Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Meg kell-e különböztetni az...

Mi a fene kérdése:

Meg kell-e különböztetni az azonos nevű jelölteket?

Figyelt kérdés
Apa és fia jelöltette magát az önkormányzati választáson.Szórólap szerint az apa polgármesternek, a fia /ifj/ megkölönböztetéssel képviselőnek.A választáskor a szavazólapon viszont nem volt megkülönböztetve, hogy ifj. vagy idős XY.szabályos volt ez így ?

2019. nov. 9. 20:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Szabályos volt. Egy szavazólapon nem lehet két teljesen azonos nevű jelölt, ha másképp nem megy, születési évvel különböztetik meg őket.

De az önkormányzati választásokon a polgármesterjelöltek és a képviselőjelöltek külön szavazólapon szerepelnek.

2019. nov. 9. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igen, csak arra gondolok, hogy lehet hogy mindkét posztra ua. a személy jelentkezett, magyarul, ha nem jut be polgármesternek, lesz képviselő, és ezért szavaztak a másik lapon is ua. személyre. Végül kiderült hogy képviselő a fia lett. Ha megkülömböztetik, pl. hogy ifj. akkor a fiú lehet hogy nem jut be.Nem tudom sikerül-e értelmesen fogalmazni.Másképpen is kérdezem, mindkét posztja jelelöltetheti-e magát ua. személy.
2019. nov. 10. 08:10
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem sikerült értelmesen megfogalmaznod.

Ugyanaz a személy jelöltetheti magát önkormányzati képviselőnek és polgármesternek is. Ekkor a neve mindkét szavazólapon szerepelni fog. Ilyen esetben állhat elő az általad leírt eset: két Kis Pista lesz a képviselői szavazólapon.

Ez nem fordulhat elő, ott lennie kell valaminek, ami megkülönbözteti őket. Ha ott az idősebb és ifjabb megjelölés, az már elég, de láttam már olyat is, hogy a név mögött zárójelben ott volt a születési évszám.

2019. nov. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Utolsónak.Pontosan erre gondoltam.akkor mgéis értelmesen kérdeztem. ott a pont !
2019. nov. 10. 10:25
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem jó, most nem érek rá kifjeteni, utolsó posz törörölve.
2019. nov. 10. 10:26
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

„2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról” vonatkozó részei:


„156. § (3) Az egyéni jelölt nevét valamennyi ajánlóíven és szavazólapon ugyanazon formában kell feltüntetni, függetlenül a jelölt nevének megváltozásától. Ha az egyéni jelölt listán is jelöltként indul, a listás szavazólapon ugyanazon nevet – ide nem értve a 157. § szerinti megkülönböztető jelzést – kell feltüntetni, mint az egyéni szavazólapon.


157. § (1) Ha az egyéni szavazólapon két vagy több azonos nevű választópolgár szerepelne jelöltként, e jelölteket a születési évük – nevük után, zárójelben való – feltüntetésével kell megkülönböztetni. Ha két, azonos nevű, ugyanazon jelölő szervezet által állított vagy független jelölt azonos évben született, e jelölteket

a) a lakcímük szerinti település, ha az is azonos

b) foglalkozásuk

nevük után, zárójelben való feltüntetésével kell megkülönböztetni a szavazólapon.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben a választási iroda felhívására az érintett jelöltek legkésőbb a felhívástól számított harmadik napon nyilatkoznak a szavazólapon feltüntetendő foglalkozásukról.”


A törvény hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] , vagy

itt: [link]

2019. nov. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Tényállás : id. Kis Pista polgármester jelölt, ifj. K.P. képviselő jelölt, két szavazólap van. Egyiken sincs feltüntetve, hogy melyik az id. és melyik az ifj. Így szabályos e- ?
2019. nov. 10. 17:38
 8/12 anonim ***** válasza:

Ott van az 1-es válasz (2019-11-09 22:23), a 3-as válasz (2019-11-10 08:59), jogszabályhely idézésével megerősíti a 6-os válasz (2019-11-10 12:50), és órákkal utána még újra kérdezed, hogy szabályos-e? (7-es kérdezői komment, 2019-11-10 17:38)

Még mindig szabályos. Milyen jogszabályhely szerint nem az?

2019. nov. 10. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Akkor a tényállás a következő: egy személy indulhat polgármesternek és képviselőnek is, akkor két szavazólapon lesz pl.Kiss Pista.Akkor nincs szükség megkülönböztetésre, mert ua. személyről van szó.

Ha id. és ifj. K.P. indul egyik polgármesternek, a másik képviselőinek,akkor is két lapon van, nem kell megkülönböztetés, bár sztem kellene, mert nem mindenkinek ugrik, hogy minek indult az ifj.és minek az idős.Ha viszont a jelölt ajánláson rajta van, hogy ifj, vagy idős, akkor a szavazólapon is rajta kellett volna lenni. Jól értem ?

2019. nov. 11. 16:22
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a 2019-11-11 16:22-es kommented szerint, jól érted.


A „bár sztem kellene, mert nem mindenkinek ugrik, hogy minek indult az ifj.és minek az idős.”, nem a választópolgári elvárásodtól függ. Attól függ, hogy a személyazonosságának igazolására használt okmányt megalapozó, a polgárok személyi és lakcím adatait tartalmazó nyilvántartásban, a központi útiokmány-nyilvántartásban, vagy a vezetői engedély nyilvántartásban hogyan szerepel. Ugyanis, ezekkel egyezően szerepelhet az ajánlóíven és a szavazólapon. A választási eljárásról szóló törvény, a jelölt kérésére két eltérést enged meg. 1.: a több utónévvel rendelkező választópolgár kérheti, hogy az ajánlóív és a szavazólap csak az egyik utónevét tartalmazza. 2.: a választópolgár kérheti, hogy az ajánlóív és a szavazólap a nevének részét képező „dr.” megjelölést ne tartalmazza.


Nálam sem szerepel sehol, hogy özvegy, és az sem, hogy idősebb, pedig azonos a nevem a fiaméval. A fiam okmányaiban, illetve a nyilvántartásokban sem szerepel, hogy ifjabb. Nem tudom, hogy az általad említetteknél hogyan van.


És, mi van olyan esetben, mint a mi falunkban; ami bizonyára nem egyedülálló? Egy bizonyos családnév igen gyakori, és köztük többen vannak, akiknek az utónevük is azonos. Például, József utónevű nagykorú (aki választható) öt is van. Egyikük indult a választáson, meg is lett választva képviselőnek. Semmi, de semmi nem utalt arra a szavazólapon, hogy melyik … József ő. Egyrészt, volt bemutatkozó kampánygyűlés, ahol minden induló bemutatkozott. Másrészt, akit érdekelt, kérdezősködhetett. Ugyanígy, akit érdekelt nálatok, hogy melyikük milyen tisztségért indul, megtudhatta valahogy, akkor is, ha nem volt kampányrendezvényes bemutatkozás, vagy valaki nem tudott ott lenni.


Ha ez ennyire fontos számodra, és volt eltérés az ajánlóív és a szavazólap között, akkor annak látszódnia kellett az ajánlások ellenőrzése után, a jelöltet nyilvántartásba vevő határozatban is, hiszen azzal a névvel került a szavazólapra. (Ha helyben nem hozták kellően nyilvánosságra, akkor is, a Nemzeti Választási Iroda honlapján látható volt; most is látható.) Nálunk, a község honlapján rendre megjelenítették a határozatokat, amelyek tartalmazták a fellebbezés lehetőségét is, címmel, telefonszámmal, e-mail címmel.) A határozathozatal után 3 nap állt rendelkezésre, ami alatt a helyi választási bizottságnál, illetékmentesen, észrevétellel élhettél volna. Ez jogvesztő határidő volt.

2019. nov. 11. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!