Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan épült annyi minden a...

Hogyan épült annyi minden a szocializmusban, ha gazdaságilag életképtelen volt?

Figyelt kérdés
Egy magyar nagyvárosban élek, és ha körül nézek azt látom, a Kádár rendszerben rengeteg minden épült,lakóházak, iskolák, kórházak, járdák, utak, teljesen új városrészek. Sőt, még a családi házas övezetekben is a házak többsége akkor épült. Ez körülbelül egy harminc éves időszak volt, azóta eltelt újabb harminc év és ahhoz képest minimális dolog épült: hypermarketek, plázák, 1-2 lakópark de ezek ugye magánpénzből vannak. És ez minimális, a városkép alig változott ezalatt az újabb 30 év alatt. Az elmúlt 8 évben például ennyi minden épült: 2 strandfelújítás + 1 stadion. Ezek a kérdések tegnap jutottak eszembe, ahogy a fos, szarrá repedezett járdán mentem haza amiket még szintén az előző rendszerben aszfaltoztak az egész városban. Nem vagyok elfogult a Kádár rendszerrel kapcsolatban egyáltalán, de akkor is ezt látom, akkor ennyi minden épült, most meg épületfelújításokra sincs pénz. Akkor miből fedezték ezeket?
2018. dec. 11. 09:33
 1/8 anonim ***** válasza:

Hitelből.


Na meg azért más lebetonozni egy utat és más egy jóval drágább high-tech beruházást megvalósítani.


De azért ez ennél bonyolultabb kérdés, kezdve azzal hogy nem igazán szocializmusban éltünk vagy hogy a Szovjetuniótól mennyire olcsón kaptuk az olajat, földgázt.

2018. dec. 11. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Én úgy tudom a Kádár rendszerben felvett hitelek nagyrészt az állami nagyvállalatokhoz mentek, nem ilyenekre amikről én írtam, amúgy meg most egy járdát sem bírnak felújítani, nem high-tech beruházásokról beszéltem.


Amúgy az igazsághoz hozzá tartozik, hogy gyakran történnek iskola, óvoda épületek homlokzatainak hőszigetelése, felújítása ami persze pozitív dolog, de ezeket is szocializmus alatt építették, és most meg még csak a külső felújítását is csak uniós támogatásból tudja finanszírozni az állam, vicc. Elhiszem, hogy most messzebb vagyunk egy államcsődtől mint a 80-as évek végén,de ez olyan mintha a spórolás miatt holnaptól havonta egyszer fürdenék és csak parizeres kenyéren élnék és aztán arról papolnék, hogy milyen hatékonyan gazdálkodok és stabil a pénzügyi helyzetem.

2018. dec. 11. 10:45
 3/8 anonim ***** válasza:

Az hogy gazdaságilag életképtelen volt a szocializmus, az 40 év alatt mutatkozott meg. A világháború után azonban ugyanúgy emberek éltek ebben az országban is, mint a határ másik oldalán az osztrákoknál.

Em,berek, akik a rendszertől függetlenül nem akartak romokban és mocsokban éhen halni, ezért nekiálltak és dolgoztak.

Nem a szocializmus építette fel az országot, csinált gyárakat, gátakat, hidakat, hanem az itt élő emberek.

A szocializmus, mint szabályozó környezet volt erre a munkára hatással - negatívan. Vagyis míg az ugyanolyan emberek az osztrák határ másik oldalán egy sokkal fejlettebb, gazdaságilag erősebb országot tudtak létrehozni, addig ezen az oldalon visszafogta őket a szocializmus, mert nem lehetett magán tulajdon, bnem volt lehetőség a tudás és teljesítmény szerinti előre jutásra stb.

De az emberek itt éppen olyan sokat dolgoztak és csodálatos teljesítményt nyújtottak, mint máshol. Csak sokkal nehezebb volt nekik megcsinálniuk.

2018. dec. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De már 30 éve kapitalizmus van, mégsincs pénz középületek felújítására sem, még a 80-as évek végén is több minden épült amikor már recesszió volt. A nyugati országok meg alapból fejlettebbek voltak gazdaságilag már 100 évvel ezelőtt is
2018. dec. 11. 11:04
 5/8 anonim ***** válasza:

olvasd el ,érdekes cikk. :)

[link]

2018. dec. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Elolvastam ebből a következő jött le: A magyar tervgazdaságnak nem sikerült követni a nyugati technológiai fejlődés sebességét ezért csökken a nyugati exportból befolyó bevétel,így a tartozást nem tudták fizetni, csak újabb hitelekből nem pedig a bevételből, ergo a nyugat így győzte le a szocializmust nem pedig fegyverekkel. Ha nyugati országokban is szocializmus van akkor ez be sem következik, mert akkor ott is egy lassabb fejlődés,van mint a keleti országokban, nem lenne évente új okostelefon persze, meg mindenki egy Dacia Logan/régi Swift szerű autóval járna, cserébe talán nem pusztul bele az emberiség a fogyasztói társadalom pazarlásából fakadó környezetszennyezésbe.
2018. dec. 11. 15:52
 7/8 anonim ***** válasza:
Egyrészt le volt maradva a technológia a nyugathoz képest, mégha ezt akkor sokan (és néhányan ma sem) ismerték be. Másrészt a tervgazdaságnak volt egy hatalmas hátránya. Meghatározták, hogy egy termékből pl ezer darabot kell legyártani, de lehet, hogy ebből csak 700-800 darabot tudtak eladni vagy annyit sem, de a béreket meg ki kellett fizetni.
2020. máj. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Egyfelől tényleg hitelekből épültek dolgok, másfelől a baráti országok egymásnak kedvezményesen szállítottak nyersanyagokat. Kisebb volt az import. Amit itthon meg tudtunk termelni, azt nem hoztuk be.

Az életszínvonal bár alacsonyabb volt, mindenki dolgozott.

2020. jún. 4. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!