Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyarok miért utasították...

A magyarok miért utasították el vagy negligálták, hogy közvetlenül megválaszthassák a köztársasági elnököt, mint például Csehországban?

Figyelt kérdés
A jövőben megváltoztathatják ezt?

2019. jan. 19. 23:21
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

Alig egy órája adtam egy választ egy másik kérdésre, amit csaknem egy az egyben ide is kopipasztázhatok.


Az egész köztársasági elnöki intézmény egy nagy kamu.


1989-ben, amikor a rendszerváltás formálódott, egyértelmű volt, hogy a köztársasági elnököt a népnek kell megválasztania, hogy civil kontrollt jelentsen a politikusok, a kormány és az Országgyűlés fölött. Ha így lenne, egészen másként alakult volna az elmúlt 25 év történelme.


Csakhogy az SZDSZ-nek ez nem tetszett. Ezért szervezték meg az álságos "négyigenes" népszavazást. Akkor még úgy tettek, mintha ők lennének a legőszintébb antikommunista, rendszerváltó párt, és ennek sokan be is dőltek. A "négyigenes" népszavazás kérdései a következők voltak:


1. Kivonuljanak-e a pártszervek a munkahelyekről?


2. Elszámoljon-e az MSZMP a tulajdonában, vagy a kezelésében levő vagyonról?


3. Feloszlassák-e a Munkásőrséget?


4. Csak az országgyűlési választások után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására?


Az első három kérdésre minden normális ember igennel válaszolt. A negyedik azonban csapda volt. Az SZDSZ óriási erőt fektetett egy országos kampányba, hogy mindenki "négy igennel" szavazzon. A csapból is az, folyt, hogy "igen, igen, igen, igen". Ez volt az első profi eszközökkel szervezett kampány, és ilyet még soha nem látott senki, védtelen volt a társadalom a csúsztatásokkal és a propagandával szemben. Nagyon keveseknek esett le, hogy miről is van szó, hiszen a magyar embereknek halvány fogalmuk sem volt a politikáról, pláne a jogállam működéséről. Igazából ma sincs, és ez nem kis részben az SZDSZ fenti bűnének köszönhető.


És ennek köszönhető, hogy a köztársasági elnök pozíciója egy vicc, és semmiféle ellenőrzést nem jelent semmi fölött.

2019. jan. 19. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
47%
mert a germanéz rendszert vettük át, amúgy se lenne sok értelme
2019. jan. 19. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Az SZDSZ(-MSZP) óta cserélődtek a kormánypártok és mégis mindegyik úgy hagyta ezt a szabályt, mert mindegyiknek megfelelt az, hogy ennyi kontrollal is kevesebb van. Sőt, azóta a többi kontrollálási lehetőséget is leépítették. A jelenlegi kormány már azt tesz, amit csak akar.
2019. jan. 20. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%
Mivel Magyarországon ha egyszer sikerül megnyirbálni a mindenkori hatalom fölötti ellenőrzést, azt a hatalom következő birtokosai örömmel elfogadják. Például ezért nincs semmiféle büntetőjogi felelősségük a bíróknak. Azt még Biszku Béla ötletére törölték el 1956-ban, hogy szemrebbenés nélkül oszthassák a halálos ítéleteket. Az 1989-es bírósági reformnál szóba sem került, hogy ezen változtatni kéne.
2019. jan. 20. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A rendszerváltáskor egy olyan politikai intézményrendszert hoztak létre, ami roppantul foghíjas és instabil, könnyedén félresöpörhetőek a fékek és az ellensúlyok.


A rendszerváltást is magyarok csinálták, akik sose éltek demokráciában, illetve akkor is persze mindenki ehhez mérten rohadt nagy "demokrata" volt az elitben, legalábbis szóban.


A népnek emiatt gőze nem volt semmiről, az egypártrendszer pedig bele volt kalkulálva a történetbe.

2019. jan. 20. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#1: Tképpen a 4. kérdésre adott igenből nem következik, hogy ne választás útján legyen meg a közt. elnök.
2019. jan. 20. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Az #1 válaszoló viszonylag pontosan leírta a történetét az un. Négyigenes Népszavazásnak. Picit kiegészíteném: A negyedik kérdés árukapcsolás volt: A Parlamenti választás után az Országgyűlés, avagy a parlamenti választás előtt a nép válassza-e meg a Köztársasági Elnököt. Ha előtte választott volna a nép, akkor nagy valószínűséggel Pozsgai Imrét, az akkor talán legnépszerűbb reformkommunista MSZP-s politikust választották volna KE-nek. Egyszerűen nem voltak országosan ismert nem MSZP-s politikusok. Ide tartozik még, hogy viszonylag szűk, néhány százalékos többséggel győztek csak az igenek. És igen, a szavazóknak nem volt tapasztalatuk a komoly politikai kérdések eldöntéséhez, mert a szocializmusban ez nem alakulhatott ki.
2019. jan. 20. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
#7-es voltam, kiegészíteném: Ha az OGy választás előtt választották volna meg a KE-t, akkor az akkori szocialista többségű parlament választotta volna meg Pozsagait KE-nek, nem a nép. Továbbá az "igen" többség csupán 6101 db szavazat volt, 0,14%.
2019. jan. 20. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
51%

A magyarok nem szeretnék választani. Azt szeretik ha mások döntenek helyettük. Csak nézd meg, 4 évre választanak mini diktátorokat ( képviselőket ), akik elérhetetlenek, számon kérhetetlenek. Nem lehet őket visszahívni, számon kérni, nem tartanak fórumokat, nem kell beszámolniuk az eseményekről, stb.

És ugyanez van a pártokkal. Nincs tüntetés, népszavazás, sztrájk, stb. 4 évre meg van választva "A Párt", aki majd mindent eldönt.

Nekik ez így tökéletes.

2019. jan. 20. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!