Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért akar Orbán alaptörvény-r...

Miért akar Orbán alaptörvény-revíziót és mi lesz benne?

Figyelt kérdés

A ma reggeli álkérdezős rádiós Kossuth interjújában pöttiyntette el, hogy az Alaptörvény teljes körű felülvizsgálatát (revízió) akarja, de persze szokás szerint semmi konkrétumot nem mondott. A 2012-ben elfogadott, akkor gránit szilárdságúnak kikiáltott Alaptörvénynek éppen most folyik a 7. módosítása, de Orbán szerint ez csak kis jelentőségű, most ennél sokkal nagyobb jön. Mi jöhet még?


[link]



2018. jún. 8. 17:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
86%
Gondolom még jobban magukra akarják szabni. Nem is gondolom: biztos vagyok benne.
2018. jún. 8. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
71%
Figyeld tovább az interjúit, és megtudod. A gránit szilárdság amúgy a jogi és politikai megalapozottságra vonatkozott, nem arra, hogy nem lesz rajta változás, grántitból is lehet sokféle szobrot faragni ugyebár. Amúgy 1990 és 2010 között is sokat változott az alkotmány, nincs ebben semmi új. Mivel ismét megvan a 2/3, várható volt egy ilyen reform.
2018. jún. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
13%

Nem véletlenül az a neve, hogy Alaptörvény - ez minden törvényünk alapja.

Azért van, hogy az életünket, a társadalmunkat számunkra megfelelően szabályozza és nem mi vagyunk azért, hogy egy valamikor - mindegy, hogy 2 éve vagy 20 éve - leírt alkotmányhoz igazítsuk az életünket, amikor a körülmények már megváltoztak. Mindenhol változtatnak az alkotmányon időnként, csak a legegyszerűbbeknél ritkábban szükséges. A mienk nem ilyen, nem csak pár sorban fogalmazza meg az alp gondolatokat, hanem részletesen. Emiatt gyakrabban is kell hozzányúlni sajnos.

Az Alaptörvény írásakor valóban feltett szándék volt, hogy ahhoz ne kelljen nyúlni belátható időn belül. Nem sikerült. Egyrészt van amit nem megfelelően írtak bele és módosítani kellett, másrészt a környezet változásaira is reagálni kell. Igazad van abban, hogy a "gránitszilárdságú" nem igaz abban az értelemben ahogyan gondolod, ezt nem vitatom, akkor sem, ha igaza van a másik válaszolónak abban, hogy más tekintetben az alkotmányunk szilárd továbbra is.

A jelen helyzetben az alaptörvény módosításában látják a garanciát arra, hogy az eu nem avatkozhat be a belügyeinkbe egy kötelező kvótával. Az alkotmány megírásakor ezt nem lehetett előre látni, mert senki nem gondolta akkor, hogy kötelező betelepítést akarnak előírni a brüsszeli bürokraták.

Amúgy ne egy ellenzéki cikkből tájékozódj arról, hogy mit akar Orbán, ha amúgy ő maga is elmondja máshol és a Parlament már tárgyalja is a tervezett alkotmánymódosítást. Olvasd el azt, ami éppen a képviselők kezében van módosításképpen.

2018. jún. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
3: Nem a most folyamatban levő kis terjedelmű alaptörvény-módosításról van szó, és a kérdés sem ez. Most egy nagy terjedelmű, teljes körű felülvizsgálatot helyezett kilátásba a miniszterelnök. Ez még nincs beterjesztve, úgy hogy megnézni sem lehet.
2018. jún. 8. 17:47
 5/17 anonim ***** válasza:
77%

Lényegében amióta megalkották, csak toldozgatják és foltozgatják. Az alkotmánynak pont az lenne a lényege, hogy szilárdan áll, kormányokon át. Sose voltam oda az USA-ért, de az ő alkotmányukban még megvan több eredeti 18. századi passzus.

Kabaré amit művelnek. Lényegében teljesen felesleges volt új alkotmány, csak szerették volna elmondani, hogy ők alkotmányoztak. Jó sz@rul láthatóan...

2018. jún. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
78%

Mikor 2011-ben ezt megalkották már akkor mindenki tudta, szerintem ezt fideszesek is tudják, hogy ez a pártalkotmány csak addig marad hatályban, ameddig a Fidesz van hatalmon, most nagyon úgy néz ki, hogy még a Fidesz bukása sem kell az "alaptörvény" -ezt az elnevezést se érti senki, amikor ez egy alkotmány, lehet a fideszes fülnek ez szebben cseng mint a Magyarország Alkotmánya, csak nem tudom miért- gyökeres átalakításához.

Annak idején azzal indokolták az új alkotmányt, hogy az 1949. évi XX. törvény az akkor hatályos alkotmány idejétmúlt és folyton módosítgatni kellett. Ekkoriban hívták netes jobbosok pont emiatt "tákolmánynak"

Ehhez képest a 2015-17 közötti időszakon kívül, míg nem volt Fidesz kétharmad az ő valóban gyorsan összecsapott tákolmányukat tényleg állandóan módosítgatták, most jön a hetedik változtatás, aztán jön a teljes újraírás. Alkotmányjogász legyen a talpán, aki majd tudja követni, hogy hányszor nyúltak ehhez a korszakos "mesterműhöz", és az igazi csavar, hogy amint vége a Fidesz uralomnak az "alaptörvény" és annak gránit szilárdsága is majd szépen eltűnik.

Csak egy kérdés a végére: miért osztják minden érettségizőnek, államvizsgázónak, szakmát szerzőnek eme művet kemény kötésben, ha egyszer annyira időtálló, ami benne van, mint a széljárás, hogy egyszer ilyen aztán olyan.

2018. jún. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
49%
Majd figyelik a módosításokat és otthon szépen tollal átírják :D Pár év és a már átírt részt újra átírhatják...
2018. jún. 8. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
78%
Még több hatalmat akar a felcsúti KISZ titkár azaz orbán "G" viktor, és persze elvtársainak is.
2018. jún. 8. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
17%

Kérdező

A kedvedért meghallgattam az interjút, kiemelten figyeltem az alkotmánymódosítással kapcsolatos részre.

Azt nem értem, hogy te miért nem tetted meg, ha ezzel kapcsolatban van kérdésed?

Teljesen egyértelműen elmondta a miniszterelnök, hogy egy hosszabb átfogó felülvizsgálatot akar az alkotmányról, "1-1,5 éves disurzust" említett. Elmondta, hogy a célja az, hogy az alkotmányban megfogalmazott gondolatokat és szándékokat vessék össze azzal, amit a gyakorlat muatatott 2016 óta, hogy mi az ami sikeresen megvalósult, mi az ami megvalósulhatna az alkotmány szövege szerint, de valamit tenni kellene érte, mert még sem valósult meg - és mi az amiben nem megfelelő. Ez az átfogó revízió, a valóságnak és az elméletnek az összekapcsolása.

Ennek eredményeképpen akár több részen is lehet módosítás, pl. említette a közigazgatási bíróságok, a magánügy védelme és a gyülekezési jog területét is. Vita lesz róla a parlamentben is és azon kívül is, nem egyik percről a másikra fognak benne változtatni.

2018. jún. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Még kicsit csiszolgatna rajta, hogy (számára) tökéletes legyen.
2018. jún. 8. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!