Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a listás és az egyéni...

Mi a listás és az egyéni jelöltek közötti különbség?

Figyelt kérdés
Aki egyéniben X párt jelöltjét választja, az a listán is arra a pártra szavaz, nem? Miért van ez így külön választva?

2018. ápr. 4. 12:32
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
98%-ban valószínűleg, de nem biztos. Teszem azt ismered a neked szimpatikus párt egyéni jelöltjét de utálod, ezért nem szavazol rá, de a pártjára meg igen. Előfordulhat.
2018. ápr. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

199 fős a parlament.

106 embert azért választanak meg, hogy a helyieket képviselje. Köztük téged is.

93 hely a pártoknak van fenntartva. Arra van a másik szavazólap. Azon nem embert választasz, hanem pártot.

És az az értelme, hogy amennyiben nem vagy szavazódroid, akkor mérlegelni tudod, hogy a lakóhelyedet ki képes legjobban képviselni. És ez nem feltétlen olyan ember, aki a jelenlegi pártszimpátiáddal azonos. Tudom, nehéz elképzelni, de ez van.

2018. ápr. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az egyéni jelölt az, aki a te körzetedet fogja képviselni, egy konkrét személy. Az egyik szavazólapon a körzeted képviselőjelöltjei lesznek.

A listás papíron pártok lesznek, azon pártlistára szavazol. Minden párt listájának első helyén a miniszterelnök-jelölt áll: MSZP-PM: Karácsony, Jobbik: Vona stb. További helyeken, második, harmadik stb helyen pedig további képviselők vannak, akik listáról jutnak a parlamentbe, ha az adott párt győz a választáson. Előző jól írta: 106 egyéni körzet van, a fennaradók pedig listáról jutnak be.

Szavazhatsz két különbözőre is, mérlegelheted, hogy nálad, a körzetedben kiben bízol meg leginkább, hogy jól fogja a városod képviselni.

Pl én sem pártszimpátiám szerint fogok szavazni egyéniben, mert úgy gondolom, hogy az rossz jelölt, de listán már a pártszimpátia játszik.

2018. ápr. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Elméletben azért van egyéni körzet, mert ott független is nyerhet, és a helyi érdekeket képviselheti a parlamentben. A gyakorlatban ennek van értelme pl. az Egyesült Királyságban, ahol a helyi skót párt nyeri a skót körzeteket, és így a skótokat tudja képviselni. Míg listán, mivel a skótok kevesen vannak, kevés is jutna be a parlamentjükbe. Szóval függetlenség és helyi érdekek, ezért lett kitalálva.


A magyar gyakorlatban meg az az értelme, hogy a győztes párt megnyeri az egyéni körzetek többségét, és így 30%-kal is a parlament 2/3 az övék lehet, mert lol. Magyarországon soha nem kellett volna bevezetni.

2018. ápr. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Én nem. Egyéni képviselők közül azok közül választok akik esélyesek, az én "kedvenc" pártom jelöltje ugyanis nálunk nem esélyes.
2018. ápr. 4. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha kormányváltást szeretnél, akkor egyéniben a helyi legesélyesebbre kell! Ezt megtalálod az interneten bárhoz kb. Listáson mehet a kedvenc pártodra.
2018. ápr. 4. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!