Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehet, hogy egy munkanélk...

Hogy lehet, hogy egy munkanélküli segélyezett Ausztriában több GDP-t termel, mint egy nyugat-dunántúli gyári munkás?

Figyelt kérdés

Ezt a paradox jelenséget sosem tudtam megérteni. Mégis egy közgazdász ismerősöm levezette nekem, hogy még úgy is, hogy az államtól kapja a pénzét, amiből a nyugati infrastruktúra mellett fogyaszt, több hasznot állít elő a világ gazdaságának mint valaki aki 3 műszakban gürizik egy autó összeszerelő gyárban Magyarországon.

Ez elsőre teljesen érthetetlen, még most tudom teljesen ésszel felfogni. De valami olyasmit magyarázott, hogy tegyük fel kap 800 Euro-t segélyből, alapjövedelembe. Abból lakást bérel, eszik, tojik, fűti a lakást, issza az olcsó bort, és ezzel mind a kapitalisták zsebébe forgatja vissza a tőkét és még adózik is. Mert az áramot előállítják modern szélerőművekkel Ausztriában, a gépiesített gyártósor előállítja az élelmet, WC papírt meg minden, a földgázt importálják neki ami szintén egy természeti energiaforrás amiben hatalmas tőke van. Így tulajdonképpen még tovább gazdagszanak belőle a nyugati kapitalisták még úgy is, hogy nem dolgozik semmit, csak az adott gazdasági körforgás passzív része. Magyarországon pedig olyan rossz a gazdaság, hogy még a legtöbb dolgozó ember is kevesebb abszolút GDP-t termel, mint nyugaton egy államilag eltartott. Nyilván úgy nem működne ott sem a rendszer, ha senki se dolgozna, de a jelenlegi infrastruktúra mellett tulajdonképpen tényleg jár az alapjövedelem, nem csak egy "szánalmas segély". Ez elvileg kő kemény gazdaságelmélet és matematika.


Miért ilyen terméketlen, gazdasági sivatag Magyarország? Valaki el tudná ezt magyarázni valahogy kibővítve, részletesebben? Hogy alakult ki ez a rettenetes nagy különbség Nyugat és Kelet Európa között?


2016. nov. 7. 15:33
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
50%

Nézd kedves ecsém!

Ha mutterod prostituált és napi öccör kefél ezer forintér akkor tobb csídípít termel mint egy tűzoltó aki aznap csak három életet mentett és jóval többet mint egy sebész aki huszat.

A mtematika bár bonyolútt tantárgy, ugyankkor renkívül szíp.

2016. nov. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
23%
A segélyezett nem "termel" GDP-t, hiszen ami segélyt kap, amiből fogyaszt, valakinek meg kellett termelnie, és adóként befizetnie.
2016. nov. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem nem kell ennyire mélyen belemenni, hogy földgáz, meg áram. Egyszerűen annyi, hogy több pénzből többet tudsz fogyasztani, ha többet fogyasztanak, akkor többet is kell termelni.
2016. nov. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

"A segélyezett nem "termel" GDP-t, hiszen ami segélyt kap, amiből fogyaszt, valakinek meg kellett termelnie, és adóként befizetnie."



Szerintem nézd a GDP fogalmát.

2016. nov. 7. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

#2


Ez így logikusnak tűnik amit mondasz. Azért csak tűnik, mert a gazdaságelmélet, a függvények mást mutatnak.

2016. nov. 7. 15:49
 6/16 anonim ***** válasza:

Balázska szerintem a GYK minden Idők legnagyobb lúzere vagy:D

Beelőzted Napietust is.

2016. nov. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Ki az a Balázs?
2016. nov. 7. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Erről azért erős viták folynak, én is csöppentem már bele ilyenbe, ha megtalálom linkelem.


A lényeg az, hogy a GDP több elemből áll össze, és az egyik ilyen a fogyasztás. Egyszóval bármi, ami fokozza a fogyasztást, az hozzájárul a GDP-hez is. A segélyezettek vagy közmunkások ilyen szempontból növelik a GDP-t, hisz amit megkapnak pénzt, azt nagy eséllyel a hazájukban el is költik.


Amiért én sosem néztem jó szemmel ezt a fajta GDP "növelést", az az, hogy sem a segélyezett, sem a közmunkás nem állít elő értéket, ami valamilyen áru/szolgáltatás formájában visszakerülne a körforgásba. Nem termelnek.


Mások azt is felhozták hozni, hogy amennyit adnak a segélyezetteknek, hogy költsenek, annyit el is vesznek a kenyérkeresőktől, akik emiatt pedig kevesebbet költenek. Az USA-t lehetne felhozni példának, de sokkalta inkább szociális kérdés, miszerint akkor most hagyjuk éhen veszni a szerencsétlenebbeket? Bonyolult téma, nem szeretnék belekezdeni.


Még sosem álltam neki így számolgatni, pedig tanultam adópolitikát, de kétlem, hogy egy segélyezett több GDP-t termeljen, mint egy teljes munkaidős alkalmazott. Egyrészt a jövedelméből levont adó is több bevételt jelent az államnak, másrészt milyen ország az, ahol jobban megfizetnek egy munkanélkülit, mint azt, aki dolgozik (utalok ezzel arra, hogy ki tud többet fogyasztani) ? Lehet én vagyok tájékozatlan.

2016. nov. 7. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

4:

Nagyon jól ismerem a GDP fogalmát. Amikor fogyasztasz, akkor nem te "termeled" a GDP-t, hanem azok, akik gyártották, eladták, stb. neked. Ha nem kapja meg segélyként az adómat, hanem én elköltöm ugyanarra, amire ő költené, akkor ugyanannyi GDP "keletkezne".

2016. nov. 7. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

8:

Nagyon félreérted:

A Wikipedia szerint valóban:

"GDP = háztartások fogyasztása + kormányzati fogyasztás + beruházás + nettó export"


Csak ez nem azt jelenti, hogy a fogyasztó "termelné" a GDP-t. Minden fogyasztás, kormányzati fogyasztás, beruházás és export mögött ott vannak azok a gazdasági szereplők, akik a terméket vagy a szolgáltatást létrehozták. Ezek közé pedig nem tartozik a segélyezett.

2016. nov. 7. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!