Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Igaz-e a közhely, hogy a...

Igaz-e a közhely, hogy a diaszpóra zsidósága (pl a magyarországi zsidók) alapvetően balliberálisak?

Figyelt kérdés
Vajon a zsidóság kormánypárti vagy ellenzéki többségű, valóban bal-liberális beállítottságú-e?

2018. ápr. 12. 19:33
 1/7 anonim ***** válasza:
Általánosítani nem szeretnék, ahhoz nem rendelkezem elég információval, de az általam ismert zsidók kivétel nélkül mind baloldaliak, és liberálisak is, ennek megfelelően a jelenlegi magyar politikában egyértelműen az ellenzéket támogatják. Ez nem jelenti azt, hogy minden zsidónak ez lenne a politikai beállítottsága, ez csak az én személyes, nem reprezentatív tapasztalatom.
2018. ápr. 12. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Elhiszem, hogy ezt gondolod. Pedig jelentős és közismert személyiségek vannak, akikre mindez nem igaz. De nem az számít, mit mondanak, hanem az, mit tesznek.


Kérdező! Az alapprobléma a balliberális összetétellel van. Ilyen szó nincs, itt kreálták és húzták rá marhaságokra. A baloldaliság egy eszmerendszer és ez lehet liberális is. A jobboldaliság egy eszmerendszer, és lehet liberális is. Példaként ott van (egy kicsit többen vannak) Anglia és az USA jelentős része. Megölnének (gondolatban, mert a gyakorlatban nem teszik), ha balliberálisnak neveznéd őket, pedig sokkal erősebben liberálisok.


A zsidóság pontosan olyan megosztott e téren, mint más népek. Mondjuk, Izrael állam nem engedne be a területére, ha hivatalosan balliberálisnak neveznéd őket.


A hatalom (és primitív követői) a szabadság (amiben errefelé nagy a hiány) emlegetését egyszerűen balliberalizmusnak nevezi. Amikor Orbán illiberális államot mond, akkor valójában a tömeg szabadságát tagadja. Ezért nem szeretik külföldön, ahol a szabadság gyakorlati megvalósulásai az alaprendhez tartoznak.

2018. ápr. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt. :)

Igen, altalanositast keruljuk, ezert fogalmaztam ovatosan a kerdesben - "ellenzeki tobbsegu, valoban bal-liberalis beallitottsagu-e?"

2018. ápr. 12. 19:45
 4/7 A kérdező kommentje:

Masodik valaszolo!

Igen, alapvetoen (bar nem politologus vagyok), oldalakat tudnek irni a bal-liberalis paradoxonjaval, leginkabb ugy fogalmaznam talan meg, hogy a jobboldal szamukra kiesik, igy a centrumtol valo legaprobb elteres is csak baloldal fele tortenhet.

Kialakult tehat a bal libsi fogalma.

2018. ápr. 12. 19:49
 5/7 anonim ***** válasza:
62%

Nem tudom, hogy egységesen azok-e, de az amerikai Népszava az, itt is láttam, hogy betettek cikkeket belőle. Van egy montreáli csoport is, azok is régóta enyhén szólva kormányellenesek, sőt gyurcsányisták. "Demokratikus valami" azoknak is nevük.

Meg voltak itt is belinkelt cikkek, igaz, hogy régebben még, egy netes portálról, ahol még uszítottak is a szó eredeti értelmében, hogy még 16 előtt kormányváltás legyen.


Különben mást nem tudok.

2018. ápr. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem árt, ha tudjuk, mit jelentenek a szavak.


Bal: nagyjából a Francia forradalom hármas jelszava - szabadság, egyenlőség, ,testvériség.

A testvériség kissé "rózsaszínnek" hangzik, ma szolidaritást mondanánk.

Ezenkívül persze a demokrácia.


A zsidóság többsége ezeket, mint értékeket valóban fontosnak tartja, de valóban helytelen az általánosítás, hisz egy zsidó nagytőkés, vagy akár középvállalkozóra aligha lehet mo9ndani, hogy bal. Persze, a nagy többség se nem nagytőkés, de médcsak nem is középvállalkozó.


Mindenesetre a fenti értékek tulképp a hagyományból következnek: ha figyelmesen elolvasod a Tórát ( Mózes öt könyve ) látod, hogy I-ten persze nem demokratikus, de népe számára demokráciát és szabadságot parancsolt.

( Mindjárt első igéjében: "Én vagyok az Örökkévaló, a te Istened, aki KIVEZETTELEK Egyiptom országából, a SZOLGASÁG HÁZÁBÓL." - 2Móz 20:2 )


A mai zsidók többsége persze vallástalan, akárcsak a nem zsidük többsége, ám 100, 200 évvel ezelőtti felmenőik többsége még vallásos volt és a hagyomány megmaradt.


Azért néhány konkrét ellenpélda:


A Tisza kormányban volt egy igazságügy miniszter, Vázsoníyi Vilmos. Kifejezetten joboldali koönzervatív volt. Ettől még ő terjesztette be az első aátalános titkos választójogról szóló törvényjavaslatot ( akkor még nem ment át. le is mondott ).

Deutsch Tompika ugye fidesz főmókus, vérejobbos. ( És vérbugris )

Fónagy Jenő szintén fideszes, jobbos. ( nem bugris, egy idő óta nem is szerepel nagyon )


Szóval vegyes. A Knessetben ( Izrael Parlamentje ) jelenéleg igen határozott jobboldali többség van, így a kormányban is. Kezdetben, 1973-ig baloldali volt a többség. Mindkét oldalon vannak liberálisok és vannak konzervatívok.


De arrol se jó megfeledkezni, hogy vannak liberális konzervatívok, szinté egyébként mindkét oldalon.

2018. ápr. 13. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

marhasag!!

sokkal tobb a jobbkozep zsido mint a baloldali

2018. dec. 13. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!