Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi miért nem a keleti blokk...

Mi miért nem a keleti blokk éléskamrája lettünk?

Figyelt kérdés

Magyarország földrajzi adottságainak hála mindig is agrár vagy agrár-ipari ország volt.

Jelentős mezőgazdasági cikk exportunk volt a középkorban ( csak a példa kedvéért: Európa szerte híres volt a magyar szürkemarha ) és mi voltunk a Habsburg Birodalom, majd az OMM "éléskamrája" is. Trianon után elveszett a termőföld 61,4%-a, a faállomány 88%-a, a vasúthálózat 62,2%-a, a kiépített utak 64,5%-a, a nyersvas 83,1%-a, az ipartelepek 55,7%-a, a hitel- és bankintézetek 67%-a. Konkrétan nem maradt bányánk, a nehézipar ellehetetlenült, egyetlen járható út a mezőgazdaság és a könnyűipar volt ( ugyebár a Bethlen-kormány ezt fel is fejlesztette, a válság előtt Kis-Magyarország gazdaságilag felülmúlta a háború előtti Nagy-Magyarországot ). Aztán jött a válság, majd a világháború és a szovjet megszállás.

És itt jön a kérdés: ha Bethlen már bebizonyította, hogy Magyarország kiválóan tud teljesíteni az agráriparban és a könnyű iparban, illetve nem volt bányánk és nehéziparunk, ellenben kiváló minőségű termőföldünk volt, miért nem ezt fejlesztették? A keleti blokkban hatalmas élelmiszer hiány volt a '40-es évek második felétől, Magyarországon is csak a '60-as években ( a háztáji gazdálkodás engedélyezése után ) csökkent majd szűnt meg az éhezés. Ilyen adottságokkal miért akartak a "vas és acél országává" tenni, miért nem lettünk inkább a keleti blokk éléskamrája?


2017. ápr. 22. 23:43
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ezt Hofi már nagyon jól elmagyarázta, de itt a hivatalos leírás:


"A II. világháború idején a termelőágazatokat ért károk 53%-át a mezőgazdaság szenvedte el. A károk az ágazat 1938. évi nemzeti jövedelmének kétszeresét tették ki. A legnagyobb veszteség az állattenyésztést érte. A nagybirtokok termelőeszközei – kevés kivételtől eltekintve – megsemmisültek vagy használhatatlanokká váltak. Vetőmag, vonóerő nélkül maradt a termőföld 30–40%-a.


A II. világháború után a négyszázezer nincstelen mezőgazdasági dolgozó földhöz juttatása, s további negyedmillió kevés földű kisparaszt birtokának kiegészítése hatalmas, jórészt kihasználatlan munkaerőt szabadított fel. Az önálló gazdálkodást a földhöz juttatottak százezrei felemelkedésük zálogának tekintették. A kisparaszti mezőgazdaság történelmi teljesítménye, hogy néhány esztendő alatt a termelés színvonala megközelítette a háború előttit. Külföldi, valamint számottevő belső segítség nélkül, ipari termelőeszközök hiányában 1950-ben a termelés csak 11%-kal maradt el az 1938-as évitől.


A földosztás előidézte termelési lendület azonban gyorsan megtört az egyoldalú, az ipart preferáló, a mezőgazdaságot háttérbe szorító gazdaságpolitika hatására. A stabilizációs árrendszer a mezőgazdaságban megtermelt jövedelemből mintegy 40–50%-os elvonást rejtett magában. A kedvezőtlen árrendszeren kívül a mezőgazdaság terheit jelentősen növelte, hogy évről évre több lett a beszolgáltatásba vont, a termelési ráfordításoknál alacsonyabb áron átvett termékek köre és volumene. A tervgazdálkodás megindulásakor (az első 3 éves terv idején) a mezőgazdasági termelés az ország összes termelésének valamivel kevesebb mint 40%-át adta, ugyanakkor a beruházásokból csak 17%-kal részesedett. A nemrégiben megszerzett föld további birtoklását kétségessé tette a Magyar Dolgozók Pártjának 1948. évi irányelve, miszerint „Magyarországon a mezőgazdaság szocialista fejlődése a termelőszövetkezeteken keresztül visz”.


Az 1950-es évek első felében – az erőltetett iparosítás, a parasztságra nehezedő terhek, a tagosítások, az 1949 őszétől kezdődő tömeges kollektivizálás nyomán – a mezőgazdasági termelés nem érte el az évtized elejének teljesítményét, azaz alacsonyabb volt, mint a II. világháború előtt. Ennek a szintnek tartós meghaladását csak az 1956-os forradalmat követő években regisztrálták.


A mezőgazdaság szerepe az ország teljesítményében (a bruttó termelésben) 20–23% közötti arányra süllyedt. A beruházásokból való részesedése még az 1947–1949-es évekénél is alacsonyabb volt (14%). Ugyanakkor ez a gazdasági ág foglalkoztatta a keresők több mint 40%-át.


A begyűjtési rendszer 1956 novemberi eltörlése, az erőszakosnak és elsietettnek minősített szövetkezetszervezés és ennek elismerése a szövetkezetek feloszthatóságáról szóló rendelkezésben 1957-től kezdődően újabb lendületet adott az agrártermelésnek. Ez a periódus sem tartott hosszú ideig, megszakította a második tömeges kollektivizálás. Az 1961-ben befejeződött szövetkezetszervezés éveiben a mezőgazdaság kibocsátása ismét mérséklődött."


Forrás: [link]

2017. ápr. 22. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Fatal_3rror_ ***** válasza:
75%
Hagyjuk már ezt a Magyarország a világ éléskamrája népmesét...
2017. ápr. 23. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

"Hagyjuk már ezt a Magyarország a világ éléskamrája népmesét..."


Na ezt magyarázhatnád akár évtizedeken keresztül az okos széljobbereknek, akkor sem értenék meg.

Ahogy azt sem fogja fel az agyuk, hogy egy fejlett ország nem épülhet mezőgazdaságra.

Nem hogy most nem, de már a 19. század második felében előretört a szekunder gazdasági szektor (ipar) a fejlettebb államokban és háttérbe szorult a primer szektor (nyersanyag-kitermelés).

De az ő világképük még itt sem tart.

2017. ápr. 23. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
#4 Hát persze, és a XIX. század második fele óta köztudottan nem is esznek már az emberek.
2017. ápr. 23. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
91%
#5 De egy fejlett országban a gépesítésnek köszönhetően a munkaerő kevesebb mint 5%-ka elegendő a megfelelő mennyiségű élelmiszer megtermeléséhez, így a GDP-ben is hasonló százalékot tesz ki az ágazat. Ezt kéne már felfogni. Mezőgazdaságra nem lehet gazdaságot építeni.
2017. ápr. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#5 És miközben ezt írtad, lehet, hogy német cég által, lengyel krumpliból, szlovák gyárban készült chipset majszoltál éppen. Nem szemrehányásként írom, magyart valószínűleg nem is találnál. Érdekes, másnak megéri, csak nálunk kell lezülleszteni a mezőgazdaságot? Vagy ne is legyen se iparunk, se mezőgazdaságunk, hadd függjünk az EU alamizsnájától?
2017. ápr. 23. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Kedves mezőgazdaságot ellenző vállalkozók.

Tisztában vagyok azzal, hogy a 2. ipari forradalomtól kezdve, a 19. század második felétől a fejlett országokban háttérbe szorult a mezőgazdaság és előretört az ipar, mint ahogy azzal is, hogy a 20. század végén, a 21. században a fejlett országokban a harmadik szektor, azaz a szolgáltatói ipar a legfejlettebb.

Megjegyezném, hogy nemhogy "széljobber" nem vagyok, de még csak jobboldali sem.

Illetve szeretném felhívni a figyelmet, hogy a kérdés nem az volt, hogy "miért fejlesztették az ipart", hanem az, hogy miért tették tönkre a mezőgazdaságot?

2017. ápr. 23. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!