Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy demokráciában hogy jöhetet...

Egy demokráciában hogy jöhetett össze 2/3-os többsége a Fidesznek? Volt már erre példa más európai országban is?

Figyelt kérdés

2017. nov. 5. 13:16
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
0%
Állítólag a 2/3 a határon túliakon múlt, ezért is akarja a dk elvenni a jogukat a szavazásra.
2017. nov. 5. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
28%

Igen, Magyarországon, '94 - ben.


Amúgy szakértők több fórumon levezették 2010 - ben, hogy az arányokat tekintve, hasonló győzelemmel a Fidesz egy brit rendszerben 9/10 - del győzött volna.

2017. nov. 5. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
55%

"Állítólag a 2/3 a határon túliakon múlt, ezért is akarja a dk elvenni a jogukat a szavazásra."


Dehogy múlt. És ha még igaz is lenne (nem az), ki akadályozta meg a többi pártot, hogy a határon túl is kampányoljon?


Mindenkinek áll a zászló, 2010 - ben még a régi választási rendszer volt, más is kaphatott volna kétharmadot. Miért nem más nyert?


Azért, mert pocsékul kormányoztak, Gyurcsány - Bajnai egy csőd volt.

2017. nov. 5. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
67%
#32: Azért az más helyzet volt, mert nem egy párt, vagy pártszövetség nyert 2/3- al.
2017. nov. 5. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:

Ez a választási rendszeren múlik. Magyarországon a vegyes választási rendszer miatt tolódtak el az arányok.

De vannak Európában ennél sokkal aránytalanabb választási rendszerek is, például Nagy-Britannia, Franciaország, ahol csak választói körzetekből egyéni mandátumokat lehet szerezni, így a győztes mindent visz, a kisebb pártok parlamenti képviselet nélkül maradnak.

Hollandiában, Izraelben pedig csak országos pártlistára lehet szavazni és ezek alapján osztják el a mandátumokat, így szinte teljesen arányos a parlamenti képviselet az egyes pártok választáson elért támogatottsági arányával.

Különlegesség Görögország, ahol pártlistákra szavaznak, a kisebb pártok is kaphatnak parlamenti képviseletet (már 3% is elég a bejutáshoz), de a kormányzási stabilitást elősegítendő a győztes párt bónuszként plusz 50 helyet kap, azaz plusz 17%-ot hozzáadnak (tehát, ha a párt a szavazatok 38%-át kapja és megnyeri a választást, akkor a parlamenti mandátumok kb. 55 százalékát fogja megkapni).


Mostanában felvetődött a magyarországi ellenzék körében, hogy változtatni kellene a választási rendszeren úgy, hogy arányosabb legyen és könnyebb legyen a parlamentbe jutás, a mostani 5%-nál alacsonyabb küszöbbel.

2017. nov. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:

Ez tisztán a választási kedv, azaz a kedvetlenség oka. Az emberek egyszerűen otthon maradnak, míg van egy párt akinek a hívei meg mind elmennek mindig, minden körülmények között.


A Fidesz rájött erre a nagy igazságra és egyre azzal próbálkozott, hogy minél inkább távol tartsa a nem rá szavazókat az urnáktól. Próbálta bevezetni az előzetes regisztrációt. Aztán jött, hogy a határon túliakat elkezdte nyomni közpénzzel és szavazati jogot adott nekik méghozzá extra extra könnyen, levélben szavazhatnak!!!!! Aztán látta hogy ez mind nem lesz elég, jött a választási törvény elkúrása.


Kíváncsi vagyok mi lesz a következő amit kitalál, mert ez az elmúlt 8 év után nem lesz elég. Személy szerint én is azt tippelem amit rebesgetnek, hogy a határon túliak szavazatának a mienkkel egyenrangúvá tétele következik.

2017. nov. 5. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
Az ilyen kérdések az ellenzék töketlenségét mutatják számomra. Máshol se igazságos teljesen a választási rendszer. Az USA ban a kevesebb szavazatot kapott Trump nyert. Ha jól tudom az Egyesült Királyságban se a legigazságosabb. Szerintem ennyit majdnem mindenhol torzítanak a rendszerek. Azonkívül ti ellenzékiek azt soha sem jegyzitek meg, hogy a baloldalon nem tudom hány párt összeállt 2014 ben és együttesen se tudták még meg se közelíteni szavazatokban Fideszt. A Jobbik is sokkal sokkal kevesebb szavazatot kapott. Erről valahogy sosem beszéltek. A választási rendszer kedvezhetne az ellenzéknek is, csak ugye könnyű kifogásokat keresni ahelyett, hogy beismernétek a tényt miszerint messze a Fideszre szavaznak a legtöbben. Bár én ezt nem is kedvezésnek nevezem elvégre 2 részből áll a rendszer nem csak a listásból. Van egy mondás: ha valaki nem tud úszni nem a víz a hibás. Ha az ellenzék béna nem a választási rendszer a hibás. Amúgy nagyon jó valamiben az ellenzéki bázis: kifogás keresésben.
2017. nov. 5. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:

Magyarországon 1994-ben az MSZP-SZDSZ a 2 695 000 szavazattal a mandátumok 71,77 %-át szerezte meg.

2010-ben a Fidesz-KDNP 2 743 000 szavazattal a mandátumok 68,13 % -át szerezte meg. 2014-ben pedig hiába szerzett 2/3-ot, tekintettel arra, hogy demokrácia van, az időközi választásokon 2/3 alá csökkent a mandátumok aránya.

Amúgy például a görög parlamentben a választási győztes, plusz 50 mandátumot kap, hogy kormánypártként stabilan tudja vezetni az országot.

2017. nov. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!