen, ha már újságírásról beszélünk). Nem néznek utána rendesen a tényeknek, mivel nem több perspektívát szeretnének bemutatni, hanem (kis túlzással) csőlátású állampolgárokat szeretnének teremteni, akik azt hiszik, hogy az adott lap szavai hitelesek, minden más pedig ellenük irányul. Ráadásul nincs is választásod, hogy akarod-e az agymosásukat, mert akarva-akaratlan beleütközöl a sablonos szalagcímeikbe mind az interneten, mind a kirakatokat nézegetve. Eddig még nem találtam kivételt, a leírásban szereplőek sem azok.

Semmi közük azokhoz a könyvekhez, amikre Heine célzott, szóval nem értem, miért kell ilyen kicsinyes ügyre egy nagy jelentőségű és mély tartalmú idézettel hivatkozni.


Tudom, hogy már két éve lecsengett ügyről van szó, de mivel érdekes, nem hagyhattam ki. :D

2018. jún. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!