Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a különbség a szocialista,...

Mi a különbség a szocialista, szociáldemokrata és kommunista között? Hol a határvonal?

Figyelt kérdés

2019. jan. 3. 17:28
 1/2 anonim ***** válasza:
0%
Semmi . Egy halmaz , népbutító fanatikus felforgató vérengző hazudozó szószátyár banda , a tetteit mellébeszéléssel a hatalmát népirtással és tévképzetekkel szilárdítja meg . Lásd párizsi kommün nyugat európai és orosz baloldal fegyveres forradalmai Roza Luxemburg Lenin Trockij Károlyi Rákosi Matuska Ságvári csoportosulás . Modern időkben terrorszervezet Fekete szeptember Vörös brigádok Antifac ....
2019. jan. 3. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A marxista értelemben a kommunizmus fő elemei:

-nincsenek társadalmi osztályok és nincsenek nemzetek

-a nép közösen birtokolja a termelés eszközeit

-mindenki annyit termel, amennyit képes, azt mindenki beadja a közösbe és mindenki annyit vesz ki a közösből, amennyire szüksége van

-vagy nincsen állam, vagy

A szocializmus a kommunizmushoz vezető út. Itt:

-Vannak még társadalmi osztályok, de nem a gazdagok uralkodnak a szegényeken, hanem a legnagyobb társadalmi osztály, a munkásosztály kezében van a hatalom, és ők az osztályok megszüntetésén dolgoznak. Vannak még nemzetek, de minél szorosabban próbálnak együttműködni.

-az állam birtokolja a termelés eszközeit a nép nevében

-mindenki annyit termel, amennyit az állam előír, és annyit fogyaszt, amennyit az állam előír (tervgazdaság)


A szociáldemokrácia alapvetően egy demokrata-kapitalista eszme, ami kivesz egyes elemeket a kommunizmusból. A szociáldemokrácia nagyjából az, ami ma a nyugati világban van. Tehát

-vannak társadalmi osztályok, és a legnagyobb osztályok uralkodnak demokrácia révén. Vannak nemzetek, és annyira működnek együtt, amennyire szeretnének, de alapvetően preferált az együttműködés.

-a termelés eszközeit a kapitalista modell szerint a tőkések birtokolják, nem a munkások vagy az állam

-a termelés és fogyasztás alapvetően kapitalista, de az állam kis mértékben egyenlősíti a dolgot, pl. segélyekkel, mindenki számára elérhető oktatással és egészségüggyel.


A kommunizmus és a szocializmus közti határvonal a társadalmi osztályok és nemzetek megszűnése. A szocializmus és a szociáldemokrácia közötti határvonal az, hogy a tőkések birtokolják-e a termelés eszközeit, és hogy a gazdaság mennyire államilag tervezett.


+ A modern közbeszédben a szocialista gyakran csak a szociáldemokrata rövidebb formája. Pl. az MSZP nevében szocialista van, de nem szerepel a platformjukban semmi olyasmi, hogy az állam vegye át a termelés eszközeit a tőkés osztálytól. Helyesen szociáldemokrata lenne a nevük, csak az hosszabb.

A közbeszédben a kommunizmus gyakran a XX. század végi szovjet rendszerekre utal. Ők magukat nem tartották kommunistának, hanem szocialistának. És a kommunizmus alapvetően egyáltalán nem szükségszerűen erőszakos. A mai kommunisták elítélik azt a rendszert, és egyáltalán nem tartják követendőnek. De ha valaki azt mondja, hogy "a kommunizmusban x van", akkor gyakran a SZU-ról beszélnek, nem az elméleti kommunizmusról.

2019. jan. 3. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!