Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miert mondjak egyesek, hogy a...

Miert mondjak egyesek, hogy a magyar valasztasi rendszer aranytalan amikor lenyegben ugyanolyan mind a nemet?

Figyelt kérdés
Nemetorszagban is minden valasztokerületben az a jelölt nyeri az egyeni mandatumot, aki a legtöbb szavazatot kapja (ez a legutobbi valasztason altalaban 28-35%) volt es szavaznak egy partlistara, hasonloan mint Magyaroszagon.Akkor a nemet valasztasi rendszert mert nem kritzalja senki?
2018. márc. 9. 18:15
 1/9 anonim ***** válasza:
75%
Mert nem Németországban élünk, és nem.a német, hanem a magyar választási-rendszer hátrányait tapasztaljuk saját bőrünkön
2018. márc. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%

2010 előtt senkinek nem volt baja a választási rendszerünkkel, az egyedüli kritika, amit gyakran hallottam, hogy sok a 386 képviselő egy kis országnak.

2011ben behozták a mostani választási rendszert, azóta rendszeresen a kritikája több oldalról.

Német rendszer abba más, hogy nincs túlsúlyban az egyéni körzet a listás javára, nincs győztes túlkompenzálás, és nincsen levélszavazás se.

Ha ezeket megváltoztatnák. 100 egyéni 100 listás hely, megszűnne a győztes kompenzálás, és a határon túli levélszavazás már sokkal arányosabb lenne a mienk is.

2018. márc. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

1. A német választási rendszer is aránytalan akkor. Ezt nem lehet mondani? Sok nyugati demokratikus ország rászorulna, hogy megreformálja a választási rendszerét. Ezt is ki lehet mondani.


2. Fontos hogy mennyi a listás helyek és az egyénis helyek aránya a parlamentben. Magyarországon kb 45-55. Mennyi Németországban?

2018. márc. 9. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
21%
A 2010 előtti rendszerrel mindenkinek baja volt, többek között az alkotmánybíróság is alkotmányellenesnek minősítette, ezért mindenképp meg kellett változtani, nem csak a túl sok képviselő miatt. És természetesen a németeknél is van levélszavazás (Wahlrecht durch Briefwahl), vagy szerited hogyan szavaznak a határon túli német állampolgárok?
2018. márc. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
17%
Mert a német egy rakás szar.
2018. márc. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

51%oska megint jön védeni a fideszes mundért, ez minden kérdésnél ott lebzsel.

Az Alkotmánybíróság nem a rendszert tartotta alkotmányellenesnek, te ügyefogyott, az volt a probléma, az

egyéni körzetekben különböző számú választópolgár élt, csak a határokat kellett volna kiigazítani. Ehhez meg kétharmad kellett volna, és 2010 előtt a Fidesz persze, hogy elszabotálta volna.

A német levélszavazás meg egy teljesen más rendszer, arról szól, hogy aki nem tud személyesen elmenni az szavazhat levélben is, ez minden németnek felkínált lehetőség.

Ma Magyarországon nem szavazhatsz levélben, mozgó urnát kérhetsz, de levélben nem szavazhatsz, az csak a határon túli fideszesek privilégiuma, mi ezt még a saját külföldön élő, de itt született állampolgárainktól is megtagadjuk, de a 2010 utáni újmagyaroknak minden jár amíg a Fideszre szavaznak.

2018. márc. 9. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
93%

Az a helyzet, hogy - szándékosan, vagy csupán tudatlanságból - a kérdező egy HAMIS ÁLLÍTÁST kódolt a kérdésébe.


A NÉMET VÁLASZTÁSI RENDSZER NEM ARÁNYTALAN, hanem az egyik legarányosabb Európában.


Ez a rendszer adta a MINDENKORI magyar választási rendszer alapmintáját azzal, hogy VEGYES RENDSZERŰ, tehát egyéni IS meg listás IS.


Viszont A MAGYAR RENDSZER MÁR 2010 ELŐTT IS ARÁNYTALANABB VOLT A NÉMETNÉL, a német rendszer ugyanis úgy kompenzálja a választókörzetek veszteseit, hogy automatikusan több listás helyet kapnak, a végeredmény pedig az összmandátumszám tekintetében a LISTÁT képezi le, nem az egyéni választókörzetek első helyezetteit gyűjti össze. Az egyéni választókerület a német rendszerben csak arra jó, hogy biztosítsa, hogy minden választókerületből jussanak be jelöltek, ne csak listáról (az ország képviselőinek arányos TERÜLETI eloszlását szolgálja).


Íme egy definíció, ami jól leírja a német vegyes választási rendszert, amely a legarányosabb Európában:


"A vegyes választási rendszerek közt szokás említeni a német modellt, amelyet a magyarországi rendszer mintájának is tartanak. Bár egyéni jelöltekre és pártlistákra egyaránt lehet szavazni, a rendszernek van egy sajátossága, amiben a magyarországitól is eltér: ahány egyéni mandátumot szerez egy párt, annál kevesebb képviselőt vihet be listáról. (Amennyiben egy párt egy tartományban több egyéni mandátumot szerez, mint ahány helyre a listás szavazatok alapján jogosult lenne, úgynevezett többletmandátumok – németül Überhangmandate – keletkeznek, de ezek száma csekély szokott lenni.) A pártok közötti erőviszonyokat így alapvetően a listás szavazatok döntik el, az egyéni körzeteknek a személyek kiválasztásában van inkább szerepük. Emiatt egyes vélemények a német modellt inkább egy sajátos szabad listás arányossági rendszernek tekintik."


Szóval a kérdésbe burkolt állítás tévedés, vagy hazugság - de mindenesetre HAMIS.

2018. márc. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
És bizony a körzethatárok a rendszer lényegi részét képezik, ezért a rendszerrel volt a baj. Ezt pár határkorrekcióval nem lehetett volna orvosolni, ezt bárki belátja, aki kicsit is ért hozzá, teljes újratervezés volt szükséges, ami meg is valósult.
2018. márc. 10. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem 51%os trollocska de neked ez magas.
2018. márc. 10. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!