Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az igazságos megítélése...

Mi az igazságos megítélése Trianonnak?

Figyelt kérdés
Néztem most egy Trianonról készült rövidke filmet és a kommentben egy szlovák valaki írta, hogy ez csak igazságtétel volt, mivel ők voltak ott előbb és csak visszakapták amit a magyarok eloroztak. És végül is a dokumentum film is azt mondta, hogy Trianon előtt kisebbségben élők jó bánásmódban részesültek a magyar kormányok részéről, nem úgy mint most a magyar kisebbségek. Tehát a lényeg valóban voltak ott kisebbségek ami mástól elvett területet jelent. Nagyon borzasztónak tartom Trianont de ez így elgondolkoztatott. Ha igazságosak akarunk lenni önzés nélkül akkor elképzelhető hogy valóban voltak olyanok akiknek visszajárt végül is valamelyik terület szerintetek?

2019. febr. 25. 16:54
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

#11


Mesélj akkor, hogy képzeled el a területfoglalást.

2019. febr. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
37%

Ez az “én voltam itt előbb” a legnagyobb marhaság

Ez az érv soha senkit sem érdekelt egy kicsit sem amikor a határokról szóló döntések születtek


Kisebbséginek lenni pedig egyáltalán nem volt jó a történelmi Magyarországon, nem véletlenül akart mindenki kérlelhetetlenül elszakadni

Az 1800as évek végéig még más volt a helyzet, de ezután már pl nem volt engedélyezett a magyartól eltérő nyelven való oktatás az iskolákban, gimnáziumokban

Olyan is előfordult hogy a jogaikért békésen tüntető szlovákok közé lőttek, a nemzetközi közvélemény utálta Magyaroroszágot ezek miatt

Ezeknek a határok meghúzására is volt hatása..

2019. febr. 25. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
Először is miért kellett volna igazságosnak lennie? Egy békeszerződés nem az igazságról szól, hanem hogy a veszteseket megbüntetik a győzteseket pedig megjutalmazzák. Másrészről a kisebbségek helyzete borzalmas volt a 19-20. század fordulóján. A magyar vezetés ahogy hatalmat kapott a kiegyezés után egyből erőszakos magyarosításba kezdett aminek a magyaroknál egyébként jóval hamarabb nemzeti öntudatukra ébredt szlovákok románok szerbek nem nagyon örültek és ezt a magyar vezetés nem egyszer erőszakkal válaszolt előfordultak etnikai alapú mészárlások és tömegbe lövetések sem voltak ritkák. Még nyugatról is felszólították a magyar vezetést hogy hagyjon fel a kisebbségek elnyomásával és pláne mészárlásával mert nem lesz jó vége. És hát így is lett. Ja hogy erről a dokumentumfilmed nem ejtett szót?
2019. febr. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Mindenkinek ajánlom a témában a hasonló kérdésekre adott előző válaszok elolvasását, ahol tonnányi tényt, adatot, referenciát találnak. Azóta a mai helyzet csak súlyosbodott, az utódállamok véleménye a múltról javult.

YouTube-on is vannak előadások tanult történészektől.

2019. febr. 25. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

"Néztem most egy Trianonról készült rövidke filmet és a kommentben egy szlovák valaki írta, hogy ez csak igazságtétel volt, mivel ők voltak ott előbb és csak visszakapták amit a magyarok eloroztak."


Erre hivatkozni már csak azért is fals érv, mivel a magyarok honfoglalásakor nagyon nem létezett még olyasmi, hogy "nemzetiség". Szomszédaink előszeretettel hirdetik, mi, magyarok leigáztuk a románokat, szlovákokat, holott akkoriban ezeknek a népneknek még abszolút nem volt nemzeti öntudatuk, de megjegyzem, a magyaroknak sem. Teljesen máshogy identifikálták az embert a 11. században, mint a 19.-ben, aki ezt nem látja be, azzal kár vitába szállni...


Aktuálisnak a probléma aktuális. Eléggé rossz érzés a mai napig is, mikor egyetemen úgy mész vizsgázni, hogy a professzor hírhedten gyűlöli a magyarokat, és minden apró nyelvtani hibádba beleköt, ha szlovákul beszélsz, aztán emiatt húzza le a jegyedet. Rossz érzés az is, hogyha a fővárosban szeretnél dolgozni, márpedig a bérek ott a legjobbak, amint meglátják, hogy magyar anyanyelvű vagy, már nem is alkalmaznak, így kénytelen vagy kamuzni...Persze, a viszony már korántsem olyan rossz, mint volt mondjuk 20 éve, de még mindig léteznek ilyen dolgok.

2019. febr. 26. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
35%

A Kárpát-medence jogos birtokosai Árpád-házi királyok, illetve később a Szent Koronával megkoronázott királyok voltak, mivel a magyarok a hunok és avarok rokonai, illetve Árpád annak az Attila hun nagykirálynak kései leszármazottja, aki ezt a területet birtokba vette még a szlávok megjelenése előtt. Később pedig a pápa felhatalmazta a magyar királyokat, hogy uralkodjanak a Kárpát-medence népei fölött. Persze hozzá kell tenni, hogy a mongolok, törökök, osztrákok pusztításai elsősorban a magyar lakosságot érintették, akik helyére jöttek vagy lettek betelepítve románok, szlovákok, csehek, németek, szerbek, ruszinok stb stb. Tehát az etnikai sokszínűség és bizonyos területeken a szlávok/románok többségbe kerülése ezzel magyarázható, nem pedig azzal, hogy ők "hamarabb" voltak itt.

De a Párizs környéki szerződések inkább a nagy monarchiák felszámolását célozták meg, ennek része volt a magyar Szent Korona népeinek felszabadítása is az idegen uralom alól, ahogyan a Habsburg vagy Oszmán Birodalom esetében...de a poroszokkal is ez történt kicsiben, az oroszokkal meg belső kezdeményezésre, igaz ott nem hullott szét teljesen a hatalmas ország, nem játszottak rá a nemzetiségek, pedig nekik biztos lett volna rá okuk az évszázados orosz elnyomást tekintve, a magyar eseményeket nagyban előidézte az anyaországból indított erőszakos agitáció.

2019. febr. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Tehát igazából ez a "régi világ" szétzúzása volt, amibe beletartozott a magyar monarchia felszabdalása is, de nagyon árnyalja a képet az, hogy ezt meg lehetett volna oldani békésen a szomszédos államokkal, kompromisszumok útján, nem pedig elszakítani mindent a magyaroktól, ami éppen nekik megtetszett. Mert azokat a területeket magyarok szerezték meg és ők tartották meg évszázadokon keresztül, az egy dolog, hogy az ennek következtében elnéptelenedett területekre beköltöztek szlávok, románok...akkor ha a magyarok elegen lesznek Angliában, követelhetik a területek MO-hoz csatolását meg felháborodhatnak, amiért angolul kell beszélni?

A szlávok nagyon kevesen voltak itt a honfoglaláskor, románok meg egyáltalán nem, csak a frankokat kellett kiverni. Ennek bizonyítéka, hogy a magyar nyelv fennmaradt, ellentétben a bolgárral, mivel a magyarral rokon bolgárok délebbre kerestek új hazát, de ott beolvadtak hamar a szlávok közé.

A magyarok esetleg avarokat, bolgárokat, magyarokat találtak a Kárpát-medencében, de ők rokon népek voltak, nem bántották őket (székelyek). Később pedig jöttek a kunok, alánok, akiket behívtak a királyok, aztán asszimilálódtak. A szlávokat nem hívta senki, ők csak jöttek maguktól, aztán elorozták a területeket.

2019. febr. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Sokkal bonyolultabb ez mint elsőre hittem.
2019. febr. 26. 19:48
 19/21 anonim ***** válasza:
Egyébként a románok és szlovákok is tudták, hogy a magyarok voltak "hamarabb" Erdélyben és a Felvidékek, ezért kellett kitalálni a dákoromán elméletet, amely szerint a románok egy ókori erdélyi nép leszármazottjai (miközben albániai kecskepásztorok és kunok összeolvadásával jöttek létre a 12. - 13. században), míg a szlovákok a kamu felvidéki Nagymorva Birodalommal érveltek, ami valójában kb. a mai Szerbia területén helyezkedett el.
2019. febr. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Összegezve az elmondottakat:

1. Horvátország kiválása jogos volt, mivel csak perszonálunióban álltak a Magyar Királysággal, korábban is létezett független horvát állam

2. Szlovénia felett tudtommal ekkor már az osztrákok rendelkeztek, tehát ebbe nem volt beleszólása a magyaroknak

3. A szerbek követelései jogosak voltak, megnyerték a háborút a magyarokkal szemben, ráadásul ehhez képest reális követeléseik voltak

4. Erdély, Felvidék és Kárpátalja teljes területének elcsatolása megengedhetetlen és pofátlan volt, ezek ősi magyar területek, ráadásul független cseh-szlovák állam nem létezett ekkor, nem voltak elismerhetőek hadviselő félként, ezért nem is léphettek volna fel követeléssel a békekonferencián, meg sem kellett volna hívni őket. Erdély szintén a magyar állam szerves részét képezte, még független magyar állam is létezett a területén a 17. századig. Románia pedig elvesztette a háborút, kilépett menet közben, az oroszokat sem hívták meg a konferenciákra, őket sem kellett volna. Legjobb esetben is csak bizonyos kisebb területek átengedése lett volna jogos a románok és cseh-szlovákok felé, de ennyi biztosan nem, ráadásul pofátlanul követelőztek ahhoz képest, hogy semmi hatásuk nem volt a háború kimenetelére, már korábban feladták a harcot vagy nem is létezett önálló államuk.

5. Burgenland átengedése szintén nevetséges, mi alapján adták oda a háborút kirobbantó, vesztes oldalon lévő osztrákoknak.

2019. febr. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!