Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Orbán Viktor rendszerét miért...

Orbán Viktor rendszerét miért tűrik el a magyarok? Más népek: franciák, németek, szlovákok, románok stb vajon eltűrnének a 21. században egy ilyen diktatórikus rendszert?

Figyelt kérdés

2018. jún. 11. 14:34
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 71/81 anonim ***** válasza:
22%

"T, ehelyett megpróbálod elhitetni velem, hogy ha a lakosságot területi alapon csoportokra bontjuk, majd minden csoportból csak a legtöbb szavazatot gyűjtő párt képviselője ülhet a parlamentbe," Euz pont azert nincs igy mert, ahogy mondtam a területi egyeni keoviselön kivül ahol ahonna alegtöb szavazatot begyüjtött jelötl ül a paralmmentbe, azon kivül meg ott van az orszagos lista is."a többi párt nem kap semmit, az majd milyen igazságos lesz, de azért nem lehet mindenkit ezzel megetetni." Nyerjena többi part is egyeni mandatumokat, mitn a fidesz es ök is kapnak valamit, ennyi.

Egyebkent ha olyan rendszer lett volna amit te leirsz, most meglenne azzal is a fdiesznek a kormanyzashoz szüskeges töbsbege, de 2010 elött gyakorlatilag soha nem lett volna stabil kormany az orszagnak. Arrol nem is ebszelve, ha pl a fidesz ne elnne iylen markansan erös, hanem modjuk 38%on allna, akkor lehet, hogy nem lenne kromany az orszagnak meg honapokig, mivel a többi part meg parton belül is marakodik. Ugyhogy abszurd, a listas valasztasrendszers orszagokban egy kormanyalapitas nagyon sokaig elhuzodik, kormanyvalsagok, elörehoztot valasztasok, ezzel szemben a vegyes valasztasi rendszerben (a korabbi is ilyen volt Magraorszagon), es nalunk a mar viccesebnek viccesebb un. ellenezki partokkal meg csak roszabb lenne, mindegyik part kitöltötte a 4 eves kormanyzati ciklusat

2018. jún. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/81 anonim ***** válasza:
78%

#70: Persze, egyetértünk, nincs tökéletes választási rendszer. Az általam felvázolt rendszerben egyébként talán lenne értelme lejjebb vinni a parlamenti küszöböt.

"A legfontosabb azonban az, hogy MIÉRT vannak a választások?


Azért, hogy kormánya legyen az országnak, olyan kormánya, amelyik képes döntéseket hozni és az országot megfelelően irányítani is."

Szerintem pedig azért vannak választások, hogy minden ember dönthessen arról, melyik az a párt/ki az a képviselő (rendszerfüggően) aki az érdekeit legjobban képviselni tudja.

"Eleve kizárnád a tisztán listás rendszerrel azokat, akik nem akarnak semmilyen nagyobb párt tagja, képviselője lenni, ahogyan a helyben nagyon népszerű, de országosan ismeretlen pártok, szervezetek sem juthatnának be a parlamentbe"

Ez valóban probléma lehet, ebben igazad van, viszont a jelenlegi parlamentben, ahol ott ül öt párt/pártszövetség erős frakciófegyelemmel, mit tud kezdeni egy független képviselő? Nem sok mindent, az ő egy szavazata ritkán számít bármit is, de még például felszólalási lehetőséget is jóval ritkábban kap. Ma Magyarországon a parlamenti rendszer, a Parlament berendezkedése nem kedvez annak, ha valaki a szó szoros értelmében egyéni (független, csak a saját körzetét képviselő) képviselő akar lenni. Ha ez máshogy nézne ki, akkor látnám értelmét az egyéni körzeteknek.

"A cél a stabil és erős kormányzás lehetősége volt, a győztest jutalmazza, hogy tényleg kormányképes erő lehessen." Az általam felvázolt rendszerben - mint olvashatod a kommentemben - a Fidesznek többsége lenne, tehát kormányképes erő lenne. Ha esetleg nem lenne többsége, akkor koalícióra kellene lépnie. Nem tudom miért nem tartasz egy koalíciót kormányképesnek. Jaa, hogy akkor nem az lenne, amit a fidesz mond úgy van, és az ellenzéki pártok véleménye semmit nem számít, rájuk sütjük hogy sorosbérencek és kész, hanem egyeztetni kell velük, adott esetben kompromisszumot kell kötni? Hát ez aztán tényleg borzalmas lenne... Kár hogy se a politikai kultúra (se a választók, se a politikusok részéről) nem tart itt Magyarországon, hogy egy másik párt szavazóit, politikusait nem ősellenségnek tartjuk, hanem együtt dolgozunk azon hogy az országnak jobb legyen, mert hát mindannyian magyarok vagyunk, legyünk bármelyik párt szimpatizánsai.

"Ebben a rendszerben nagyon könnyű győzni, bármilyen párt szerezhet egyéni körzeteket és ezek miatt többséget."

Ezzel az erővel bármilyen rendszerben könnyű győzni, az én rendszeremben is pont ilyen könnyű megszerezni a listás szavazatok közül a legtöbbet.

"Lehet ötletelni a választási rendszerről, de a megvalósításhoz először meg kell szerezni a döntéshez szükséges 2/3-t. Majd ha lesz másik párt vagy szövetség, ami megszerzi, akkor nekik is éppen úgy lesz joguk a maguk elképzelése szerint alakítani a választási rendszert. Az emberek meg a következő választáson eldöntik, hogy egyetértenek-e velük vagy sem."

Ez elég nagy probléma szerintem, hogy ide-oda lehet kétharmaddal mindent változtatni, alkotmányt, választási rendszert, tényleg kb. mindent. Ezek olyan fontos, alapvető törvények, amikhez szerintem csak nagyon indokolt esetben, akkor is csak sikeres és eredményes népszavazás után lenne szabad hozzányúlni.

Köszönöm a kommentedet, bár nem értek veled egyet, de rávilágítottál pár elgondolkodtató dologra.

2018. jún. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/81 anonim ***** válasza:
94%
#71: Egy koalíció miért nem jelent stabil kormányt? A stabil kormány miért egyenlő azzal hogy kitalál a kormánypárt valamit és átnyomhatják a Parlamenten, mert megvan a szükséges többség hozzá? Szerintem pont az a legjobb, ha egy pártnak sincs nagy többsége. (Persze, elfogadom, hogy ma a Fidesz a legnépszerűbb párt Magyarországon, az én általam javasolt rendszerben is többségük lenne, de ettől még jobban örülnék ha rá lennének kényszerítve jobban a többi párttal való egyeztetésre, és nem csak "papíron", hogy odamondogatnak egymásnak a Parlamentben, aztán úgyis megszavazzák a törvényt, úgy ahogy van, mert kétharmad, hanem érdemi egyeztetésre, hogy a többi párt (egy része) is belássa hogy van értelme annak a törvénynek, és jó az úgy, vagy adott esetben a Fidesz belássa, hogy ez mégsem olyan jó ötlet, és nem tesz jót az országnak. Mert ne felejtsük, a cél, hogy az ország jó irányba haladjon.
2018. jún. 12. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/81 anonim ***** válasza:
66%
#71: Extrém példa: Mind a 106 egyéni körzetet "A" párt jelöltje nyeri, de mindenhol csak 1%-kal kap többet, mint "B" párt jelöltje. Ekkor "A" párt 106 képviselőt küldhet a Parlamentbe, "B" párt 0-át. Nem érzed hogy ez milyen igazságtalan?
2018. jún. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/81 anonim ***** válasza:
86%

#72

Szintúgy, kösz.

Jó ha végre értelmes vitát lehet folytatni valakivel. Sajnos ritkaság. Nem is az a cél, hogy meggyőzzük a másikat szerintem, hanem ahogy írtad, olyan szempontokat is meglássunk amik addig nem voltak előttünk. Másik fórumon régebben nagyon sokat tanultam hasonló vitákból, soha nem hittem, hogy nálam lenne a bölcsek köve és biztosan az én elképzelésem az egyetlen vagy a jó, csak mert nekem az tetszik.

2018. jún. 12. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/81 anonim ***** válasza:
22%
"Mind a 106 egyéni körzetet "A" párt jelöltje nyeri, de mindenhol csak 1%-kal kap többet, mint "B" párt jelöltje. Ekkor "A" párt 106 képviselőt küldhet a Parlamentbe, "B" párt 0-át. Nem érzed hogy ez milyen igazságtalan" Nem mert feltehetöleg eben az eseten a B part csa 1-2%-kal kap kevesebbet az orszagos listan, tehat teljesne maskeppen alakulna a mandatumok elosztasa.
2018. jún. 13. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/81 anonim ***** válasza:
25%
"Egy koalíció miért nem jelent stabil kormányt? " ha megnezed egyedülallo, hogy 90 ota Magyaorszagon mindegyik part, amelyik megnyerte a valasztast kitöltötte a 4 eves mandatumat. Ez gyakorlatilag peldatlan mind kelet, mind nyugat europaban. Egyekent igen normalis partokkal egy koalicios kormanyzas nem biztos, hogy rossz, de a jelenlegi politikai palettan kataszrofa lenne az orszagnak, az lenne mint Olaszorszagban, hogy evente vagy 2evente lenne elörehozott valasztas.
2018. jún. 13. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/81 anonim ***** válasza:
24%

Bár valóban vannak diktatórikus elemek az orbáni rendszerben, ez azért még nem diktatúra, inkább autokrácia.

A magyarok egy része pedig nem eltűri, hanem igényli, mint a választási eredmény mutatja. Kényelmesebb, ha valaki rázza a kolompot és csak követni kell, mintha gondolkodni kellene.

2018. jún. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/81 anonim ***** válasza:
59%
#76: Nagyszerű, listán is kb. ugyanannyit kapnak, így ugyanannyi helyet visznek el, tehát "A" párt 106-tal több helyet kap a parlamentben mint "B" párt, akinek csak minimálisan kisebb a támogatottsága. Vergődhetsz itt, de az egyéni körzetek csak torzítják a választói akaratot.
2018. jún. 13. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/81 anonim ***** válasza:
0%
Meg lehet nézni egy Észak Koreai doku filmet és összehasonlítani hogy itt mi van mert diktatúra az biztos nincs ha az lenne akkor nem is szidnátok ezt a rendszert főleg nyilvánosan nem :)
2018. jún. 25. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!